Tayyibe Gülek

Tayyibe Gülek, 1968 yılında Adana'da doğdu. Türk siyasi tarihinin en önemli isimlerinden Kasım Gülek’in kızıdır. Tayyibe Gülek, politika dünyasından bir çok önemli ismin girip çıktığı, memleket meselelerinin konuşulduğu bir ev ortamında büyüdü.

Tayyibe Gülek, 1968 yılında Adana'da doğdu. Türk siyasi tarihinin en önemli isimlerinden Kasım Gülek’in kızıdır.

Tayyibe Gülek, politika dünyasından bir çok önemli ismin girip çıktığı, memleket meselelerinin konuşulduğu bir ev ortamında büyüdü. İlkokulu Ankara’da bitirdikten sonra Amerika’ya gitti.

Liseyi New York Trinity Okulu’nda bitirdi. 1987 yılında Harvard Üniversitesi Ekonomi Bölümü'ne (ABD) girdi. Lisans üstü eğitimini Londra Üniversitesi London School of Economics'te (İngiltere) 1991-92 yıllarında yaptı. 1996 yılında Belçika'da Avrupa Birliği kursuna katıldı.

1994 yılında başbakanlıkta danışman olarak göreve başladı. 1999 yılına kadar aralıksız sürdürdüğü görevi sırasında, Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı, ekonomi koordinasyonu, Avrupa Birliği koordinasyonu, Güneydoğu Anadolu Projesi ve devlette toplam kalite yönetiminin uygulanması konularında çalıştı.

18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP listesinden Adana milletvekili olarak 21. Dönem TBMM’ye girdi.

12 Temmuz 2002 tarihinde Devlet Bakanı olarak atandı.

2004 yılından bu yana USAK'ın Onursal Başkanı'dır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.