--}}

Teheccüd Namazı

Teheccüd Namazı uykuyu terk ederek kılınan gece namazı. Nafile bir namaz olan teheccüd gecenin üçte ikisi geçtikten sonra imsak vaktinden önce kılınır. İki ile on iki rekat arasında değişir. İki rekatte bir selam vermek iyidir. Peygamber efendimize (sallallahü aleyhi ve sellem) teheccüd namazı farz kılınmıştır. Kur'an-ı kerimde mealen buyruldu ki: (Ey Resulüm!) Sana mahsus fazla bir namaz olarak gece uykudan kalk da Kur'an-ı kerim ile teheccüd (namazı) kıl. (İsra suresi: 79) Peygamb

Teheccüd Namazı uykuyu terk ederek kılınan gece namazı. Nafile bir namaz olan teheccüd gecenin üçte ikisi geçtikten sonra imsak vaktinden önce kılınır. İki ile on iki rekat arasında değişir. İki rekatte bir selam vermek iyidir. Peygamber efendimize (sallallahü aleyhi ve sellem) teheccüd namazı farz kılınmıştır. Kur'an-ı kerimde mealen buyruldu ki:

(Ey Resulüm!) Sana mahsus fazla bir namaz olarak gece uykudan kalk da Kur'an-ı kerim ile teheccüd (namazı) kıl. (İsra suresi: 79)

Peygamber efendimiz muharebelerde bile teheccüd namazı kılardı. Teheccüd namazı diğer Müslümanlar için sünnet olup, çok sevaptır. Peygamber efendimiz buyurdu ki:

Teheccüd namazına devam ediniz. Zira sizden önceki salihlerin kıldığı bir namazdır ve sizi rabbinize yaklaştırıcıdır ve günahların affedilmesine, bağışlanmasına ve nefsi günahtan alıkoymaya sebep olur.

Kaza namazları olan, teheccüd zamanında kaza namazı kılındığında hem kaza borcunu ödemiş olur, hem de teheccüd sevabına kavuşur. Teheccüd zamanında tövbe istiğfar etmek, Allahü tealaya iltica etmek (sığınmak), yalvarmak, günahlarını düşünmek, ayıplarını, kusurlarını hatırlamak, kıyametteki azapları düşünüp korkmak günahların affına sebep olup çok sevaptır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.