Teokrasi

Tanrı anlamına gelen Yunanca theos sözcüğüyle, güç, iktidar anlamına gelen kratos sözcüklerinin bir birleşiminden meydana gelen ve Tanrı'nın tek yönetici, mutlak bir kudret sahibi biricik varlık olduğu, iktidarın Tanrı'dan geldiği ve bu iktidar ya da gücün, yalnızca Tanrı'nın yeryüzündeki elçisi tarafından kullanıldığı inancına dayanan siyasi toplum düzeni.

Tanrı anlamına gelen Yunanca theos sözcüğüyle, güç, iktidar anlamına gelen kratos sözcüklerinin bir birleşiminden meydana gelen ve Tanrı'nın tek yönetici, mutlak bir kudret sahibi biricik varlık olduğu, iktidarın Tanrı'dan geldiği ve bu iktidar ya da gücün, yalnızca Tanrı�nın yeryüzündeki elçisi tarafından kullanıldığı inancına dayanan siyasi toplum düzeni.

1- Dar anlamda: Lafzı olarak Tanrı'nın yönetimi, pratikte ve günlük lisanda din adamlarının yönetimi. Terim ilk olarak Yahudi tarihçisi Josephus tarafından Yahudi yönetim kavramını ifade etmek için kullanılmıştır.

Buna göre ilahi kanunlar hem dini ve hem de sivil yükümlülükler yaratır. Antik dünyadaki teokrasi tatbikatında din adamlarının (rahiplerin) yönetimi doğrudan doğruya üstlenmeleri yerine yargı ve yasama fonksiyonlarını sahiplenmeleri söz konusu olmuştur.

2- Geniş anlamda: Bir din adamları sınıfı doğrudan doğruya yönetim işini üstlenmese de yönetimde dini kural ve rimellerin halcim olması.

Teokrasinin ilk anlamdaki tarihi örnekleri Kadim İsrail ve Calvin yönetimindeki Cenevre'dir. Modern örnek İran'dır. Suudi Arabistan, Taliban Afganistanı, İsrail gibi ülkeler ikinci anlamda teokrasiye yakın duran örnekler olarak görülebilir.

Diğer anlamları

teokrasi

Türkçe teokrasi kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. theocracy

teokrasi

dinerki.

teokrasi

Türkçe teokrasi kelimesinin Fransızca karşılığı.
théocratie [la]

teokrasi

Türkçe teokrasi kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Theokratie

teokrasi

Siyasi iktidarın, Allah'ın temsilcileri olduklarına inanılan din adamlarının elinde bulunduğu toplumsal, siyasi düzen, din erki.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Teokrasi ilgili konular

 • Politika

  Siyaset, Arapça kökenli bir kelimedir; horoz eğitimi, horoz talimi anlamına gelmektedir.
 • Meir Kahane

  Meir Kahane, (1932-1990) İsrailli aşırı sağcı siyaset adamı.
 • Taymir

  Taymir Özerk Okrugu (Rusça: Таймы́рский автоно́мный о́круг), Rusya Federasyonunun Krasnoyarsk Krayı'na bağlı bir eski
 • Şerif Mardin

  Şerif Mardin Türk sosyolog ve siyaset bilimcisi. 1927 yılında İstanbul`da doğdu. Galatasaray Lisesi`nde başladığı orta öğrenimini ABD`de t
 • Ecevit Hükümetleri

  politika-taslak
 • Hikmet Çetinkaya

  Hikmet Çetinkaya, Cumhuriyet gazetesinin 5. sayfasında Politika Günlüğü isimli köşenin yazarı. İl il gezerek Türkiye'deki gelişmeleri göz
 • Mahdum-ı Azam

  Mahdum-ı Azam, (Arapça: مَكهدوم اِ اَزَم; ''Makhdūm-i`Azam'') özellikle Kaşgar'da Ahmet Kazani, (Arapça: مَكهدُمِ اَزَ
 • Dini sansür

  Dini sansür, ifade özgürlüğünün bir dini yetke tarafından kısıtlanmasıdır. Tarihi çok eskilere uzanan bu sansür birçok topluluk ve din