Tansu Çiller

1946 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirmiştir. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirmiştir.

Tansu Çiller kaç yaşında?

Tansu Çiller 71 yaşında.
Tansu Çiller, günü, bir Cuma günü doğdu. 72. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 243 gün var.
Tansu Çiller'in burcu İkizler.
Evet, Tansu Çiller yaşıyor.

Tansu Çiller hakkında bilgiler

<b>Prof. Dr. Tansu Çiller</b>

Türkiye'nin ilk kadın başbakanı
Prof. Dr. Tansu Çiller Türkiye'nin ilk kadın başbakanı
1946 yılında İstanbul'da doğdu.

Robert Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirmiştir. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirmiştir.

1978 yılında doçent olan Tansu Çiller, 1983 yılında profesör olmuştur.

Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde çalışmalar yapan Çiller, 1990 yılı Kasım ayında Doğru Yol Partisi çatısı altında politikaya atılmıştır.

1991 yılı seçimlerinde İstanbul ili milletvekili seçilen Çiller, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır. Kabinenin aktif bir üyesi olan Tansu Çiller, özellikle batı ile sıcak ilişkileri ile popülerite kazanmıştır.

Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye'nin ilk bayan başbakanı olmuştur.

Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

İki çocuk annesi olan Çiller, çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tansu Çiller - Hakkında Yazılanlar

Tansu Çiller - Hakkında yazılanlar

III. Çiller Hükümeti

52-III. Çiller Hükümeti (30.10.1995-06.03.1996) Başbakan: Tansu Çiller (İstanbul, DYP) Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Deniz Baykal (Antalya, CHP) Devlet Bakanı: Necmettin Cevheri (Şanlıurfa, DYP) Devlet Bakanı: Cavit Çağlar (Bursa, DYP) Devlet Bakanı: ...

II. Çiller Hükümeti

51 -II. Çiller Hükümeti (05.10.1995-30.10.1995) Başbakan: Tansu Çiller (İstanbul) Devlet Bakanı: Necmettin Cevheri (Şanlıurfa) Devlet Bakanı: Cavit Çağlar (Bursa) Devlet Bakanı: Ali Münif İslamoğlu (Kastamonu) Devlet Bakanı: Abdullah Aykon Doğan (Isparta) Devlet ...

I. Çiller Hükümeti

50-I. Çiller Hükümeti (25.06.1993-05.10.1995) Başbakan: Tansu Çiller (İstanbul, DYP) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Erdal İnönü (İzmir, SHP) 25.06.1993-12.09.1993 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Murat Karayalçın (TBMM dışından, SHP) ...

Necati Çiller

Hüseyin Necati Çiller gazetecilikten yetişmiş, 1940`lı yıllar ve 1950`li yıllarda üst düzey mülki amirliklerde bulunmuş bir bürokrat ve Tansu Çiller`in babasıdır.

Tansu Ciller

Tansu Penbe Çiller (d. 23 Ekim 1946, İstanbul), Türk ekonomist ve siyasetçi.

Özer Uçuran Çiller

Özer Uçuran Çiller (d. 15 Ocak 1937), Tansu Çiller ile evli ve iki çocuk babasıdır. Evliliğinden sonra "Çiller" soyadını aldı.