TBMM

TBMM Türkiye Cumhuriyeti parlementosu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kısaltması. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Türkiye Cumhuriyeti'nin 23 Nisan 1920'de kurulmuş olan yasama organıdır. Anayasanın 108'nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Milletvekili genel seçimleri, dört yılda bir, serbest, eşit, tek dereceli, genel oy esaslarına göre, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır.

TBMM (türkçe) anlamı
1. Türkiye Büyük Millet Meclisi

Tbmm hakkında detaylı bilgi

İlgili Konu Başlıkları Tümü

TBMM Binası

TBMM'nin halen çalışmalarını sürdürdüğü üçüncü binasının mimarı, 1938'de açılan proje yarışmasını kazanan Avusturyalı mimar Prof. Clemens Holzmeister (1886-1983)'dir. Prof. Holzmeister aynı zamanda başkent Ankara'daki pek çok Devlet yapılarının da mimarıydı. ...

TBMM'nin Kuruluşu

Son Osmanlı Mebuslar Meclisi'nin kapatılması ve İstanbul'un işgali üzerine, Mustafa Kemal Türk Milletine yayınladığı beyannamede:Yedi yüz senelik Osmanlı Devleti'nin hayat ve hakimiyetinin sona erdiğini, Türk Milletinin medeni kabiliyetini, hayat ve istiklal hakkını ve bütün ...

TBMM 22. Dönem Milletvekilleri Listesi

Adana* Uğur Gürsöz* Atilla Başoğlu* Abdullah Çalışkan* Ömer Çelik* Nevingaye Erbatur* Recep Garip* Vahit Kirişci* Ali Küçükaydın* Kemal Sağ* Tacidar Seyhan* Ayhan Zeynep Tekin Börü* Abdullah Torun* Ziyattin Yağcı* Mehmet Ziya YergökAdıyaman* Mahmut Göksu* Şevket Gürsoy* ...

TBMM 23. Dönem Milletvekilleri Listesi

TBMM 23. Dönem milletvekilleri listesi, 22 Temmuz 2007 Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimleri sonucu meclise giren ve hâlen görevde olan milletvekillerinin bir listesidir.

TBMM 23. Dönem Adana Milletvekilleri

TBMM 23. dönem Van milletvekilleri, 22 Temmuz 2007 Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili Genel Seçimleri sonucunda Adana ilini temsilen meclise giren milletvekilleri'dir.== Dengir Mir Mehmet Fırat ==Dengir Mir Mehmet Fırat (d.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)

Mustafa Kemal Atatürk, yanında İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve kadrosunun diğer üyeleriyle birlikte TBMM'den çıkıyor. (29 Ekim 1930)

TBMM TV

Meclis TV, TRT-3 ve TRT-GAP ile aynı frekansı paylaşan bir tv kanalıdır. Kanal Meclis'le ilgili bilgileri yayınlar Genel Kurul'daki tartışmaları canlı olarak ekranlara getirir. Meclis TV, TRT-3 ve TRT-GAP belirli periyotlarla yayın yapar. Meclis TV'nin diğer adı da TBMM TV'dir.