Talip Özkan 1939 yilinda doğan Özkan, bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı.1957 yılında Ankara Radyosu “Yurttan Sesler” Korosuna giren sanatçı, bu tarihten itibaren sırasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir’de Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Bünyesinde Korist, Solist, Öğretim Görevlisi, Koro Yönetmeni ve Derleyicisi olarak 20 yıla yakın hizmet verdi.

Talip Özkan hakkında detaylı bilgi

Talip Özkan 1939 yilinda doğan Özkan, bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı.1957 yılında Ankara Radyosu “Yurttan Sesler” Korosuna giren sanatçı, bu tarihten itibaren sırasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir’de Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Bünyesinde Korist, Solist, Öğretim Görevlisi, Koro Yönetmeni ve Derleyicisi olarak 20 yıla yakın hizmet verdi.

1977 yılında TRT’den ayrılan ve Parise yerleşen sanatçı, Paris Konservatuvarinda solfej profesörü olarak çalıştı. 8. Paris Üniversitesi Müzikoloji Fakültesi Etnomüzikoloji Doktorası’nı tamamlayan sanatçı, çeşitli Üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Fransa’ya yerleştiği ilk yıllarda Radio Francein Occora Koleksiyonu için bir plak kaydı yapan sanatçı, ayrıca Irlanda, Amerika ve Yunanistan’da çok sayıda plak doldurdu. Fransa da saz ile açıklamalı konserler veren Talip Özkan, bu konser dizilerini Almanya, Avusturya, Belçika, Cezayir, Fas, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Tunus ve Yunanistan gibi ülkelerde de sürdürdü. Geleneksel Türk çalgılarından olan bağlamayı çeşitli yönleri ile dünyanın çeşitli ülkelerinde sanatseverlere ve müzikologlara tanıtmasının yanında, Talip Özkan, Avrupa’da yaşayan Türk ailelerinden yüzlerce ezgi derledi.

Türk Halk Müziği camiasinda kendisine has bir yorum tekniğine sahip olan Özkan, Ege Bölgesi melodilerini otantik halleriyle yorumlayabilen nerdeyse tek sanatçımızdır Kaval, Zurna, Sipsi, Karadeniz Kemençesi gibi geleneksel Türk Çalgılarındaki icra tekniklerini bağlamaya adapte etmeye yönelik araştırmaları ile büyük takdir toplayan Talip Özkan, bağlamada virtüozite gelişimine öncülük yapan ilk profesyonel sanatçımızdır. Yaşamini halen Paris te sürdürmektedir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

özkan

Özkan:

Okan Murat Öztürk

Anadolu geleneksel müziğinin ve bu müziğin vazgeçilmez çalgısı bağlamanın önemli temsilcilerinden biri olan Okan Murat Öztürk, 1967 yılındaAnkara'da dünyaya geldi. Jeoloji mühendisli bölümünden mezunolan Öztürk, geleneksel müziği ve bağlama çalma tekniklerini, otantik ...

Hale Gür

Türk Halk Müziği ses sanatçısı. Hale Gür 1951`de İzmir`de doğdu. 1970`de memur olarak girdiği TRT`de kazandığı sınavdan sonra 1974`de ses sanatçısı olarak görev yapmaya başladı.

İstanbul Milletvekilleri

İstanbul milletvekilleri başlıklı bu makalede, TBMM`ne İstanbul`dan seçilen milletvekilleri (ve senatörler)ele alınmaktadır, İstanbulluluk kavramı içinde bir sınıflandırma yapılmamıştır.İstanbul doğumlu olması da dikkate alınmamıştır, çünkü milletvekilleri değişik ...

Yakupköy, Merzifon

Yakupköy, Merzifon

Bademli, Dinar

Bademli, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesine bağlı bir köydür. Dinar-Başmakçı güzergahında yer alan köyümüz Dinar'a 13 klm.uzaklıktadır.

TBMM 22. Dönem Milletvekilleri Listesi

Adana* Uğur Gürsöz* Atilla Başoğlu* Abdullah Çalışkan* Ömer Çelik* Nevingaye Erbatur* Recep Garip* Vahit Kirişci* Ali Küçükaydın* Kemal Sağ* Tacidar Seyhan* Ayhan Zeynep Tekin Börü* Abdullah Torun* Ziyattin Yağcı* Mehmet Ziya YergökAdıyaman* Mahmut Göksu* Şevket Gürsoy* ...

Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birlikleri

Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birlikleri 1970'li yıllarda aktif olarak silahlı eylemler düzenlemiş bir yasadışı terör örgütüdür.

Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımı

Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımı, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün erkek voleybol şubesidir. Fenerbahçe Erkek Voleybol takımı, maçlarını Burhan Felek Spor Salonu'nda oynamaktadır.

Geniş Aile Karakter Listesi

Cevahir Kirişçi (Ufuk Özkan) dizinin ana karakteridir. 35 yaşında bir gençtir. Şükufe'ye deliler gibi aşıktır ama Koyu Bilal de Şükufe'yi sevmektedir. Bu sebepten Bilal ile düşmandır. Her bölümde yanlış birşeyler yaparak babası Kuddusi tarafından kovulur. Babası herzaman ...

Bandırma Kırmızı

Bandırma Kırmızı ya da tam adıyla Bandırma Kırmızı Basketbol Kulübü ve eski adıyla Genç Banvitliler, Türkiye'de Balıkesir ili merkezli basketbol kulübü. Türkiye Basketbol 2.Ligi'nde mücadele etmektedir. Balıkesir ilinin Bandırma ilçesini, Türkiye Basketbol 2.Ligi'nde temsil ...

Cumhuriyet Senatosu Seçilen Senatörleri

Halk Tarafından seçilen Cumhuriyet Senatörleri listesi, 1961 anayasası'nda göre oluşturulan ve 1961-1980 yılları arasında görev yapan Cumhuriyet Senatosu'nun Halk Tarafından seçilen üyelerinin listesi.