Terzi Baba

Kısaca: Terzi Baba Anadolu'da yetişen evliyanın büyüklerinden. İsmi Muhammed Vehbi'dir. Hayyat Vehbi ve Terzi Baba diye Ünlüdur. 1780 (H. 1195) senesinde doğdu. Osmanlı Müellifleri, Sefinet-ül-Evliya, Esma-ül-Müellifin adlı eserlerde Erzurum'da, diğer bazı eserlerdeyse, Erzincan'da doğduğu yazılıdır. 1847 (H.1264) senesinde Erzincan'da vefat etti. Terzi Baba temel din bilgilerini tahsil ettikten sonra, anne ve babasının isteği üzerine bir sanat sahibi olmak için terzilik öğrenmeye başladı. Ter ...devamı ☟

Terzi Baba Anadolu'da yetişen evliyanın büyüklerinden. İsmi Muhammed Vehbi'dir. Hayyat Vehbi ve Terzi Baba diye Ünlüdur. 1780 (H. 1195) senesinde doğdu. Osmanlı Müellifleri, Sefinet-ül-Evliya, Esma-ül-Müellifin adlı eserlerde Erzurum'da, diğer bazı eserlerdeyse, Erzincan'da doğduğu yazılıdır. 1847 (H.1264) senesinde Erzincan'da vefat etti.

Terzi Baba temel din bilgilerini tahsil ettikten sonra, anne ve babasının isteği üzerine bir sanat sahibi olmak için terzilik öğrenmeye başladı. Terzi Baba diye Ünlü olması buradan gelmektedir. Mevlana Halid-i Bağdadi'nin (rahmetullahi aleyh) halifelerinden, Erzincanlı Şeyh Abdullah Mekki Efendiyle görüştü ve ona talebe oldu. Terzi Baba'nın Şeyh Abdulah-ı Mekki'ye talebe olması şöyle nakledilir:

Bir gün Erzincan'a seyyah fakirlerden birisi geldi. Üzerindeki palto çok eski olduğu gibi, ele alınmayacak kadar kirliydi. Bu zat paltosunu tamir ettirmek için şehirdeki terzileri tek tek gezdi. Fakat müracat ettiği bütün terziler elbisesini dikmedikleri gibi el sürmekten bile çekindiler. O fakir zata alay yollu; “Şurada Terzi Baba var. Ona götür, o diker!” dediler. Zavallı fakir zat, Terzi Baba'yı buldu. İstediğini anlattı. Terzi Baba ona; “Paltonu bırak, inşaallah yarına hazırlarım.” dedi.

Terzi Baba paltoyu alıp, güzelce yıkadı, kuruttu ve dikti. Ertesi gün o fakire elbisesini teslim etti ve yaptıklarının karşılığında ücret de almadı. O fakir zat paltosunu temizlenmiş, dikilmiş görünce çok memnun oldu. Terzi Baba'ya Allahü tealanın sevdiklerinin sohbetine kavuşması için kalben dua etti.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.