Telafer

Telafer, Irak`ta Musul iline bağlı ilçe. Musul`un 60 km kadar batısında yer alır, 220.000 civarındaki nüfusun tamamına yakını Sünni ve Şii Türkmen`dir. Bölgeye yerleşim, Osmanlı zamanında kurulan ve bugün hâlâ kalıntıları bulunan ileri karakol ile başlamıştır. Şehirde Arapça`dan ziyade Çağatayca`ya yakın bir Türkçe kullanılır. ...

Telafer hakkında detaylı bilgi

Telafer, Irak`ta Musul iline bağlı ilçe. Musul`un 60 km kadar batısında yer alır, 220.000 civarındaki nüfusun tamamına yakını Sünni ve Şii Türkmen`dir. Bölgeye yerleşim, Osmanlı zamanında kurulan ve bugün hala kalıntıları bulunan ileri karakol ile başlamıştır. Şehirde Arapça`dan ziyade Çağatayca`ya yakın bir Türkçe kullanılır.

}

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

16 Temmuz

16 Temmuz Gregorian Takvimine göre yılın 197. günüdür. Sonraki sene için 168 (Artık yıllarda 169) gün var

Irak Türkmenleri

Irak Türkmenleri, günümüz Irak Devleti`nin kuzey bölgelerinde yaşayan ve genellikle Türkçe dilini kullanan, ülkenin %8`lik nüfusunu oluşturan kesim.

Kasım Ömer

Kasım Ömer (d. 1 Temmuz 1959 Irak), Irak Türkmeni siyasetçi.

Irak Direnişi

Irak Direnişi (Arapça: جماعات المقاومة العراقية) ABD Silahlı Kuvvetleri öncülüğündeki yabancı silahlı kuvvetler tarafından gerçekleştirilen Irak’ın işgalinin ardından işgal kuvvetlerine, işgal kuvvetlerinin sayesinde iktidara gelmiş olan yönetime karşı ...

İkitepe, Elâzığ

İkitepe, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Ballıca, Elâzığ

Ballıca, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Sarıgül, Elâzığ

Sarıgül, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Dedepınarı, Elâzığ

Dedepınarı, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.