Taman Yar��Madas��

Otaman

Fiyord

Fiyord buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolmasıyla oluşan dik yar ve kayalıkların arasındaki dar deniz koycuklarına verilen isimdir. Norveççe fjord kelimesinden gelir.

Oyneng Yar

Oyneng Yar (Türkçe: ''Oyna Yar/Dans Et Sevgilim'') lirik Uygur halk şarkısı. Yakın bir tarihte Alman müzik grubu Faun tarafından seslendirilmiştir.

Ataman

Ataman (Rusça: Атаман) veya Otaman (Ukraynaca: Отаман), bölgesel kullanım olarak Vataman (Rusça: Ватаман), Kazaklar, Haidamaka ve Ukrayna Halk Ordusu'nun liderlerine verilen unvan. Rusya'da Rusya İmparatorluğu Kazak ordularının üst askerî komutanların res...

Mihrî Hatun

Mihrî Hatun, (?-1506) Zeynep Hatun`la birlikte adı bilinen ilk Türk kadın şairlerindendir.

Gülab Adine

Yönetmen Soltan mar (1998) Yönetmen Shabi dar Tahran (1999) Yönetmen Madam Pipi (1999) Oyuncu Dastanhaie wiani (2000) Oyuncu Gılgamış (2002) Oyuncu Medea

Koşovi Ataman

Koşovi Ataman (, Koshovyi otaman; yani Koş'un Atamanı) 16-18. yüzyıllarda Zaporojya Kazaklarındaki en yüksek askerî rütbeydi.

Setúbal Yarımadası

Setubal Yarımadası (Península de Setúbal) alt bölgesi, Portekiz'in Avrupa kıtasında bulunan istatistiki alt bölgelerinden biridir.

tuman

İran Tümen'iya da Tomen'i İran'daki 10 Kıran (Riyal) karşılığına denk gelen para miktarı yerine kullanılan gayrıresmi sözcük. Türkçe köken olarak on bin anlamına gelen bu sözcük 1798-1825 yılları arasında 10.000 dinar = 1 Tuman olarak kullanılan İran'ın r...

tamu

Tamag, eski Türklerde bugünkü cehennem kelimesinin eş anlamlısı. Sözün tamağ, tamuk, tamug ve tamu varyantları da vardır.