Taksim Maksemi

Kısaca: İstiklal Caddesi ve Taksim Caddesi`nin birleştiği yerdedir. İnşasına III. Ahmed döneminde, Boğaziçi kıyı yerleşimlerinin su sorununu çözmek amacıyla başlanmış, inşaat I. Mahmud döneminde de devam etmiş ve 1731 yılında Taksim Suyu Tesisleri`yle birlikte tamamlanmıştır. ...devamı ☟

Taksim Maksemi
Taksim Maksemi

İstiklal Caddesi ve Taksim Caddesi`nin birleştiği yerdedir. İnşasına III. Ahmed döneminde, Boğaziçi kıyı yerleşimlerinin su sorununu çözmek amacıyla başlanmış, inşaat I. Mahmud döneminde de devam etmiş ve 1731 yılında Taksim Suyu Tesisleri`yle birlikte tamamlanmıştır.

Suyun şehre dağıtıldığı yer olan Taksim Maksemi, sekiz köşeli küfeki taşından bir gövdeye ve yine piramidal, sekiz köşeli bir çatıya sahiptir. Maksemin yuvarlak kemerli giriş kapısının üstünde de 1732 tarihli üç beyitlik kitabesi bulunmaktadır. Bu kapının üzerinde yay kemerli pencere ve iki yanında klasik Türk üslubunda kuş evleri yer almaktadır.

Maksemin, Harbiye yönünde yüründüğünde bir duvar görülür. Bu duvar "Taksim Haznesi"dir. Yani su deposudur. Herhangi bir sebeple makseme gelen suyun kesilmesi halinde depodan su sağlanmak amacıyla yapılmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

misafir - 7 yıl önce
Taksim istanbulda bir semttir. İstanbul'un merkezi olarak da düşünülebilir. taksim maksemi ise şehre su dağıtılan eski bir yerdir.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.