Prof. Dr. Tayfun Akgül (d. 1963 - İstanbul) Karikatürist, akamedisyen.

Tayfun Akgül

Prof. Dr. Tayfun Akgül (d. 1963 - İstanbul) Karikatürist, akamedisyen.

1980`li yıllardan beri karikatür çiziyor. Çizgileri; yurtiçinde Cumhuriyet, Bilim Teknik, Homur ve Matematik Dünyası`nda, yurtdışında "The IEEE Engineering in Medicine and Biology" adlı uluslararası dergi ile "The IEEE Region 8 Newsletter"`da Et Cetera (vesaire) adını verdiği karikatür köşesinde yayımlanmaktadır.

Prof. Dr. Ali Nesin`in yazdığı Matematik ve Doğa, Matematik ve Oyun, Matematik ve Sonsuz ile Develerle Eşekler adlı kitaplar ile Fenni Yazar Piref. H. Ökkeş`in yazdığı Dörtköşe Yazılar ve Dörtköşe Mektuplar adlı kitaplarda desen ve karikatürleri yayımlandı.

Haziran 2000`de İstanbul`da gerçekleştirilen uluslararası bir konferans kapsamında uluslararası bilimsel karikatür yarışması düzenledi. Karikatürleri ABD`de Pittnews, In Pittsburgh, Journal of Irreproducible Results adlı dergilerde de yayımlandı.

1 Nisan 1998, 1999 ve 2000 tarihlerinde Drexel Üniversitesi`nde (ABD) "Şaka Konferansıarı" düzenledi.

"Wittworld" adlı uluslararası karikatür grubunun Türkiye temsilcisidir. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik - Elektronik Fakültesi`nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Tayfun Akgül, çeşitli dönemlerde TÜBİTAK, Çukurova Üniversitesi, Pittsburgh Üniversitesi ve Drexel Üniversitesi`nde görev yaptı.

Kaynak

  • www.tayfunakgul.com


LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar