Tepebaşı Tiyatrosu

Tepebaşı Tiyatrosu, İstanbul`daki en eski tiyatro yapılarından biri. Şu an yerinde TÜYAP İstanbul Sergi Sarayı bulunmaktadır.

Tepebaşı Tiyatrosu, İstanbul`daki en eski tiyatro yapılarından biri. Şu an yerinde TÜYAP İstanbul Sergi Sarayı bulunmaktadır.

Tepebaşı Tiyatrosu kimi kaynaklara göre İstanbul şehremini Rıdvan Paşa tarafından 1890 yılında kurulmuştur, kimi kaynaklara göreyse bu tarihten daha önce de vardı ve 1880`li yıllarda oyunlar oynanıyordu.

Darülbedayi`nin ilk profesyonel oyunu olan ``Çürük Temel`` 20 Ocak 1916 yılında Tepebaşı Tiyatrosu`nda sergilendi. 1925 yılından sonra burayı Darülbedayi`nin ardından İstanbul Şehir Tiyatrosu kullanmaya başladı. 7 Ocak 1970`te Şehir Tiyatrosu merkezini Harbiye Tiyatrosu (bugünkü adıyla) Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu`na taşıdı ve aynı yıl çıkan yangında yapısı ahşaptan olan tiyatro büyük hasar gördü. Ancak ertesi yıl 1971 yılında yaşadığı ikinci yangınla da tamamen yok oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları burada kaldığı süre boyunca 368 adet oyunu 13.273 kez sahneledi. Tepebaşı Tiyatrosu`nda oynanan son oyun Mayıs 1969`da Darphne du Maurier`den ``Sonbahar Fırtınası`` oldu.

Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.