Tha Carter Iv

Kısaca: ''Tha Carter IV'', Amerikalı rapçi Lil Wayne'in dokuzuncu stüdyo albümüdür. Young Money Entertainment, Cash Money Records ve Universal Republic Records etiketiyle 29 Ağustos 2011'de yayınlandı. Albümün kayıtları, Lil Wayne'in başarılı albümü ''Tha Carter III''nin yayınlanmasından kısa süre sonra, 2008 yılı sonunda başladı. Ancak çalışmalar askıya alındı, zira Lil Wayne böylesine başarılı bir albümün ardından, aynı başarıyı devam ettirememesi muhtemel bir başka albüm çıkarmakta acele etmek istemi ...devamı ☟

Tha Carter IV, Amerikalı rapçi Lil Wayne'in dokuzuncu stüdyo albümüdür. Young Money Entertainment, Cash Money Records ve Universal Republic Records etiketiyle 29 Ağustos 2011'de yayınlandı. Albümün kayıtları, Lil Wayne'in başarılı albümü Tha Carter IIInin yayınlanmasından kısa süre sonra, 2008 yılı sonunda başladı. Ancak çalışmalar askıya alındı, zira Lil Wayne böylesine başarılı bir albümün ardından, aynı başarıyı devam ettirememesi muhtemel bir başka albüm çıkarmakta acele etmek istemiyordu. Bu arada, Lil Wayne iki solo albüm daha çıkardı: rock tarzındaki Rebirth (2010) ve I Am Not a Human Being (2010). I Am Not a Human Being, Tha Carter IV albümü için kaydedilmiş şarkıların bir bölümüyle oluşturuldu. Albüm, Lil Wayne'in yasadışı silah bulundurma suçundan hapis yattığı dönemde piyasaya çıktı. Bu süreç, Tha Carter IVun kayıtlarının bir kez daha askıya alınması anlamına geliyordu. Wayne'in hapisten çıkmasının ardından, albüm çalışmalarına sıfırdan başlandı. Albüm için Bangladesh, Detail, T-Minus, Noah "40" Shebib, Polow da Don, Jim Jonsin, Kane Beatz, Boi-1da, Willy Will, StreetRunner, Cool & Dre, Young Ladd, The Smeezingtons ve Kanye West gibi prodüktörlerle çalıştı. Albümde seks, şiddet, uyuşturucu ve suç gibi konuların yanı sıra; aşk, acı ve duygusal çatışma gibi konular işlendi. Albümdeki konuk müzisyenler arasında Cory Gunz, Drake, T-Pain, Tech N9ne, André 3000, Rick Ross, John Legend, Bruno Mars, Birdman, Kevin Rudolf, Jadakiss, Bun B, Nas, Shyne ve Busta Rhymes yer aldı. Çıkışı birçok kez ertelenen albüm, Wayne'in MTV Video Müzik Ödülleri'ndeki performansının ardından, 28 Ağustos 2011 geceyarısı dijital ortamda satışa çıktı. Ertesi gün müzik marketlerde satışa sunuldu. Tha Carter IV ilk haftasında ABD'de 964 bin sattı ve Lil Wayne'in Billboard 200 listesinde bir numaraya yükselen üçüncü albümü oldu. Albüm farklı farklı yorumlar aldı. Müzik yazarları albümün prodüksiyonu ve Wayne'in performansı noktalarında birbirinden ayrıldı: Wayne'in önceki işleriyle karşılaştırıldığında bunun bir hayalkırıklığı olduğunu ifade ettiler. Albüm, 16 Kasım 2011'de ABD'de iki milyonluk satış rakamına ulaştı ve RIAA tarafından iki kez platin plak aldı. Şubat 2012 itibarıyla dünya çapında 3.5 milyonluk satış elde etti. Parça listesi (*) Ortak yapımcı.
(^) Ek prodüksiyon. ;Notlar * "6 Foot 7 Foot", Harry Belafonte'nin "Day-O " adlı eserinden samplelar içermektedir. * "Interlude", André 3000 tarafından seslendirilen bir verse içermektedir, ancak sanatçının albümde adı geçmemektedir. * "John", Rick Ross'un "I'm Not a Star" adlı eserinden samplelar içermektedir. * "President Carter", François de Roubaix'ın "Les Dunes D'ostende" adlı eserinden samplelar içermektedir. * "It's Good", The Alan Parsons Project'in "The Cask of Amontillado" adlı eserinden samplelar içermektedir.

Listeler

Yayınlanma tarihleri

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.