terlik

İlk terlikler 1400′lerde Avrupa’da giyilmeye başlanan topuksuz, yanları açık ayakkabılardı. 1900′lere gelindiğinde Osmanlı saray mensupları da uzun topuklu terlikler giymeye başlamıştı.

TERLIK (türkçe) anlamı
1. 1 . Genellikle ev içinde giyilen
2. deri
3. naylon vb. şeylerden yapılan
4. arkası açık
5. hafif ve türlü biçimlerde ev ayakkabısı:
6. Bu sıcak mevsimde tozlu ve yün terliklerini sürüyerek gidiyor.- R. H. Karay.
7. 2 . halk ağzındaBeyaz patiskadan dikilen veya yünden örülen takke
8. başlık
9. Kenarları dört parmak yağ bağlamış fesinden
10. eski terlikten hiç farkı kalmamış.- Y. K. Karaosmanoğlu.
TERLIK (türkçe) anlamı
11. genellikle ev içinde giyilen hafif ve türlü biçimlerde ayakkabı.beyaz patiskadan dikilen ya da yünden örülen takke
12. başlık
TERLIK (türkçe) ingilizcesi
1. n. clog
2. slipper
3. mule
TERLIK (türkçe) fransızcası
1. pantoufle [la]
2. babouche [la]
TERLIK (türkçe) almancası
1. Hausschuh m
2. Pantoffel m

Terlik hakkında bilgiler

} İlk terlikler 1400†²lerde Avrupa'da giyilmeye başlanan topuksuz, yanları açık ayakkabılardı. 1900†²lere gelindiğinde Osmanlı saray mensupları da uzun topuklu terlikler giymeye başlamıştı.

Terlik satışları temmuz ve ağustos aylarında ortalama yüzde 20 artıyor. Türkiye'de terlik pazarının büyüklüğü, kayıtdışı üretim de dahil edildiğinde yaklaşık 470 milyon ABD dolarına ulaşıyor.

Türkiye'de bazı yörelerde başa giyilen kıyafetlere de terlik denmektedir.

İlginçliklerAmerika'da bir firma "fenerli terlik" üretti. Gece vakti uyku sersemi tuvalete kalkanlar için tasarlanan terliklerin ön, orta bölümlerinde fenerler bulunuyor; ayağa geçirilir geçirilmez yanıyor ve yaklaşık 25 adımlık bir mesafeyi aydınlatıyor. Ayaklarını sağa sola çarpıp incitenler için "araba modelleri" de mevcut.Çin'de üretilen "ısınan peluş terlikler"in USB giriş kablosu bulunuyor ve bilgisayara takıldığında 5 voltluk gerilimle üşüyen ayakları hemen ısıtıyor. Ayağa bir şey giyilmemiş izlenimi uyandıran "çıplak terliklerin" özelliği ise tabanının ayağa yapışması.Bir de "sallanan terlikler" var. Bu terliklerin taban kısmı gerilmiş yaya benziyor ve yukarıya doğru kıvrılan uzantısına oturulabiliyor. Dışarıdan bakıldığında sallanan koltuğa benzeyen terliklerle yürümek mümkün olmuyor tabii.

} }

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki terlik maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Parmak Arası Terlik

Parmak arası terlik üstü açık, tabanı düz bir terlik türüdür. Üretim maliyeti düşüktür ve dünyada sayısız çeşitte desen ve renkte üretilmektedir. Ucuz olduğu için Hindistan, Pasifik Adaları ve Güneydoğu Asya'da çok popülerdir. Açık ve havadar olduğu için tercih ...

Sandal

Sandal suda batmayan ve kürek çekmek gibi mekanik iş yaparak suda ilerlemesi sağlanabilen bir su aracıdır. Bilinen en eski sandal Pesse kanosu olarak bilinen ve oyulmuş bir Sarıçam ağacı gövdesinden yapılan bir sandaldır. C14 mateoduna göre yaşı 8200 M.Ö.-7600 M.Ö. arasında ...