--}}

Talatpaşa, Kağıthane

düzenle|Aralık 2007 köy
|Mahalle adı=Talatpaşa
|İl   =İstanbul
|İlçe  =Kağıthane
|Muhtar =Erdur Aşçı - (212) 222 27 64
|Nüfus  = 28.600
|Nüfus Sayımı = 
|Posta Kodu  =
|Rakım = 
|Bina  =
|Konut  =
|İşyeri =
|Enlem = 
|Boylam =
|Arsa  =
|İl Plaka Numarası= 34
|Telefon =
|Telefon =
|Harita = 


NÜFUS, YÜZÖLÇÜMÜ

Talatpaşa Mh., Nüfus (yaklaşık 30.000) ve Yüzölçümü (1.011.446 m2) bakımından Kağıthane İlçesi`nin en büyük mahallelerindendir. (Yüzölçümünde Seyrantepe`den sonra 2. sırada, nüfusda 1. sırada) Buna rağmen Çağlayan, Seyrantepe, Gültepe, Çeliktepe, Sanayi, Nurtepe, Şirintepe gibi Kağıthane Mahalleleri artık herkes tarafından bilinmekte, tanınmakta olmasına rağmen "Talatpaşa" ismi çoğu kişiye aşina gelmemektedir. Hatta sakinleri de bilir ki; mahallenin bir bölümü olan `Dereyolu` bile Talatpaşa`dan daha çok tanınmakta ve bilinmektedir.

KONUM

Talatpaşa Mh. Kağıthane İlçesinin Şişli ve Beyoğlu İlçelerine en yakın mahallesidir. Şişli`den Okmeydanı`na giderken Perpa Ticaret Merkezi`nin karşısında D100(E5)`in diğer tarafında kalır. Sınırları Gürsel Mh., Darülaceze Cd., Okmeydanı Sapağı ve Silahtarağa-Kağıthane Yolu ile belirlenmiştir.

Esasında Talatpaşa Merkezi`ne Darülaceze`nin karşısında D100(E5)`n altından geçen alt geçitten gidilir. Mahallanin merkezi ve muhtarlık, Keskingil ve Çelebi Cd.lerinin bulunduğu bu bölümdedir. Ancak Perpa`nın karşısında yeralan Dereyolu mevkii, Talatpaşa`dan daha işlektir ve gelişmiştir. Aslangazi Cd., Emirgan Cd. bu bölümdedir. Aydoğan Cd.si ise mahallenin bu iki bölümünü birbirine bağlar.

E5`in Talatpaşa`da bulunan yanyolu geçtiğimiz yılalrda genişletilerek asfaltlanmış ve Okmeydanı-Gürsel-Çağlayan arasında alternatif bir yol olmuştur.

Talatpaşa Mh.sinde birçok yol Darülaceze Cd.sini Kağıthane Deresi yanındaki Silahtarağa-Kağıthane Yolu`na bağlamaktadır.

SOSYAL YAŞAM

Talatpaşa Mahallesi İstanbul`da ki çarpık yapılaşmanın tipik bir örneğidir. 60lı-70li yıllarda gecekondularla başlayan yerleşim daha sonra bu gecekonduların çok katlı kaçak yapılara dönüşmesine tanık olmuştur. Nüfus anlamında Kastamonu Talatpaşada ağırlıklıdır.Daha sonra Ordu,Sivas, Tokat, Giresun yörelerinden çok fazla insan yaşamaktadır.90lı yıllarda, yakın mahellere Perpa, Memorial gibi binaların yapılması ile değer kazanmıştır. Fakat mahallenin kendi içinde çok az ticarethane bulunmaktadır. Geneli meskendir.

Mahallede, Abide-i Hürriyet Spor Klubü tesisleri haricinde hiçbir sportif ve kültürel etkinlik projesi veya tesisi hiçbir sinema, tiyatro vb. sanatsal mekan bulunmamaktadır.

Sosyal yaşam, kahvehanelerden ve köy dayanışma derneklerinden ibarettir.

Genelde muhafazakar ve milliyetçi kesimin bulunduğu mahalle Okmeydanı`nın çoğu mahallesinden bu yönü ile ayrılmakta olup, özellikle 80lerin başlarında bu ayrım çok net bir şekilde gözlemlenmiştir.Özellikle Milliyetçi`ler 2008 yılında daha fazla atağa kalkmışlardır.

