Tersane-i Hümayun

Tersane-i Hümayun Osmanlı Devletinin İstanbul'daki tersaneleri. Haliç veya Kasımpaşa Tersanesi de denir. Günümüzde de burada küçük bir tersane vardır. Tersane-i Hümayun, Osmanlı Devletinin Akdenize hakim olduğu birkaç asır dünyanın en büyük tersanesiydi. Kaptan-ı deryanın emrinde olan bu tersane 17. yüzyılın ikinci yarısında 137 gemiyi birden tezgaha koyup hepsini birden kızaktan indirecek kadar teşkilatlı ve mükemmeldi. Burada çeşitli milletlerden 30.000'den aşağı olmayacak şekilde esir

Tersane-i Hümayun Osmanlı Devletinin İstanbul'daki tersaneleri. Haliç veya Kasımpaşa Tersanesi de denir. Günümüzde de burada küçük bir tersane vardır. Tersane-i Hümayun, Osmanlı Devletinin Akdenize hakim olduğu birkaç asır dünyanın en büyük tersanesiydi. Kaptan-ı deryanın emrinde olan bu tersane 17. yüzyılın ikinci yarısında 137 gemiyi birden tezgaha koyup hepsini birden kızaktan indirecek kadar teşkilatlı ve mükemmeldi. Burada çeşitli milletlerden 30.000'den aşağı olmayacak şekilde esir çalıştırıldı. Başlı başına bir şehir hükmünde olan bu tersane hiçbir disiplinsizliğe, idaresizliğe, kargaşaya meydan verilmeden emniyet içinde idare edilirdi.

Bugün bu tersaneden kalan küçük bir alanda Haliç Tersanesi bulunmaktadır. Buradaki üç havuz da Osmanlı devrinden kalmıştır. Havuzların boyları 83-118-153 metre, genişlikleri 16-20 metredir. Derinlikleriyse 9.5-10.5-13.5 metredir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.