--}}

Tapir

Tapir Familyası: Tapirgiller (Tapiridae). Yaşadığı yerler: Amerika ve Hindistan'ın bataklık orman ve nehirlerinde Özellikleri: Ağır vücutlu, uzun burunlu otçul bir memelidir. Burun ucu hareketli kısa bir hortumla sonlanır. 180-360 kg'lık türleri vardır. Ömrü: 30 yıl kadar. Çeşitleri: Hint tapiri (T.indicus), Amerika tapiri (T.terrestiris), Dağ tapiri (T.pinchacus) iyi bilinen türleridir. Tekparmaklılar takımından, iri gövdeli, otla beslenen bir memeli. Burnu uzun olup, ucu filinkine be

Tapir Familyası: Tapirgiller (Tapiridae). Yaşadığı yerler: Amerika ve Hindistan'ın bataklık orman ve nehirlerinde Özellikleri: Ağır vücutlu, uzun burunlu otçul bir memelidir. Burun ucu hareketli kısa bir hortumla sonlanır. 180-360 kg'lık türleri vardır. Ömrü: 30 yıl kadar. Çeşitleri: Hint tapiri (T.indicus), Amerika tapiri (T.terrestiris), Dağ tapiri (T.pinchacus) iyi bilinen türleridir.

Tekparmaklılar takımından, iri gövdeli, otla beslenen bir memeli. Burnu uzun olup, ucu filinkine benzeyen hareketli kısa bir hortumla biter. Ön ayaklarında dört ve arka ayaklarında üç parmak vardır. Derisi esmer ve kalındır. Üzerinde hemen hemen hiç tüy yoktur. Kuyruğu kısadır. Amerika'da üç, Asya'da bir türü halen yaşamaktadır. En irisi ağırlığı 360 kg'a varan Hint tapiridir. Hörgüçlüdür. Boynu yelesizdir. Bataklık ormanlarda yaşar. Hortumuyla nehir kenarlarında ve sığ sularda büyüyen bitkileri ve kökleri kopararak yer. Geviş getirmez. Tapir mülayim tabiatlı ve ehlileşmesi mümkün bir hayvandır. Geceleri aktiftir. Sonu bir dere veya göle ulaşan patikalarda uyuklar. Görme kabiliyeti güçlü olmadığı halde koku ve işitme duyuları güçlüdür. Günün çoğunu yıkanarak veya çamur içinde yuvarlanarak geçirir. Gece sürüler halinde ormana fazla açılmadan otlamaya çıkarlar. Kalın derisinden başka koruyucu bir silahı yoktur. En büyük düşmanı kaplandır. Pusuya yatarak arkadan saldırır. Sudayken de saldırıya uğradıkları olur.

Tapirlerin en küçüğü Güney Amerika'da yaşayan Brezilya tapiridir. 180 kg ağırlıktadır. Tapirlerin gebelik süresi 13 ay (400 gün) kadardır. Genellikle tek yavru doğururlar. Yavruların vücudu enine beyaz çizgilidir. Bir yıl içinde çizgiler kaybolur. Tapirin derisinden kaliteli kırbaç ve koşum kayışları yapılır. Çevre tarlalara bazan büyük ziyanlar verirler. Yüksek bölgelerde yaşayan dağ tapirlerinin vücudu tüylüdür. Esaret hayatında 30 yıl kadar yaşarlar. Etleri, derileri ve tarlalara ziyanlarından dolayı avlanırlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Tapir

1. anlamı Tapiridae, tapir, tapir, zool.
2. anlamı tapir.

Tapir

Tapir İngilizce anlamı ve tanımı

Tapir anlamları

  1. (noun) Any one of several species of large odd-toed ungulates belonging to Tapirus, Elasmognathus, and allied genera. They have a long prehensile upper lip, short ears, short and stout legs, a short, thick tail, and short, close hair. They have three toes on the hind feet, and four toes on the fore feet, but the outermost toe is of little use.

Tapir tanım:

Kelime: ta·pir
Söyleniş: 'tA-p&r also 'tA-"pir or t&-'pir
İşlev: noun
Türleri: plural tapir or tapirs
Kökeni: Portuguese tapira, from Tupi tapiíra
: any of a genus (Tapirus) of chiefly nocturnal perissodactyl ungulates of tropical America and Myanmar to Sumatra that have the snout and upper lip prolonged into a short flexible proboscis
[tapir illustration]

Tapir

İngilizce Tapir kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. tapir, danta

Tapir

İngilizce Tapir kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. tapir (espèce de cochon )

Tapir

İngilizce Tapir kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Unpaarzeher

Tapir

İngilizce Tapir kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. tapiro (mammifero dell'America tropicale, Malaia e Sumatra)

Tapir

İngilizce Tapir kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. tipo de mamífero semelhante ao porco

Tapir

i. tapir [zool.]

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. tapir, any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra)

Tapir

Almanca Tapir kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra)

Tapir

Portekizce Tapir kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. tapir

Tapir

İspanyolca Tapir kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. tapir, any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra)

Tapir

Türkçe Tapir kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra) n. tapir, hoofed mammal akin to swine n. tapir, any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra)

Tapir

Flemenkçe Tapir kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. tapir

Tapir

İngilizce Tapir kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. tapir (varkensachtig zoogdier)

Tapir

n. any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra) n. tapir, hoofed mammal akin to swine n. tapir, any of several large hoofed mammals that resemble swine (native to tropical America, the Malay Peninsula and Sumatra)

Tapir

Flemenkçe Tapir kelimesinin Fransızca karşılığı.
(zoölogie) tapir (m)

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(zoologie) tapir (m)

Tapir

tapirgillerden, bir türü asya ve afrika'nın tropikal bölgelerinde yaşayan, iki metre uzunluğunda, kısa hortumlu bir hayvan türü. (tapirus).

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin Almanca karşılığı.
n. tapir

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(zoologie) tapiro (m)

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin Portekizce karşılığı.
(zoologie) tapir (m); anta (f)

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(zoologie) tapir (m)

Tapir

Fransızca Tapir kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] tapir

Tapir

Almanca Tapir kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. tapir (m)

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tapir
Tapir