Siyasi parti anlamında kendini belli eden 4 parti vardır.

Adalet ve Kalkınma Partisi Mİlliyetçi Hareket Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Saadet Partisi

Muhafazakar kesim ise AKP lilerden oluşmaktadır.MHP gençlik açısından Talatpaşa`nın gözbebeği gibidir.Zira Talatpaşada ne kadar it kopuk varsa alınır ve adam edilip öyle dışarı salınır.Buda Talatpaşa`nın düzenini sağlama yetkisinin MHP`de olduğunu ve Mahalle sakinlerine rahatsızlık veren ınsanların ıslahı`nı üstlenmenin ne kadar önemli olduğunu kanıtlar.Ve şimdiye kadar da Talatpaşa huzurunu MHP`ye borçludur..Saadet partisinin pek bir taraftarı yoktur.Cumhuriyet Halk Partililer azınlıktadır.

ULAŞIM

Talatpaşa Mh. Darülaceze yolu üzirinde olduğu için bu yol üzerinden geçen tüm araçlar ile ulaşım mümkündür. Enteresan olan şudur ki; mahalle Kağıthane bağlı olmasına rağmen Mahalle`den Kartal gibi şehrin en uzak noktalarından birisine bile tek araç varken (İETT, Uğur Mumcu-Perpa)Kağıthane`ye direk araç bulunmamaktadır.

Bu hali ile Talatpaşa`yı bilmeyenler için en iyi konumlandırma, Şişli`nin Okmeydanı`na yakın bir mahallesi olarak düşünmek olacaktır.

İETT Araçları

Talatpaşa Mahallesi`ne yakın duraklar ``Dereyolu Durağı, Perpa Durağı, Darülaceze Durağı``

Anadolu Yakası`ndan hareket eden İETT araçları:

123U UĞUR MUMCU-PERPA

522 ALEMDAĞ-TOPKAPI

500A KADIKÖY-EDİRNEKAPI


Avrupa Yakası`ndan hareket eden İETT araçları:

36M MECİDİYEKÖY - CEBECİ MAHALLESİ

75 MECİDİYEKÖY - DAVUTPAŞA

75O MECİDİYEKÖY - OTOGAR

93M MECİDİYEKÖY - ZEYTİNBURNU

85A MECİDİYEKÖY - MERTER SİTELERİ

77MT MECİDİYEKÖY-EDİRNEKAPI-TAKSİM

54E EMİNÖNÜ - HALİL RIFAT PAŞA

EM1 EMİNÖNÜ - KULAKSIZ

EM2 EMİNÖNÜ - KULAKSIZ

54HŞ HASKÖY - ŞİŞLİ - TAKSİM

54HT HASKÖY - MECİDİYEKÖY - TAKSİM

49A ŞİŞLİ - AKŞEMSETTİN MAHALLESİ

49G ŞİŞLİ - YUNUS EMRE MAHALLESİ

49Y ŞİŞLİ - YEŞİLPINAR

77 ŞİŞLİ - YENİKAPI

54T ŞİŞLİ - TALATPAŞA MAHALLESİ

55 ŞİŞLİ - GAZİOSMANPAŞA

54Ç TAKSİM - ÇIKSALIN

54K TAKSİM - KULAKSIZ

54ÖR TAKSİM - ÖRNEKTEPE

41AT AYAZAĞAKÖYÜ -CEVİZLİBAĞ

28O BEŞİKTAŞ-OTOGAR


Araçların hareket detayları için; http://www.iett.gov.tr/saat/orer.php?hid=durakhat&durak=Ş0169&durakname=PERPA(Şişli)

Dolmuşlar

Şişli - Şişhane (Bu araçlar Abide-i Hürriyet Cd.si üzerinde 1000A binası karşısında, benzinik önünden kalkar)

Şişli - Yunus Emre (Gazi Mh.) (Bu araçlar Abide-i Hürriyet Cd.si üzerinde dolmuş duraklarından kalkar)

Mecidiyeköy - Yunus Emre (Gazi Mh.)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.