Karadenizlilerin kişileştirilmiş formu olup daha çok mizahi anlamıyla ve fıkra kahramanı olarak kullanılmaktadır. Günümüz fıkralarında kulanılan Temel karakterinin atasının Karagöz oyunundaki Laz olduğu iddia edilmektedir.

TEMEL (türkçe) anlamı
1. bir yapının toprak altında kalan ve yapıya dayanak olan duvar
2. taban vbbölümlerinin tümü
3. en önemli
4. bellibaşlı
5. ana
6. esas
7. asıl
8. bu bölümleri yapmak için kazılan çukur.
bir şeyin gelişimi için gereken ilk öğeler.
TEMEL (türkçe) anlamı
9. Base
10. essential
fundamental
TEMEL (türkçe) anlamı
11. (Yunanca) Erkek ismi 1. Yapılardan toprak içinde kalan ve yapıya dayanak teşkil eden duvar ve taban kısımları
12. koyuk. Bu kısımların yapılması için açılan çukur. 2. Asıl
13. esas. 3. Dayanak. 4. Belli
14. başlı en mühim.
TEMEL (türkçe) ingilizcesi
1. adj. basic
2. bread and butter
3. fundamental
4. primary
5. principal
6. underlying
7. elementary
8. basal
9. abecedarian
10. constitutive
11. elemental
12. guiding
13. parent
14. rudimental
15. rudimentary
16. staple
17. working
18. n. foundation
19. base
20. basis
21. footing
22. ground
23. groundwork
24. root
25. backdrop
26. backbone
27. bed
28. bottom
29. corner stone
30. fortification
31. fundament
32. ground form
33. hard pan
34. keystone
35. pedestal
36. socle
37. substratum
38. substructure
39. grass roots,
TEMEL (türkçe) fransızcası
1. fondation [la]
2. fondement [le]
3. soubassement [le]
4. échafaudage [le]
5. base [la]
6. fond [le]
7. abc [le]
TEMEL (türkçe) almancası
1. n. Grundlage
2. Fundament
3. Sockel
4. Grundfeste
5. Basis
6. Base
7. Boden
8. Eckstein
9. Fundus
10. Fond
11. Lehrsatz
12. Anhalt
13. Wurzel
14. Substrat
15. adj. basisch
16. primär

Temel hakkında bilgiler

Karadenizlilerin kişileştirilmiş formu olup, daha çok mizahi anlamıyla ve fıkra kahramanı olarak kullanılmaktadır. Günümüz fıkralarında kulanılan Temel karakterinin atasının Karagöz oyunundaki Laz olduğu iddia edilmektedir. Temel, Karadenizlinin keskin pratik zekası, hiperaktif karakteri, safça samimiyeti, olayları alışılmadık bakış açısıyla yorumlaması kendine özgü mizah anlayışına sahip fıkraların esin kaynağı olmuştur Bizum Temel . Osmanlı döneminde yaratılan diğer mizah kahramanları unutulurken Laz etnisitesini temsil eden Temel'in modern Türk folkloru içerisidne yaşaması Karadenizlilerin orta sınıf kentli elitle ve metropollere göçen diğer etnisitelerle kültürel çatışma sonucu güçlendiğine dikkat çekilmiştir Karadeniz Ansiklopedisi Temel maddesi. == Ayrıca Bak == *Nasreddin Hoca *İncili Çavuş *Bektaşi *Bekri Mustafa *Nam-ı Kemal *Aldar Köse *Esenpulat *Kayserili *Yahudi *Arnavut *Çorumlu == Notlar == Folklor Mizah Fıkra Karadeniz kültürü

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Temel maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Temel Ingilizce

Temel İngilizce (''Basic English'' (British Amerikan Scientific (''Bilimsel'') International(''Uluslararsı'') Commercial (''Ticari'')), dilbilimci Charles Kay Ogden tarafından geliştirilen İngilizceyi uluslararası alanda öğrenilirliğini kolaylaştırmak için geliştirilen ''850 temel ...

Temel Tanecik

Temel parçacıklar, bilinen hiçbir alt yapısı olmayan parçacıklardır. Bu parçacıklar evreni oluşturan maddelerin temel yapıtaşıdır.

Temel Yük

Temel Yük, herhangi bir atom içerisinde tek bir proton veya elektron tarafından taşınan elektrik yükünü ifade eden sabittir. Simgesi küçük e harfidir.

Temel Ve üstyapı

Marksist sosyologların ekonomiyle (temel) devlet, aile yapısı, toplumdaki hakim ideoloji (üstyapı) arasındaki ilişkiyi konu alan analizleriyle, toplumun ekonomik yapısının devletle sosyal bilincin varlığını ve şeklini belirlediği tezlerinde kullandıkları benzetme.

Şiirin Temel özellikleri

Çağımızın ve günümüzün şiirini yalnızca daha iyi, daha yakından tanıdığımız için değil, bütün çağların şiirlerine kendimizinkinin sisleri arasından baktığımız için, şiir derken modern şiiri anlatmak istiyoruz. Modern şiir, artık hikâyeden ayrılmış olan, ...

Cebirin Temel Teoremi

Matematikte cebirin temel teoremi karmaşık değişkenli polinomların köklerinin varlığıyla ilgili temel bir sonuçtur. D'Alembert-Gauss teoremi olarak da anılmaktadır.

Hikmet Temel Akarsu

Hikmet Temel Akarsu 1960, Gümüşhane, doğumlu yazar. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesidir.