Tankut Öktem

Prof. Dr. Tankut Öktem, Türk heykeltraş. Anıtsal heykelleri ile tanınan sanatçının en tanınmış eserleri arasında Ankara Kara Harp Okulu`nda üzerinde 700 figürün bulunduğu Harbiyeli Şehitler Anıtı, Manisa`daki 63 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek anıtları arasında yer alan Kuvay-ı Milliyet Anıtı yer alır. Türkiye`deki pek çok il meydanındaki Cumhuriyet Anıtları, Tankut Öktem`in eserindir. 1999 yılında "Devlet Sanatçısı" ünvanını almıştır.

Prof. Dr. Tankut Öktem, Türk heykeltraş. Anıtsal heykelleri ile tanınan sanatçının en tanınmış eserleri arasında Ankara Kara Harp Okulu`nda üzerinde 700 figürün bulunduğu Harbiyeli Şehitler Anıtı, Manisa`daki 63 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek anıtları arasında yer alan Kuvay-ı Milliyet Anıtı yer alır. Türkiye`deki pek çok il meydanındaki Cumhuriyet Anıtları, Tankut Öktem`in eserindir. 1999 yılında "Devlet Sanatçısı" ünvanını almıştır.

Yaşamı

1940 yılında Konya`da doğdu. Çocukluğu Muş`ta geçti. Sanatçı olmak istediği halde veteriner olan annesinin onu sanata teşvik etmesiyle 2 yaşında resim yapmaya, 3 yaşında heykele başladı. Lise öğrenimini İstanbul`da tamamladı. Lise son sınıfa geçtiği sene Devlet Güzel Sanatlar Yüksek Okulu`nun Seramik bölümüne kayıt yaptırdı. Hocası heykeltraş Hakkı Karayiğitoğlu`nun etkisi ile heykeltraşlığa yöneldi. Bu okulun 3. sınıfında iken Dünya Genç Heykeltraşlar yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1962 yılında Almanya`da Shone Wald Porselen Fabrik`de stajlarını tamamladı. 1965 yılında bitirdiği İ.D.T.G.S.Y.O (İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu) seramik bölümüne bir yıl sonra asistan seçildi ve 1970 yılında öğretim üyeliğine geçti. Halen bu okulda görevini sürdürüyor.

1974-1975 yılları arasında seramik bölüm başkanlığı, 1980-1982 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Müdürlüğü yaptı. 1983-1985 yılları arasında Tatbiki Güzel Sanatların Marmara Üniversitesi oluşundan sonra heykel bölümünü kurdu ve ilk başkanı oldu. 1986`dan bu yana profesör olarak öğretim üyeliğini sürdüren Prof. Dr. Tankut ÖKTEM, 1993-1996 yılları arasında seramik-cam bölümü başkanlığını, 1999`a kadar fakülte senatörlüğünü ve YÖK Sanat Milli Komitesi Marmara Üniversitesi Temsilciliğini yapmıştır. Pek çok eseri ve ödülü bulunan Prof. ÖKTEM 1999 yılında devlet sanatçısı seçilmiştir.

1973 yılına kadar modern heykeller yapan, yetmişli yıllarda para kazanmak amacıyla figüratif çalışmalara başlayan sanatçı, 1973 yılından itibaren çok figürlü anıtlar yapmaya yöneldi. Anıtlarında Türkiye Cumhuriyeti`nin kuruluşu, Milli Mücadele yıllarını konu edinmiştir. Çok sayıda Atatürk anıtı yapan Öktem, eserlerinde Atatürk`ü bir kaidenin üzerinde yalnız göstermektense yaratığı toplumla göstermeyi tercih etmiştir.

Tankut Öktem, kostüm tasarımcısı ve manken Oylum Öktem Işözen`in babasıdır. Bursa`nın Gemlik İlçesi`ne bağlı Küçük Kumla Beldesi`ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bazı Eserleri

