Tabut

Tabut Meyyitin, ölünün taşınmasına veya kabire konulmasına yarayan alet, sandık. Tabut, cenazenin taşınmasını kolaylaştıran bir vasıtadır. Bir sandık şeklinde olup, uzunluğu ve genişliği bir insanın sığabileceği büyüklüktedir. Baş taraftan ayağa doğru daralmaktadır. Çeşitli şekillerde tabutlar yapılmaktadır. Dinimiz, ölünün mezara çivisiz, geçmeli tahtadan yapılmış, sade, zinet ve süslü olmayan tabutla gömülmesine izin vermiştir. Hatta kadınların, tabutla gömülmesi çok iyidir. Dinim

Tabut Meyyitin, ölünün taşınmasına veya kabire konulmasına yarayan alet, sandık. Tabut, cenazenin taşınmasını kolaylaştıran bir vasıtadır. Bir sandık şeklinde olup, uzunluğu ve genişliği bir insanın sığabileceği büyüklüktedir. Baş taraftan ayağa doğru daralmaktadır. Çeşitli şekillerde tabutlar yapılmaktadır.

Dinimiz, ölünün mezara çivisiz, geçmeli tahtadan yapılmış, sade, zinet ve süslü olmayan tabutla gömülmesine izin vermiştir. Hatta kadınların, tabutla gömülmesi çok iyidir.

Dinimizde ilk tabut, Peygamber efendimizin hanımı Zeyneb validemiz için yapıldı. Ömer radıyallahü anh, cenazeye mahremlerinden, nikah düşmeyen erkek akrabalarından başkasının gitmesine izin vermemiş, Eshab-ı kiram da bundan üzülmüştü. Esma binti Umeys; “Habeşistan'da tabut gördüm. Cenazeyi örtüyor.” dedi. Bunun anlattığı şekilde tabut yapılıp, bütün Eshabla birlikte gidilerek defnedildi.

Kabir toprağı çürük, nemliyse, erkeğin, lahdin veya doğruca kabrin içine tabutla konulmasına dinimiz izin vermiştir. Toprak kuru ve sağlam ise tabutla gömülmeyebilir. Tabutla gömülünce, tabut içine biraz toprak konur. Kadınları, her zaman tabutla gömmek daha iyidir, çok faziletlidir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

tabut

Türkçe tabut kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Tabuik] n. coffin, casket

tabut

ölünün mezarlığa götürülürken içine konulduğu sandık.
içine yumurta konan uzun sandık.

tabut

Türkçe tabut kelimesinin Fransızca karşılığı.
cercueil [le], bière [la]

tabut

Türkçe tabut kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Sarg, Totenlade

tabut

Osmanlıca tabut kelimesinin Türkçe karşılığı.
(C.: Tevâbit) Sandık. * Ölü nakline mahsus sandık. * Dönüp dolaşıp gelinecek merci-i küll. * Hz. Musa Aleyhisselâm'a inen evâmir-i aşerenin konulduğu sandık. * Su kovası.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tabut
tabut