Tere

Baharlı çeşnisinden ötürü yaprakları yemek ve salatalara katılarak ya da öylece yenilen Tere bitkisi, Turpgillerdendir. Anayurdu Asya kıtası olan ve 20-50 cm. kadar boylanabilen biryıllık otsu tere bitkisi ülkemizde bolca yetiştirilmekte, Anadolu'da yabani örneklerine kırlarda rastlanmaktadır.

Tere

Familyası: Turpgiller (Cruciferae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu. Baharlı çeşnisinden ötürü yaprakları yemek ve salatalara katılarak ya da öylece yenilen Tere bitkisi, Turpgillerdendir. Anayurdu Asya kıtası olan ve 20-50 cm. kadar boylanabilen biryıllık otsu tere bitkisi ülkemizde bolca yetiştirilmekte, Anadolu'da yabani örneklerine kırlarda rastlanmaktadır.

Bitkinin, yeşil renkli çok parçalı yaprakları ve beyaz ya da pembe renkli çiçekleri vardır. Yapraklarının tadı biraz acı ve yakıcıdır. Kokusu da hoş olmadığı halde vitamin ve mineraller yönünden çok zengin ve iştah açıcı olan bu yapraklar, salatalara çeşni vermesi için katılır. Kemikli kuzu ya da koyun etiyle, tere kebabı adı verilen özel bir yemeği yapılır.

20-50 cm boylarında, beyaz veya morumsu renkli çiçekler açan, bir yıllık otsu bitkiler. Meyvelerinin tek tohumlu olmasıyla su teresinden ayrılır. Yabani olarak bulunmakla beraber, kültürü de yapılmaktadır. Kerdeme olarak da bilinir.

Kullanılışı: Yaprakları yakıcı lezzetli, uçucu yağ taşır. Salata halinde, iştah açıcı olarak kullanılır.

Su teresi (Nasturtium officinale): Beyaz çiçekli, parçalı yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki. Su kenarlarında yetişir. Özel bir kokusu ve batıcı bir lezzeti vardır. Kardamot adıyla da bilinir.

Kullanıldığı yerler: Taze yaprakları salata olarak yenir. Kükürtlü glikozitler, A, C ve D vitaminleriyle uçucu yağ taşır. Kuvvet verici, vitamin noksanlıklarına karşı ve iştah açıcı olarak kullanılır.Tere

Turpgillerden, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki (Lepidium).

Tere

turpgillerdan, yaprakları salata olarak yenen baharlı bir bitki (lepidium).

Tere

İspanyolca Tere kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Terry, female first name (form of Theresa)

Tere

Türkçe Tere kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Tere] n. Terry, female first name (form of Theresa)
adj. tender, delicate, fragile, frail, cobweb, ticklish, pernickety, nice, kittle
n. sweat, perspiration, sudation, transpiration

Tere

Türkçe Tere kelimesinin Fransızca karşılığı.
cresson [le]

Tere

Türkçe Tere kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kresse

Yanıtlar