Tacikçe

Tacikçe (Tacikçe: тоҷикӣ, تاجیÚéÛŒ†Ž / ''tojikÄ«''), çoğunluğu Tacikistan'da yaşayan Taciklerin konuştuğu dil. İran dillerinden biridir. Tacikçe, Tacikistan dışında, Afganistan, Türkmenistan, İran gibi ülkelerde yaşayan Taciklerin de dilidir.

Tacikçe (Tacikçe: тоҷикӣ, تاجیÚéÛŒ†Ž / tojikÄ«), çoğunluğu Tacikistan'da yaşayan Taciklerin konuştuğu dil. İran dillerinden biridir. Tacikçe, Tacikistan dışında, Afganistan, Türkmenistan, İran gibi ülkelerde yaşayan Taciklerin de dilidir.

Yazı sistem

} Şu anda Tacikçe Kiril alfabesi ile yazılmaktadır, fakat tarihi boyunca hem Latin hem de Arap alfabesi ile yazıldı. Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde, Latin alfabesinin kullanışı 1928'de başladı, ama sonra 1930li yıllarında bunun yerine Kiril alfabesi kullanılmaya başladı. Afganistan'daki Tacikler Arap yazı sistemini kullanmaya devam ettiler, ve bu yazı sistemi hala daha Afganistanlı Tacikleri tarafından kullanılmaktadır. Tacikistan, bazı koşullar tamamlandıktan sonra, Kiril alfabesinden Arap sistemine döneceğini ilan ederek Tajikistan to use Persian script İran ve Afganistan (Farsça konuşan ülkeler) ile daha yakın kültürel bağlar kurmayı amaçlamaktadır.

Dipnot

}

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.