Teya

Kısaca: Teya veya Teja, Theia, Thila, Thela, Teias (ö. ...devamı ☟

Teya
Teya

Teya (ö. 552), Ostrogotların son kralıydı.

Verona`daki Got askerlerinin kumandanı olarak 552 yılında Busta Gallorum Savaşı`na katıldı. Bu savaş, Doğu Romalı jeneral Narses`in Gotların kralı Totila`yı mağlup etmesi ve Totila`nın kanlı muharebede öldürülmesiyle sona erdi.

Teya Pavia`ya kaçarak kalan askerler tarafından kral seçilmistir. Franklarla ittifak kurup bir süre Orta İtalya`da, sonunda sadece Napoli etrafında Narses karşısında tutunabilirdi. Ekim 552`de ise Ostrogotlar Napoli`nin güneyindeki Mons Lactarius`ta Narses`e yenilmistir. Teya, Vesuv Dağı`nın dar bir boğazına ricat etmiş olan adamlarını savunurken kalkanını değiştirdiği anda öldürüldü.

Yaşamakta kalan Gotların bir kısmı İmparator`un ordusuna arzı teslimiyet etmiş, bir kısmı da Franklara kaçmıstır. Çeşitli şehir komutanları birkaç sene daha Narses`e karşı direnirken 555 yılında son Got askerleri Salerno kentinin kuzeyinde teslim olmuştur. Bununla, Ostrogotların tarihi sonuna ermiştir - son kalan Gotlar herhalde 568 yılından itibaren Lombartların içine karıştırarak kayboldu.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.