Tales From Shakespeare

Kısaca: ''Tales from Shakespeare'' (''Shakespeare'den Hikayeler''), İngilizce bir çocuk kitabı. Kitap Shakespeare'in yirmi eserin'in 1807'de Charles Lamb ve kıskardeşi Mary Lamb tarafından neredeyse tekrar yaratılarak hikâyeleştirilmiştir. 1899 ve 1909'da Arthur Rackham tarafından betimlenmiştir. Yazarların bu kitabı yazmalarındaki amacı: sadece çocukları değil, edebiyat seven herkesi Shakespeare ile daha kolay bir yolla buluşturabilmektir. Kitapta, yazarlar uygun olan yerlerde Shakespeare'in kullandığı ...devamı ☟

Tales from Shakespeare
Tales From Shakespeare

Tales from Shakespeare (Shakespeare'den Hikayeler), İngilizce bir çocuk kitabı. Kitap Shakespeare'in yirmi eserin'in 1807'de Charles Lamb ve kıskardeşi Mary Lamb tarafından neredeyse tekrar yaratılarak hikayeleştirilmiştir. 1899 ve 1909'da Arthur Rackham tarafından betimlenmiştir. Yazarların bu kitabı yazmalarındaki amacı: sadece çocukları değil, edebiyat seven herkesi Shakespeare ile daha kolay bir yolla buluşturabilmektir. Kitapta, yazarlar uygun olan yerlerde Shakespeare'in kullandığı kelimeleri aynen bırakmışlar, sonradan eklenen kelimelere ise bağlantılı bir hikayenin forumunu korumak için yer vermişlerdir. Charles Lamb ve Mary Lamb Londra'da büyümüş ve yoksul bi hayat sürmüş iki kardeştir. Mary ruhsal bir rahatsızlık sonucu annesini öldürmüştür. Ancak akıl hastanesinde kaldıktan bir süre sonra eve dönerek, hayatının sonuna kadar Charles'ın himayesinde yaşamıştır. Mary 1807'de, Shakespeare'in bazı oyunlarını çocuklar için uyarlamak istemiş, böylece Mary on dört, Charles ise altı trajedi için uyarlamalar yapmıştır. Kitap 1807'de basılmış ve o zamandan beri de büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

Öyküler

* 1 - Fırtına (Mary Lamb) * 2 - Bir Yaz Gecesi Rüyası (Mary Lamb) * 3 - Kış Masalı (Mary Lamb) * 4 - Kuru Gürültü (Mary Lamb) * 5 - Size Nasıl Geliyorsa (Mary Lamb) * 6 - Veronalı iki Centilmen (Mary Lamb) * 7 - Venedik Taciri (Mary Lamb) * 8 - Cymbeline (Mary Lamb) * 9 - Kral Lear (Charles Lamb) * 10 - Macbeth (Charles Lamb) * 11 - Sonu İyi Biterse (Mary Lamb) * 12 - Hırçın Kız (Mary Lamb) * 13 - Yanlışlıklar Komedyası (Mary Lamb) * 14 - Kısasa Kısas (Mary Lamb) * 15 - On İkinci Gece (Mary Lamb) * 16 - Atina'lı Timon (Charles Lamb) * 17 - Romeo ve Juliet (Mary Lamb) * 18 - Hamlet, Danimarka Prensi (Charles Lamb) * 19 - Othello (Charles Lamb) * 20 - Perikles, Tyre Prensi (Mary Lamb)

Kaynaklar

Vikipedi

Tales from Shakespeare

n. children's book written in 1807 by Charles Lamb together with his sister Mary Lamb

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.