Taruh

Kısaca: Taruh İbrahim aleyhisselamın öz babası. Mümin, salih ve temiz bir zat olan Taruh; hanımı, oğlu İbrahim aleyhisselama hamileyken vefat etti. Bunun üzerine kardeşi azer onun hanımıyla evlendi. Böylece azer, İbrahim aleyhisselamın üvey babası oldu. İslam alimlerinin büyüklerinden olan İmam-ı Süyuti Kitab-üd-Derc-il-Münife kitabında, putperest olan azer'in, İbrahim aleyhisselamın öz babası olmadığını amcası ve üvey babası olduğunu vesikalarla ispat etmektedir. (Bkz. İbrahim Aleyhisselam) a ...devamı ☟

Taruh İbrahim aleyhisselamın öz babası. Mümin, salih ve temiz bir zat olan Taruh; hanımı, oğlu İbrahim aleyhisselama hamileyken vefat etti. Bunun üzerine kardeşi azer onun hanımıyla evlendi. Böylece azer, İbrahim aleyhisselamın üvey babası oldu. İslam alimlerinin büyüklerinden olan İmam-ı Süyuti Kitab-üd-Derc-il-Münife kitabında, putperest olan azer'in, İbrahim aleyhisselamın öz babası olmadığını amcası ve üvey babası olduğunu vesikalarla ispat etmektedir. (Bkz. İbrahim Aleyhisselam)

ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerden anlaşıldığı ve binlerce İslam kitabında yazıldığı gibi, Peygamber efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) anaları ve babaları arasında bulunmakla şereflenen kimselerin hepsi, zamanlarının ve memleketlerinin en asil, en şerefli, en cemil ve en temiz zatlarıydı. Hepsi de aziz, mükerrem ve muhteremdi. İbrahim aleyhisselamın babası Taruh da böyle mümindi ve kötü ahlaktan, adi ve çirkin sıfatlardan uzaktı. Nitekim Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem, hazret-i Ali'nin rivayet ettiği hadis-i şerifte; “adem aleyhisselamdan, babam Abdullah'a gelinceye kadar hep nikahlı ana-babalardan geldim. Hiçbir babamın nikahsız zina ile çocuğu olmadı.” buyurmuştur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Abdulbaki Erten - 1 yıl önce
Aynen dogru.birpeygamberin annen ve babası kesin olarak mümin ve temizdir.aeyt Allah ademi Nuh'u İbrahim ve İmran ailesinin seçilmiş olduğu bir birinden türeyen temiz soylar olduğu..

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.