 • Atatürk ve Harbiyeli Anıtı. Ankara`da Harp Okulu önündeki anıttır. 1981-1988 yılları arasında yapılmıştır. 6metre genişliğinde, 24metre yüksekliğindedir. Yapıldığı dönemde Türkiye`nin en büyük, dünyanın 5. büyük anıtı olmuştur. *Harbiyeli Şehitler Anıtı. Ankara`da, Kara Harp Okulu Şehitliği`nde yer alır. 1995-1997 yılları arasında yapılmıştır. Kara Harp Okulu`ndan mezun şehit subayların anısına dikilmiştir. Time Dergisine kapak olmuş bir yapıttır.
 • Kuvay-ı Milliye ve Atatürk Anıtı . Manisa`da yer alır. Manisa Valiliği tarafından yaptırılmıştır. Türkiye`nin en büyük, dünyanın 3. büyük anıtıdır (Sıralamadaki yeri, Rio`daki İsa heykeli ve New York`taki Özgürlük Anıtı`ndan sonradır). 3 yılda tamamlanan heykel 65 metre yüksekliğinde bir kaide üzerindedir. Atatürk`ün 7 metreden yapılan yüzü ile ellerinde zeytin dalı tutan biri zeybek kıyafetli, diğeri çağdaş Türk kadınını temsil eden iki genç var. Uzaktan bakıldığında fonda Türk bayrağı görülüyor
 • Amasya Tamimi Anıtı. 1981 yılında yaptırıldı. Atatürk`ün sağında ve solunda Vaiz Abdurrahman Kamil Efendi ile Müftü Hacı Hafız Efendi yer alır.
 • Zonguldak Maden İşçileri Anıtı,. Zonguldak şehir merkezinde yer alır. 1986 yılında Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından yaptırılmıştır.
 • Kastamonu Türk Kadınları Anıtı. Kastamonu Cumhuriyet Meydanı`nda yer alır. 1990 yılında yaptırılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundaki mücadeleyi tanımlayan heykel grubu ile Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonulu kadınların İnebolu`dan Ankara`ya kağnılarla silah ve malzeme taşımalarını simgeleyen anıt bulunmaktadır.
 • Balkan Savaşı Anıtı. 2005 yılında Tekirdağ`ın Çorlu ilçesine dikilmiştir.. 4 metre yüksekliğinde 24 metre genişliğindeki anıt Türk milletinin Başkan Savaşı sırasında ve sonrasında yaşadıklarını anlatan 5 bloktan oluşur.
 • Magosa Büyük Özgürlük Anıtı. Kıbrıs`ın Gazimagosa şehrinin girişinde yer alır. 1980 yılında tamamlanmıştır. En üstte Atatürk başı yer alır. Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı sırasında hayatını kaybeden askerleri simgeleyen bir anıttır.
 • Atatürk - İnönü - Fevzi Çakmak Anıtı. Dumlupınar`da Kurtuluş Savaşı Şehitliği`nde yer alır.
 • Nazım Hikmet Heykeli. İzmir Kültürpark`a dikilmiş bronz heykeldir. 2002 yılında yaptırılmıştır. Kaidesiyle birlikte 6,5 metre yüksekliğindeki bronz heykel, şairi ünlü paltosuyla yürürken tasvir eder.
 • Uğur Mumcu Anıtı. İstanbul`un Şişli ilçesinde yer alır. 1996 yılında Cumhuriyetçi Halk partisi, Şişli İlçe başkanlığı ve dönemin Beşiktaş Belediye Başkanı tarafından yaptırılmıştır. Tasarımı Mimar Erhan İşözen`e aittir. Üç yüzlü kaide üzerinde üç yöne bakan bronz Uğur Mumcu`nun bir yüzünde karakteristik şapkalı büstü diğer yüzünde ise Ugur Mumcu`nun değişik portre büstleri vardır.
 • Yaralı Asker Anıtı.Çanakkale Şehitliği`nde yer alır.
 • Piyade Atatürk Anıtı. İstanbul`un Tuzla ilçesindeki Piyade Okulu`nda yer alır.Kasım 2006`da açılışı yapılmıştır
 • Denizkızı Heykeli. Muğla`nın Gökova ilçesinde Okluk Koyu`nda yer alır. Gezgin Sadun Boro tarafından yaptırılmıştır.
 • Kangal Köpeği Heykeli. 2004 yılında Sivas`ın Kangal ilçesi girişine dikilmiştir.
 • Atatürk heykeli (Bodrum). Bodrum Belediyesi tarafından yaptırılan ve 23 Nisan 2007`de açılışı gerçekleşen heykelde şaha kalkmış bir at üzerinde zeytin dalı tutan Atatürk tasvir edilir.
 • Sevgi Anıtı (Seul). Seul kentinde Kore Açık Hava Kültür Merkezi önünde bulunur. 1988 yılında Seul Olimpiyatları sırasında düzenlenen sanat olimpiyatına sırasında yapılmış ve başarılı bulunarak şehre dikilmiştir. Öktem bu eseri ile para ödülü ve devlet şeref madalyası aldığı gibi Kore`de vatandaşlık statüsü kazanmıştır.


Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tankut Öktem ilgili konular

 • Denizkızı heykeli

  Muğla'nın Gökova ilçesindeki Okluk Koyu'nun ortasında, İngiliz Limanı'na tekneyle 5-10 dakika mesafede, denizin ortasında yer alan ünlü heyk
 • Dumlupınar Şehitliği

  Kütahya Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Şehitliği, Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde ölen Türk askerleri anısına Kütahya'nın Dumlupınar ilçe
 • Tankut Öktem

  Prof. Dr. Tankut Öktem, Türk heykeltraş. Anıtsal heykelleri ile tanınan sanatçının en tanınmış eserleri arasında Ankara Kara Harp Okulu`nd
 • Hasan Reşit Tankut

  Hasan Reşit Tankut (d. 1891, Elbistan - ö.
 • Boğaz Şehitliği

  Boğaz Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda ölen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin (subay, astsubay, erbaş ve erler) ve bazı Kıbrıslı
 • Milli Egemenlik Anıtı

  Milli Egemenlik Anıtı, Kuzey Kıbrıs'ın başkenti Lefkoşa'da Metehan Çemberi içerisinde yer alan anıt.
 • Şerif Günyar

  Dr. Şerif Günyar, (20 Şubat 1958, Denizli) Türk heykel ve seramik sanatçısı.