The Cardigans

The Cardigans, alternatif pop tarzında dünyaca ünlü bir gruptur. Daha önceki albümlerinin başarıları son albümleriyle tekrarlanmış, 98 Kasım'ında çıkan Gran Tourismo albümü, büyük bir başarı kazanmıştır. The Cardigans; Nina Persson, Anders Peter Svensson, Bengt Fredrik Arvid Lagerberg, Johan Magnus Sveningsson ve Lars-Olof Johansson adlı 5 kişiden oluşmaktadır.

The Cardigans

The Cardigans, alternatif pop tarzında dünyaca ünlü bir gruptur. Daha önceki albümlerinin başarıları son albümleriyle tekrarlanmış, 98 Kasım'ında çıkan Gran Tourismo albümü, büyük bir başarı kazanmıştır. The Cardigans; Nina Persson, Anders Peter Svensson, Bengt Fredrik Arvid Lagerberg, Johan Magnus Sveningsson ve Lars-Olof Johansson adlı 5 kişiden oluşmaktadır. Grup üyelerini kısaca tanıyalım.

Nina Persson 6 Eylül 1974'te Örebro'da dünyaya geldi. "Green Camels" grubunda çalıştı, ardından 1992 Ekim'inde The Cardigans'a katıldı. The Cardigans'da solistliğinin yanısıra şarkı da yazan Persson, ayrıca davul, gitar, piyano ve armonika çalıyor.

Anders Peter Svensson 18 Ekim 1974'de Jönköping'de doğdu. Küçük yaşta rock gruplarına giren Svensson, Magnus Sveningsson ile 1992 Ekim'inde grubu kurdu. Grupta gitarist ve besteci olarak görev yapıyor. Ayrıca bas gitar çalıyor.

Bengt Fredrik Arvid Lagerberg 5 Temmuz 1973'de Stockholm yakınlarındaki Karolinska'da dünyaya geldi. Lagerberg, Müzisyen kimliğinin yanında profesyonel bir dalgıç. The Cardigans'dan önce Diver ve Giraffe adlı gruplarla çalıştı. The Cardigans'a 30 Ekim 1992'de katılan Lagerberg, grubun davulcularından. Ayrıca gitar, piyano, trampet ve armonika da çalıyor.

Johan Magnus Sveningsson 4 Nisan 1972'de Falköping'de dünyaya geldi. The Cardigans'ın kurucularından biri. Gruptaki yeri oldukça önemli. Bas gitar çalıyor ve şarkı yazıyor. Ayrıca gitar ve davul da çalabiliyor. The Cardigans'dan önce çeşitli rock gruplarıyla çalışmış.

Lars-Olof Johansson 23 Şubat 1973'de Huskvarna'da doğdu. Öğrencilik hayatında hep konfeksiyoncu olmak istemesine rağmen müzisyen yanı ağır bastı, amatörce gitar ve piyano çalarak kendini geliştirdi. Gitar ve piyanoda profesyonel olmasının ardından 1993 Eylül'ünde The Cardigans'a katıldı. Gruptaki görevi de farklı değil: gitar ve piyano çalmak.

The Cardigans'ın kurucuları Magnus Sveningsson ve Peter Svensson, favori müzik tarzları olan heavy metali bırakıp farklı bir tarz ile çalışmaya karar verdiler. Çalışmalarına başlarken hedefleri Beatles gibi bir efsane olmaktı.

Çalışmalara başladılar. Grubun enstrümental yanı oldukça kuvvetli olmuştu. Gitarda Peter Svensson ve Lars Johansson, basta Magnus Sveningsson, davul ve fülütte Bengt Lagerberg, çok başarılı bir grup oluşturmuşlardı. Fakat bu grubun bir soliste ihtiyacı vardı. Magnus, okul arkadaşı Nina'yı gruba çağırmıştı. Bu davetin üzerine gruba katılan Nina Persson, kendisiyle yapılan bir röportajda gruba katıldığında şarkıcılık konusunda hiçbir tecrübesi olmadığını ve böylesine büyük bir başarıyı hiçbir şekilde beklemediğini dile getirmişti.

Grup, 1994'de Stockholm Records ile bir anlaşma yaptı. Anlaşmanın ardından yazılan ve yorumlanan şarkılar gözden geçirildi, profesyonel müzisyenler tarafından incelendi ve ortaya çok başarılı işlerin çıktığı söylendi. Pop ve cazı, 60'ların tarzıyla birleştiren The Cardigans'ın başarılı olacağı kaçınılmazdı.

1994'de ilk albümleri "Emmerdale" yi çıkardılar. Ardından ilk singleları (tek parçalık albüm) "Rise and Shine" ile İsveç müzik listelerinin zirvesine oturdular ve bu albüm, İsveç'in en çok satan müzik dergilerinden "Slitz"in okurları tarafından 1994'ün albümü seçildi.

Grup, 1996'da çıkan "Life" ve "First Band on The Moon" albümleriyle büyük sükse yaptı. Birçok ülkede satış rekorları kıran "Life", toplam 1,5 milyon sattı. "First Band on The Moon" da aynı şekilde büyük bir başarı göstererek çıkmasından sonraki 1 haftalık kısa sürede 300.000 sattı ve böylece The Cardigans'ı sadece İsveç değil, dünyanın birçok ülkesi tanıma fırsatı buldu.

The Cardigans grubu, son olarak "Gran Tourismo" albümüyle dinleyenlerinin karşısına çıktı. Albümde "Paralyzed," "Erase and Rewind," "Explode," "Starter," "Hanging Around," "Higher," "Marvel Hill," "Do You Believe," "Junk of the Hearts" ve "Nil."'in dışında ilk single olan "My Favourite Game" yer alıyor. Bugüne kadar toplam 5 milyon albüm satan grup, bu albümden büyük başarı bekliyor.

Kaynak

http://www.muzikkutusu.com/

Yanıtlar