Temsili Savaş

Temsili savaş veya Temsili harp, bu savaş türünde devletler fiilen birbirlerine saldırmazlar ancak uzaktan savaş halindedirler.

Temsili savaş veya Temsili harp, bu savaş türünde devletler fiilen birbirlerine saldırmazlar ancak uzaktan savaş halindedirler. Karşıt güçlerin birbirine doğrudan saldırmak yerine üçüncü bir tarafın vasıtasıyla mücadele ettiği bir savaş türüdür. Güçler; bazen devletleri, bazen paralı askerleri, gayri-resmi ülkeleri veya üçüncü bir tarafı kullanılabilir. Bu savaşa gösterilebilecek en iyi örnek Soğuk savaştır. ==Örneklerİspanya İç Savaşı

İspanya İç Savaşı

, temsili savaşa örnek gösterilebilecek en büyük çatışmalardan biridir.

İkinci Kongo Savaşı

Bu savaş Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda ve Rwanda hükümetleriyle birçok yasa dışı grup arasında gerçekleşmiştir. ==Dipnotlar== ==Kaynak Kitaplar== * Bernd Greiner / Christian Müller / Dierk Walter (Ed.): Heiße Kriege im Kalten Krieg. Hamburg 2006, ISBN 3-936096-61-9 ( Review by H. Hoff, Review by I. Küpeli) * Scott L. Bills: The world deployed : US and Soviet military intervention and proxy wars in the Third World since 1945. From: Robert W. Clawson (Ed.): East West rivalry in the Third World. Wilmington 1986, s.77-101. * Chris Loveman: Assessing the Phenomeon of Proxy Intervention. From Journal of Conflict, Security and Development, edition 2.3, Routledge 2002, s. 30–48.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Temsili Savaş
Temsili Savaş