Tank

Kısaca: Ateş gücü, hareket kâbiliyeti, darbe, sürat, baskın gibi askerî nitelikleri üzerinde toplayan, makineli tüfek, uçaksavar makineli tüfeği, top, sis havanı gibi silâhlardan müteşekkil bir zırhlı savaş aracı. Bugünün tankı; motor bölmesi, kule (savaş bölmesi), şoför bölmesi, palet ve askı donanımı gibi ana bölmelerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Bu bölmeler bütün tanklarda vardır. ...devamı ☟

Tank
Tank

Ateş gücü, hareket kabiliyeti, darbe, sürat, baskın gibi askeri nitelikleri üzerinde toplayan, makineli tüfek, uçaksavar makineli tüfeği, top, sis havanı gibi silahlardan müteşekkil bir zırhlı savaş aracı. Bugünün tankı; motor bölmesi, kule (savaş bölmesi), şoför bölmesi, palet ve askı donanımı gibi ana bölmelerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Bu bölmeler bütün tanklarda vardır.

Bugünün tanklarında mürettebat genellikle dört kişidir. Kule (savaş) bölmesinde tank komutanı, nişancı ve doldurucu olmak üzere üç kişi, şoför bölmesinde de bir kişi vardır.

Tankların yürümesini palet ve askı donanımı sağlar. Motor bölmesinin hemen arkasında bulunan transmisyon, motordan aldığı gücü 90 derecelik açıyla, cer dişlilerine aktarır. Cer dişlisi de paletlerin dönmesini sağlar. Transmisyonun bir fonksiyonu da tankın nokta dönüşü yapmasını sağlamaktır. Tank bulunduğu noktada ileri geri gitmeden 360 derece dönme kabiliyetine sahiptir. Düşman mevzileri üzerinde nokta dönüşü yapan tank, mevzilerdeki düşmanı ezer. Paletlerin genişliği 70 cm civarındadır. Palet, çelik miller arasında sıkışmış kauçuk palet baklalarından meydana gelir.

Dünya ordularında genellikle orta tanklar kullanılır. Bu tankların ağırlığı ortalama olarak 50 ton civarındadır. Ordumuzdaki Leopard’ın savaş ağırlığı 42 ton. M48T5’in 48 ton, M48A5Tl’in 54 tondur.

Tankın meydana getirilmesinde dayanak olan ana fikir, yani oynak vurucu güç prensibi, hemen hemen harp tarihi kadar eskidir. Eski çağlarda kullanılan cenk arabaları, Anibal’ın, Kubilay Hanın, Timur’un kullandıkları harp filleri, aynı ana fikrin basit (iptidai) tatbikatlarıdır.

Modern tank fikri Birinci Dünya Harbinde doğmuştur. Birinci Dünya Harbinde tankın etkisi görülmüştür. Dünya ordularında, zırhlı birlikler genellikle süvarinin yerini almıştır. Türk ordusuna ilk tank 1927 ve 1928’de katılmış olan, Fransız Renault tankıdır.

Birinci Dünya Harbinden sonra İngiltere, Fransa Amerika, Rusya tank ve zırhlı araçlar üzerinde geliştirme faaliyetlerine girişmişlerdir. Alman zırhlı birliği tanklarında, general Guderian tarafından yapılan çalışmalarla azami sürat saatte 25-30 km’ye, tam dolu depo ile alınan yol 100-120 km’ye çıkarılmıştır.

İkinci Dünya Harbinde Amerikalılar, halen İsrail’in modernize ederek kullandığı Sherman tankını kullanmışlardır.

İlk tankların üzerindeki silahlar, insanlara karşı kullanılan makineli tüfek ve küçük çaplı, düşük ilk hızlı toplardan ibaretti. Günümüzde bu fikir değişti. Tanka karşı tank fikri esas alınarak, ilk hızı çok yüksek tank topları kullanılmaya başladı. Uçaklara karşı kullanılmak üzere makineli tüfek de yerleştirildi. Bugünün tankı, bir düşman tankını uzak mesafelerden ve hatta hareket halinde, gece-gündüz demeden birkaç saniye içinde, ateş altına alabilmektedir. 1930’lu yıllarda yapılan tankların azami sürati 25-30 km iken, gittikçe arttırılarak saatte 72 km’ye çıkmıştır. Modern tank, gece görüş cihazlarıyla 2000 m mesafeyi gözetleme ve ateş edebilme kabiliyetine ulaşmıştır.

Dünya ordularındaki en süratli tank, saatte 72 km ile Alman Leopard-2 ve Amerikan Ml tanklarıdır. Hareket sahası (Bir dolu depoyla -1 ton- ikmal yapmadan aldığı yol) en çok olan tanklar 603 km ile İngiliz Valiant tankı, 600 km ile Türk ordusundaki Leopard-1A3Tl’dir.

Modern tanka monteli telsizlerle 40-50 km uzaklıktaki birlikle görüşme imkanı vardır. Türkiye’de yapılan çok mükemmel özelliklere sahip Aselsan telsizler, tanklara monte edilmiştir. Paletlerin sağladığı ezici güç, baskın, sürat, zırh korunması, psikolojik baskı neticesinde tank, muharebe meydanının en güçlü silahı olarak kendini kabul ettirmiştir.

Tanksavar silahı: Belli bir mesafeden zırhla korunmuş malzemeyi imha edebilen muharebe sahasının etkili bir silahıdır. Birinci Dünya Harbinden sonra yapılan harplerde daimi tahkimat sistemlerinin başarısızlıkları gelecek harplerde de özellikle zırhlı birliklere karşı azami derecede oynak ve elastiki bir tanksavar savunmasını mecburi kılmıştır. Harp tarihinde, tankların harekat alanına çıkışından günümüze kadar, zırh ve zırh delici silahlar arasında devam eden mücadele, modern teknik tanksavar silahların da etkili şekilde geliştirilmesini gerektirmiştir. Bugünün tanksavar silahlarıyla tahrip ve imha edilemeyecek bir tank mevcut değildir. Tanklara karşı mücadeleye geri tepmesiz toplarla başlanmış, roketatarlar, tanksavar, tüfek bombaları ve güdümlü füzelere kadar ulaşılmıştır.

Tanksavar silah çeşitlerinin belli başlıları, Armbrus-300 Lanze, Milan, Dragon, Tow ve Swingfire’dir.

Tank

1. anlamı Zırhlı ve silahlı, tekerlekleri paletli, motorlu savaş taşıtı. Metal sarnıç.
2. anlamı tank; tank, depo; golcük, havuz; sarnıca koymak, dili, tank up k, tank town k, istimini almak, eskiden trenlerin su aldığı ara istasyon, dili; yakıt almak, tank; su deposu, sarnıç, i.
3. anlamı tank. (gaz.sıvı.vb.) depo. sarnıç. benzin deposu.
4. tank.

Tank

Tank İngilizce anlamı ve tanımı

Tank anlamları

  1. (noun) A pond, pool, or small lake, natural or artificial.
  2. (noun) A small Indian dry measure, averaging 240 grains in weight; also, a Bombay weight of 72 grains, for pearls.
  3. (noun) A large basin or cistern; an artificial receptacle for liquids.

Tank tanım:

Kelime: tank
Söyleniş: 'ta[ng]k
İşlev: noun
Kökeni: Portuguese tanque, alteration of estanque, from estancar to stanch, perhaps from (assumed) Vulgar Latin stanticare -- more at STANCH
1 dialect : POND, POOL; especially : one built as a water supply
2 : a usually large receptacle for holding, transporting, or storing liquids (as water or fuel)
3 : an enclosed heavily armed and armored combat vehicle that moves on tracks
4 : a prison cell or enclosure used especially for receiving prisoners
5 : TANK TOP
- tank·ful /-"ful/ noun
- tank·like /-"lIk/ adjective

Tank ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Cooler,

Tank

İngilizce Tank kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. tanque, alcubilla, aljibe, cisterna, depósito, depósito de agua, estanque; carro de combate, tanque de combate

Tank

İngilizce Tank kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. char, blindé; réservoir,large récipient qui permet de stocker un liquide ou un gaz; cellule (de prison)

Tank

İngilizce Tank kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Tank, Tankfüllung

Tank

İngilizce Tank kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. cisterna, serbatoio, vasca; (Ferr) carro botte, carro cisterna; (Aer) tanica, serbatoio ausiliario; (Mar) tanca; vasca navale, bacino; (Mil) carro armato, tank; serbatoio d'acqua; (am; sl) cella

Tank

İngilizce Tank kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. tanque

Tank

f. depoya koymak i. depo, tüp, benzin deposu, hazne, su deposu, sarnıç, tank, hapishane, fotoğraf banyo kabı

Tank

Fransızca Tank kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. tank, large receptacle in which liquids or gases are stored; armored combat vehicle

Tank

Almanca Tank kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. large receptacle in which liquids or gases are stored; armored combat vehicle; prison cell (Slang)

