Tango (dans)

Tango, Buones Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır. ...

Tango (Dans) hakkında bilgiler

Tango, Buones Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır.

İlk yılların tangosu "tango criollo" veya "basit tango" olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararasi tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin tangosu" olarak anılmaktadır. Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında cok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir.

Tango müziğinin temel çalgısı Alman yapımı olan fakat ismini Arjantin Tango`su ile duyuran bandoneon`dur.

Tarihçesi

Tango kelimesinin dilbiliminde kesin bir kökeni yoktur. Afrika dillerinde kullanılan bir yer adından veya Latince`deki ``tangere`` (dokunmak) fiilinden türemiş olma olasılığı büyüktür. Bununla beraber, tango kelimesinin kökeni ile ilgili en yaygın düşünce bu kelimenin batı Afrika dilinin bir kolu olan olan Nijer-Kongo dilinden orijinlendiğidir. Nijer-Kongo dilinde tamgu dans etmek anlamındadır. Tango kelimesi aynı zamanda Latin Amerika`da çok geniş bir zenci topluluğu tarafından kullanılmaya başlandı. Önceleri pekçok dans çeşidinden biri olan tango, kısa sürede halk arasında çok popüler bir hale geldi. Tiyatrolar ve laternalar sayesinde varoşlardan yüzbinlerce Avrupalı göçmenin yaşadığı fakir işçi sınıfı mahallelerine hızla yayıldı. Kısa sürede sokaklar, barlar ve üst tabakanın buluştuğu mekanlarda tango dansı görülmeye başlandı. 20.yy.in ilk yıllarında, Buenos Aires`ten dansçılar ve orkestralar Avrupaya yolculuklara başladılar. Avrupanın ilk tango çılgınlığı Paris`te başladı ve bunu Londra, Berlin ve diğer başkentler takip etti. 1913`lerin sonralına doğru, bu dans New York`u ve Finlandiya`yı da etkisi altına aldı. Tangonun bu ithal versiyonları daha az vücut teması esasına dayalıydı (``Ballroom Tango``) ama bununla beraber pek çokları için hala şok edici idi.

Linkler

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Tango (dans) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Dans

Tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetikle birlikte çalıştırılabildiği bir spor ve gösteri şekli.

Zorunlu Dans

Zorunlu dans (Compulsory dances) buz dansı ve artistik tekerlekli paten ile kayma'da tüm çiftlerin aynı adımları ve tutuşları belli bir tempoda yaptığı yarışma bölümüdür.

2008 Eurovision Dans Yarışması

2008 Eurovision Dans Yarışması 6 Temmuz 2008 yılında Glasgow, Birleşik Krallık'ta gerçekleşen dans yarışmasıdır.Azerbaycan yarışmaya ilk defa katılmış olup Polonya yarışmayı birincilikle tamamlamıştır.

Kısa Dans

Kısa dans (short dance) buz dansı yarışmalarında bir bölümdür. Uluslararası Buz Pateni Federasyonu tarafından 2010–2011 artistik buz pateni sezonunda orijinal dans'ın yerini almak için oluşturulmuştur. Zorunlu dans bölümü kaldırılmış ve orijinal dansla birleştirilerek kısa ...

Popüler Türk Müziği Kronolojisi

Popüler Türk müziği kronolojisinde, 1900'lerden 2010'lara en az bir adet popüler müzik eseri yayınlamış Türk asıllı tüm solist ve toplulukların ilk kayıtlarının piyasaya çıkış (film müzikleri için yapıtların vizyon) tarihleri esas alınmış, tarihlerin aynı olması ...

Zumba

Zumba, 1990'larda dansçı ve koreograf Alberto "Beto" Perez tarafından Kolombiya'da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness ...

Tango

Tango, Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır.