Tacikistan Pasaportu

Kısaca: Tacik pasaportu, ülke dışına seyahat edebilmelerini sağlamak için Tacikistan Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir. Bu, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir Tacik vatandaşı uluslararası kimliği niteliğini taşır. ...devamı ☟

Tacikistan pasaportu
Tacikistan Pasaportu

Tacik pasaportu, ülke dışına seyahat edebilmelerini sağlamak için Tacikistan Cumhuriyeti vatandaşlarına verilir. Bu, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir Tacik vatandaşı uluslararası kimliği niteliğini taşır. 27 Ağustos 2009'da Tacik Dışişleri Bakanlığı ve Alman Muhlbauer firması boş biyometrik pasaportlar ve Tacikistan için uygun ekipman satın alma konusunda sözleşme imzaladı. 1 Şubat 2010 yılında, Tacikistan Biyometrik pasaportları yaklaşık 20.000 adet boş hizmet biyometrik pasaportu ve 20.000 boş diplomatik biyometrik pasaportları da dahil olmak üzere 100,000 adet boş biyometrik pasaportlar tanıtıldı. 60.000 adet boş sıradan normal biyometrik pasaport basılmıştır. Henley Vize Kısıtlamaları Endeksi'nin 2012 yayınına göre Tacikistan vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 50 ülkeye seyahat edebilirler. Bu sayede Tacikistan vatandaşları Dünya'da seyahat özgürlüğü açısından 83. sırada yer almaktadır.

Geçerlilik süresi

Sıradan Tacik biyometrik pasaportu 10 yıl geçerlilik süresi ile Tacik vatandaşlarına verilir. Diplomatik ve hizmet biyometrik pasaportlar uluslararası seyahat için 5 yıl geçerlilik süresi için verilir.

Türleri

Tacik pasaportu aşağıda gösterilen üç çeşite ayrılmıştır. *Sıradan pasaport: Tacikistan Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarına uluslararası seyahat için verilir. *Servis pasaportu: Hükümet için çalışan ve hükümet tarafından resmi bir iş için seyahat etmek zorunda olan vatandaşlara verilir. *Diplomatik pasaport: Tacikistan Cumhuriyeti'nden yurtdışına çıkan diplomatlar ve bunların aile fertlerine verilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.