The Crow

Kısaca: The Crow serisi çizgi romanlar yazan James O`Barr tarafından ortaya çıkmıştır,James O`Barr, trajik bir trafik kazasında nişanlısı Bethany`nin sarhoş bir sürücünün kullandığı araba tarafından öldürülmesi sonrasında çok sıkıntılı günler yaşamaya başlamış. Bu yaşadığı sıkıntılı dönemden kurtulmak için kendisini çizime verir, daha sonraları ise gazetede okuduğu bir haberden ``(Detroit`te bir çiftin 20$ lık nişan yüzükleri için öldürülmesi olayı)`` oldukça etkilenir ve bunun bir hikayenin ...devamı ☟

The Crow serisi çizgi romanlar yazan James O`Barr tarafından ortaya çıkmıştır,James O`Barr, trajik bir trafik kazasında nişanlısı Bethany`nin sarhoş bir sürücünün kullandığı araba tarafından öldürülmesi sonrasında çok sıkıntılı günler yaşamaya başlamış. Bu yaşadığı sıkıntılı dönemden kurtulmak için kendisini çizime verir, daha sonraları ise gazetede okuduğu bir haberden ``(Detroit`te bir çiftin 20$ lık nişan yüzükleri için öldürülmesi olayı)`` oldukça etkilenir ve bunun bir hikayenin başlangıcı için güzel bir çıkış noktası olduğuna karar verir ve 1981 yıllarında Berlin`de ilk The Crow çalışmalarına başlar. İçinde bulunduğu sıkıntılı yaşam yüzünden eserini tamamlaması uzun bir süre alır.James O`Barr hikayesinde kullandığı karakterleri kendi hayatından seçmiş,gerçek kişileri karakterleri ile özdeşleştirmiştir.Hatta filmde yer alan çete üyelerinin isimleri de Detroit deki duvar yazılarında alınmış gerçek çete üyeleri isimleridir. (T-Bird, Tom-Tom, Top Dollar, