Termera

Kısaca: Diğer Leleg şehirleri, Akyarlar yakınındaki Asarlık Mevkii'nde bulunan Termera'nın dışında ulaşılması zor yerlerdendir. Bölgede bilimsel kazılar daha henüz yapılmadığından eldeki veriler antik yazarların anlattıklarına dayanmaktadır. Termera'ya, Turgutreis üzerinden toprak bir yolla ulaşılır. Akyarlar'a kadar araba yolu vardır. Kıyı yönünde yarım saat de yayan yürümek gerekmektedir. Asarlık Tepesi üzerinde bir iç kale bulunmaktadır. Doğu ve batıda giriş kapıları vardır. İç kale içinde bazı y ...devamı ☟

Diğer Leleg şehirleri, Akyarlar yakınındaki Asarlık Mevkii'nde bulunan Termera'nın dışında ulaşılması zor yerlerdendir. Bölgede bilimsel kazılar daha henüz yapılmadığından eldeki veriler antik yazarların anlattıklarına dayanmaktadır.

Termera'ya, Turgutreis üzerinden toprak bir yolla ulaşılır. Akyarlar'a kadar araba yolu vardır. Kıyı yönünde yarım saat de yayan yürümek gerekmektedir. Asarlık Tepesi üzerinde bir iç kale bulunmaktadır. Doğu ve batıda giriş kapıları vardır. İç kale içinde bazı yapı kalıntıları ve sarnıçlar görülmektedir. Şehir halkı Mausolos Döneminde zorla Halikarnassos'a yerleştirildikten sonra burası Mausolos ve kardeşleri tarafından bir nevi hapishane olarak kullanılmıştır.

İlgili konular

bodrum halikarnassos turgutreis

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.