Tank

Türkçe Tank kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. large receptacle in which liquids or gases are stored; armored combat vehicle; prison cell (Slang) n. tank, large receptacle for storage of liquids or gases v. fuel, fill with fuel, refuelling, act of replenishing the supply of fuel, gas

Tank

Flemenkçe Tank kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. tank, container

Tank

İngilizce Tank kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. tank, reservoir

Tank

n. large receptacle in which liquids or gases are stored; armored combat vehicle; prison cell (Slang) n. tank, large receptacle for storage of liquids or gases v. fuel, fill with fuel, refuelling, act of replenishing the supply of fuel, gas

Tank

Flemenkçe Tank kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (houder) réservoir (m) 2. (militair) char (m)

Tank

Almanca Tank kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
tank

Tank

zırhlı ve silahlı, tekerlekleri paletli, motorlu savaş taşıtı. metal sarnıç.

Tank

Fransızca Tank kelimesinin Almanca karşılığı.
n. tank

Tank

Fransızca Tank kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] tank

Tank

Almanca Tank kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. cuve (f), citerne (f), réservoir (m), char d'assaut (m), tank (m)

Tank

Almanca Tank kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. serbatoio (m), bidone (m), carro armato (m)

Tank

Almanca Tank kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. depósito (m), cisterna (f), aljibe (m), tanque (m), gasolina: depósito de gasolina (m)

Tank

Almanca Tank kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. tank (m), zırhlı araç (m)

Tank

Türkçe Tank kelimesinin Fransızca karşılığı.
[le] tank

Tank

Türkçe Tank kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Panzer, Tank

misafir - 8 yıl önce
ben eski tanklar severim çünki demir den yapılmış, şimdiki tanklar sanki oyuncak gibi savaşa mı gidiyor; oyun oynamayamı.eski tankların adaleti bambaşkaydı, görüntüsü yeterdi.o zamanlar tanklara baktınmı dünyanın sonu mu geldi diye içinden hissdiyordun.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Tank Resimleri

Tank imha edici
2 yıl önce

Tank imha edici, kundağı motorlu tanksavar topu ya da tank imha eden bir tür zırhlı savaş aracıdır. Tank imha edicilerin yapılış amacı savaş alanında düşmana...

Tank imha edici, Askeriye Portalı, II. Dünya Savaşı, Tank, Zırhlı savaş aracı, Tanksavar güdümlü füze
Birleşik Krallık hafif tankları
6 yıl önce

Birleşik Krallık hafif tankları, Birleşik Krallık tarafından üretilen ve kullanılan hafif sınıf tanklardan oluşan bir seriydi. Bu serinin içerisine Mk...

Panther (tank)
6 yıl önce

(kısa 75 mm namlu) tanklarının Sovyet T-34 tanklarına karşı etkisiz kalması dolasıyla üretilmiştir. Panzer III ve Panzer IV tankları ile değiştirilmeleri...

Panzerkampfwagen V Panther, Ülke bayrağı, Nazi Almanya ülke bayrağı, Nazi Almanyası, IIDSAlmanZSA, Panther (tank), 15 cm sIG 33, 1941, 1942, 1950, 20 Nisan
Altay (tank)
2 yıl önce

Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır. Millî Tank Üretim Projesi (MİTÜP) çerçevesinde 30 Mart 2007'de yapılan Savunma Sanayi...

Kruvazör Tank
6 yıl önce

Kruvazör tank (ya da diğer adları süvari tankı veya hızlı tank) Birleşik Krallık tarafından I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı yılları arasında geliştirilen...

Kruvazör Tank, 1945, Ana muharebe tankı, BT Serisi Tanklar, Birleşik Krallık, Centaur tank, Centurion tank, Comet tank, Covenanter tank, Cromwell, Cromwell tank
Zülfikar (tank)
6 yıl önce

modüler zırh yalnızca kule (bileşimi bilinmiyor) 2A46 tank topu eklenmiştir. Ayrıca Abrams tankını andıran bir tareti vardır. Daha güçlü motor ve geliştirilmiş...

Matilda ii (tank)
2 yıl önce

Birleşik Krallık ordusu tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan piyade tank sınıfında zırhlı savaş aracıdır. Alışılmışın dışında Mk I Piyade Tankı(A11)...

Centurion (tank)
6 yıl önce

ana muharebe tankıdır. Bir çoklarınca Britanya tarafından yapılan en iyi tank tasarımı olduğu savunulur. 1990'ların sonuna kadar az miktarda da olsa hizmette...