Taksim Sahnesi

Kısaca: Taksim Sahnesi, İstanbul Taksim'de Sıraselviler Caddesi girişinde bulunan sinema ve tiyatro yapısıdır. ...devamı ☟

Taksim Sahnesi
Taksim Sahnesi

200px|thumb|Taksim Sahnesi; yıkılmak üzere boşaltıldıktan sonra

İstanbul Taksim`de Sıracevizler Caddesi girişinde bulunan sinema ve tiyatro binası

Yapımı

Bina, İstanbul`da doğrudan sinema binası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş ilk yapıdır. 1914 yılında inşa edilen binanın mimarı Giulio Mongeri, ilk sahibi Sarıcazade Ragıp Paşa`dır.

Sinema Olarak Kullanılması

Bina, ilk olarak Majik Sineması adıyla Halil Kamil tarafından işletildi. O dönemde salonda, küçük bir senfonik orkestra eşliğinde sessiz filmler gösterilmekteydi.

Birkaç defa sahibi ve işletmecisi değişen binanın adı, 1944`te Türk Sineması, 1946`da Yeni Taksim Sineması ve 1964`te Venüs Sineması olarak değiştirildi.

Tiyatro Olarak Kullanılması

1970 yılında İstanbul Kültür Sarayı`nın (daha sonra Atatürk Kültür Merkezi) yanarak kullanılmaz hale gelmesi sonrasında, Venüs Sineması Devlet Tiyatroları tarafından kiralanarak tiyatro salonuna çevrildi. Salon, Şubat 1971`de IV. Murat oyunuyla açıldı.

1975 yılına kadar tiyatro salonu olarak kullanılan bina daha sonra yeniden Venüs Sineması olarak işletilmeye başladı. Ancak 1980 yılında Dostlar Tiyatrosu tarafından Kafkas Tebeşir Dairesi isimli oyun burada sergilendi.

1979 yılında kurulan İstanbul Devlet Tiyatrosu`nun sahne ihtiyacının karşılanması amacıyla bina, 1983-1984 sezonunda yeniden kiralandı. Bina, 28 Ekim 1983`te Musahipzade Celal`in İstanbul Efendisi oyunuyla açıldı ve 2006-2007 sezonunun sonuna kadar tiyatro sahnesi olarak kullanıldı.

Boşaltılması

Yeni bir kültür ve alışveriş merkezi yapılması için binanın yıkılmasına karar verildi. Ağustos 2007`de, binada kiracı olan İstanbul Devlet Tiyatrosu kendine ait donanımı ve eşyayı sökerek binayı boşalttı.

Binanın 2008`de yıkılması, yerine yapılacak alışveriş merkezinin İstanbul`un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılına kadar tamamlanması öngörülmektedir.

Kaynakça

  • Tiyatro Tiyatro Dergisi - Sayı:181 (Eylül 2007) - ``Majik Sineması`ndan İ.D.T. Taksim Sahnesi`ne - Bilge Şen``
  • Oyun Dergisi - Sayı:4 (Eylül-Ekim 2007) - ``Bir Tiyatro Daha Yok Edildi: Taksim Sahnesi Artık Yok - Hasan Kuruyazıcı``
Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Taksim Sahnesi Resimleri