Tebai

Thebai Antik Yunanistan'da kurulan bir şehir devletidir. Atina'nın kuzeybatısındaki Boeotia bölgesinde bulunmaktaydı.Tebai Eski Yunanistan`da kurulan bir şehir devletinin adı. Tebai, Doğu Yunanistanda, Boetya`nın ortasında verimli bir yerde kurulmuştur. Tebai`nin ilk zamanlarına ait bilgiler efsanelere dayanır. Şehrin kuvvetli surlarla çevrili oluşu, buranın Boetya`nın merkezi olmasını sağladı.

Tarihi

Tebai zamanla ekonomik ve askeri açıdan güçlendi. Bu gelişim sonucunda komşusu Atina ile Tebai ilişkileri bozuldu. Bu sebepten dolayı Tebaililer, Eski Yunanistan tarihinin en önemli savaşlarından olan Peloponnes Savaşlarında Atinalıların düşmanı olan Spartalılar`ın tarafını tuttular. Atina`nın mağlup olmasıyla Yunanistan, Sparta`nın yönetimi altına girdi. Bir süre sonra Tebaililer Spartalılarla üstünlük mücadelesine girdiler. Bu mücadelenin sonucunda Levktra Savaşı(M.Ö. 371) patlak verdi. Bu savaş Levktra ovasında yapıldığı için bu ismi almıştır. Tebai kuvvetleri generalleri Epaminondos`un müthiş taktiği ile Antik Dünyanın en savaşçı milleti olan Spartalıların ordusunu, yarısından fazlasını kılıçtan geçirmek suretiyle yendi. Böylelikle Yunanistan`daki bütün güç dengeleri altüst oldu. Kudret Tebai`nin eline geçti. Bütün site devletleri Tebai üstünlüğünü kabul etti. Ancak Tebaililerin kuvveti General Epaminondos`un taktiksel zekasından kaynaklanıyordu. Epaminondos`un Spartayla yapılan bir savaşta ölmesiyle birlikte Tebai zayıflamaya başladı, artık Yunan siteleri tek bayrak altında toplanmayı reddediyordu.

Makedonya kralı II.Filip M.Ö 338 yılından itibaren Yunan sitelerini zaptetmeye başladı. Tebaililer Filip`e karşı koyabilmek için Atina lılarla birleşti ancak Makedonyalılar Shekrona Savaşında (m.ö 338) onları mağlup etti ve bütün Yunanistan Makedon egemenliğine girdi.

Büyük İskender in Makedon tahtına geçmesiyle birlikte Tebaililer bağımsızlıkları için ayaklandılar. Fakat İskender`e yenildiler. İskender Tebailileri cezalandırmak için şehri yerle bir etti. Şehir bir daha toparlanamadı.(M.Ö 336)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tebai
Tebai