Tavukçuluk

Tavukçuluk ; tavukların, et, yumurta ve diğer yan ürünlerinin elde edilmesi amacı ile yetiştiriciliğinin yapıldığı hayvancılık kolu.

'Tavukçuluk' ; tavukların, et, yumurta ve diğer yan ürünlerinin elde edilmesi amacı ile yetiştiriciliğinin yapıldığı hayvancılık kolu.

Tavukçuluğun tanımının kısa olmasına rağmen, aslında oldukça geniş bir sektördür ve diğer sektörlerle sıkı bağları olması dolayısıyla oldukça ilginçtir.Araştırma ve bilim alanlarında eğitim sektörü, biogenetik ile; yem alanında tarımın bitkisel üretimi, ithalat sektörü, yem endüstrisi ile; aşı ve ilaç alanında ilaç sanayi ile; ürünlerin satılmasında pazarlama sektörü ile; her türlü alet, ekipman, mekanizasyon ihtiyaçlarında yan sanayi sektörü ve tarıma dayalı sanayi ile yakın ilişki içindedir.

Tavukçuluk ürünleri, günümüzün önemli bir sorunu olan yetersiz beslenme üzerinde anahtar konumdadır.Çünkü tavukçuluk ürünleri, doğası gereği bol miktarda, oldukça hızlı ve en düşük maliyetli ürün grubudur.

Tavuk etinin protein içeriği kırmızı etten yüksek, yağ içeriği daha düşük olması nedeniyle aynı zamanda daha sağlıklıdır. Tavuk etlerinin pişirilmesinin kolay ve ekonomik olması da ayrıca üstün tarafıdır.

Tavuk yumurtası, protein ve vitaminlerce zengin, lezzetli, sindirimi kolay ve diğer gıdalarla birlikte rahatça tüketilebilen, başka hiçbir besin maddesine ihtiyaç duyulmadan içinde tam ve sağlıklı bir canlının oluşmasını sağlayabilen üstün bir gıdadır.

Bunların yanında tavukçuluk yan ürünleri; aşı üretimi, yem ve gübre yapımı, matbaacılık, fotoğrafçılık, derilik, şarapçılık, tekstil, pastacılık, sabun ve şampuan imalatı, boyacılık, ev tekstili, bazı biyolojik ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca tavuklar laboratuvarlarda deney hayvanı olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

tavukçuluk

1 . Tavuk yetiştiriciliği.
2 . Tavuk satıcılığı.

tavukçuluk

Türkçe tavukçuluk kelimesinin İngilizce karşılığı.
poultry rearing, poultry husbandry

tavukçuluk

tavuk yetiştiriciliği. tavuk satıcılığı.

tavukçuluk

Türkçe tavukçuluk kelimesinin Fransızca karşılığı.
aviculture [la]

tavukçuluk

Türkçe tavukçuluk kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Geflügelzucht

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tavukçuluk ilgili konular

 • Tire

  Tire: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 77.314 olup, 37.855’i ilçe merkezinde, 39.
 • Rusya

  Rusya Federasyonu dünyanın en büyük ülkelerinden biri. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi; doğusunda Pasifik Okyanus; batısında Estonya, Litvanya, B
 • Bartın'ın ilçeleri

  Bartın’ın biri merkez olmak üzere dört ilçesi vardır. Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 133.942 olup, 30.
 • Bolu ilçeleri

  Bolu'nun biri merkez olmak üzere on dört ilçesi vardır: Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 113.596 olup, 60.789'u ilçe merkezinde 52.
 • Çorum ekonomisi

  Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanır. Faal nüfûsun % 85’i tarım sektöründe çalışır. Son 10 sene içinde sanâyi sektöründe geli
 • Ordu ilçeleri

  Ordu’nun biri merkez olmak üzere on dokuz ilçesi vardır. Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 142.075 olup, 102.
 • Sinop ilçeleri

  Sinop’un biri merkez olmak üzere, sekiz ilçesi vardır. Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 49.844 olup, 25.
 • Zonguldak ekonomisi

  Zonguldak ilinin ekonomisi mâdenciliğe ve sanâyiye dayanır. Ormancılık, hayvancılık ve tarla tarımı ikinci önemli bir kaynaktır. İl sın
 • Balıkesir ekonomisi

  Balıkesir'in ekonomisi; tarım, turizm, sanayi, ormancılık ve makinacılığa dayanır.Tarım:Balıkesir, üç iklim kuşağının tesiri altında
 • Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık

  Tarım ve HayvancılıkTürkiye, tarım ve hayvancılık bakımından bölge ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Tarımsal üretimde ve ö
Tavukçuluk
tavukçuluk