The Company (Prison Break)The Company, Prison Break dizisinde kurgusal bir organizasyondur.


"Şirket" (The Company) sadece onunla çalışanların bildiği gizli bir ulusal örgüttür. Etki alanı ve biresel gücünü Beyaz Saray`dan alır, ülkesi için her türlü kararı alır.(Anthony Denison) - Aldo Burrows`un konuşması, ``Prison Break`` sezon 1 bölüm 19, "The Key". Ana hedefi ülke ekonomisini kontrol etmek. Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı Caroline Reynolds (Patricia Wettig), " Şirket" in kontrolünü elinde tutar, bu sayede devletin enerji harcamalarını ve diğer harcamlarını da kontrol eder kısaca ; ülke ekonomisi. Ayrıca "Şirket" kişisel başarılar içinde kullanılır.
spoiler Ülke ekonomisini kontrol etmek için yasadışı olarak Caroline Reynolds`ın kardeşinin şirketi Ecofield`ı da kullanır. İçlerinden biri Ecofiled hakkında dışarıya bilgi sızdırmaktadır ve "Şirket" akıl almaz bir yöntemle onu yakalamak ister. Bu kişi Aldo Burrows`dur (Anthony Denison). Onu açığa çıkarmak için "Şirket" zekice bir komplo hazırlar ve Caroline Reynolds Başkan Yardımcılığı gücünü kullanarak, Lincoln Burrows Terrence Steadman`nın katili olrak gösterilir, masum Lincoln sahte kanıtlarla suçlu bulunur.


"Şirket" Caroline Reynolds için endişeliydi, o başkanlık seçimi yarışında kamuoyu desteğini kaybetmekteydi. Reynolds, Başkan Richard Mills`in güvenini kaybeder ve enerji ödemelerini desteklemeliydi, "Şirket" onu yarış dışına çıkarmak istiyordu veya bunu onun için yapacaktı. Reynold için bir süre sonra büyük bir sürpriz olur, Başkan vefat eder (kalp krizi gibi gösterilir) ve sonra Birleşik Devletlerin bir sonraki başkanı olur.


Reynolds Başkan olduktan sonra "Şirket" ile arasındaki durum kararsız bir hal alır. Onlarla bağlantısını koparmak için onlarla iyi geçinmeye bakar. Onlar Caroline Reynolds`la beraber her türlü entrikaya hazırdı fakat şimdi onaların yardımı olmadan Başkan seçildi. Eğer hala bir ortaklık varsa, kimin kimi kontrol ettiği belli değildir.

Çalışanlar

  • Samantha Brinker, (Michelle Forbes), yüksek rütbeli çalışandır, "Şirket" ile Başkan Yardımcısı Caroline Reynolds arasında aracı görevini üstlenir.
  • Jane Barrow, (Kristin Lehman), eski çalışan Aldo Burrows "Şirket" e katıldıktan sonra ayrıldı.
  • Aldo Burrows, (Anthony Denison), Lincoln Burrows ve Michael Scofield`ın babası, dizinin kahramanı. "Şirket" ten ayrılır ve "Şirket"i yok etmek için kanıt toplamaya başlar. Zorla "Şirket" için çalıştırılan FBI Özel Ajanı Alexander Mahone tarafından öldürülür.
  • William Kim, (Reggie Lee), Gizli Servis ajanı, "Pad Man" denilen biri adına çalışmaktadır.
  • Quinn, (Michael Gaston), "Şirket" ajanı, L. J. Burrows, Veronica Donovan ve Nick Savrinn`nin izini sürmekle görevlendirilir. L.J. tarafından bir kuyuya itilir, Paul Kellerman ve Daniel Hale onu kuyuda ölüme terkeder.
  • Tangrin, (Jacqueline Williams), çalışan, esas ismini gizleyip gazeteci Sue Parsons adıyla Lincoln Burrows`u ziyarete gider, cinayet ile ilgili gerçekleri araştırmasını durdurmasını yoksa oğlunun hayatının tehlikeye gireceğini söyler.
;İsimsiz Çalışanlar: Bu çalışanlar dizinin bazı bölümlerinde karşımıza çıkar.

  • " Ajan Blondie", (Steven Chester Prince), Ajan Kim adına çalışır ve Terrence Steadman`nın bulunduğu yeri korumakla görevlendirilir. Veronica Donavan`ı öldürür ve Sara Tancredi`yi öldürmeye çalışır. Kazayla Alexander Mahone`nun oğlunu vurur daha sonra Mahone tarafından öldürülür.
  • "Pad Man", (Leon Russom), "Şirket"in yüksek rütbeli ajanıdır ve Ajan William Kim`in amiridir.

DipnotlarLinklerŞablon:Prison Break

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

The Company (Prison Break) Resimleri