tavukçuluk

Tavukçuluk ; tavukların, et, yumurta ve diğer yan ürünlerinin elde edilmesi amacı ile yetiştiriciliğinin yapıldığı hayvancılık kolu.

Tavukçuluk

'Tavukçuluk' ; tavukların, et, yumurta ve diğer yan ürünlerinin elde edilmesi amacı ile yetiştiriciliğinin yapıldığı hayvancılık kolu.

Tavukçuluğun tanımının kısa olmasına rağmen, aslında oldukça geniş bir sektördür ve diğer sektörlerle sıkı bağları olması dolayısıyla oldukça ilginçtir.Araştırma ve bilim alanlarında eğitim sektörü, biogenetik ile; yem alanında tarımın bitkisel üretimi, ithalat sektörü, yem endüstrisi ile; aşı ve ilaç alanında ilaç sanayi ile; ürünlerin satılmasında pazarlama sektörü ile; her türlü alet, ekipman, mekanizasyon ihtiyaçlarında yan sanayi sektörü ve tarıma dayalı sanayi ile yakın ilişki içindedir.

Tavukçuluk ürünleri, günümüzün önemli bir sorunu olan yetersiz beslenme üzerinde anahtar konumdadır.Çünkü tavukçuluk ürünleri, doğası gereği bol miktarda, oldukça hızlı ve en düşük maliyetli ürün grubudur.

Tavuk etinin protein içeriği kırmızı etten yüksek, yağ içeriği daha düşük olması nedeniyle aynı zamanda daha sağlıklıdır. Tavuk etlerinin pişirilmesinin kolay ve ekonomik olması da ayrıca üstün tarafıdır.

Tavuk yumurtası, protein ve vitaminlerce zengin, lezzetli, sindirimi kolay ve diğer gıdalarla birlikte rahatça tüketilebilen, başka hiçbir besin maddesine ihtiyaç duyulmadan içinde tam ve sağlıklı bir canlının oluşmasını sağlayabilen üstün bir gıdadır.

Bunların yanında tavukçuluk yan ürünleri; aşı üretimi, yem ve gübre yapımı, matbaacılık, fotoğrafçılık, derilik, şarapçılık, tekstil, pastacılık, sabun ve şampuan imalatı, boyacılık, ev tekstili, bazı biyolojik ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca tavuklar laboratuvarlarda deney hayvanı olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız

Kaynaklar

Vikipedi

tavukçuluk

tavuk yetiştiriciliği. tavuk satıcılığı.

tavukçuluk

1 . Tavuk yetiştiriciliği.
2 . Tavuk satıcılığı.

tavukçuluk

Türkçe tavukçuluk kelimesinin İngilizce karşılığı.
poultry rearing, poultry husbandry

tavukçuluk

Türkçe tavukçuluk kelimesinin Fransızca karşılığı.
aviculture [la]

tavukçuluk

Türkçe tavukçuluk kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Geflügelzucht

Yanıtlar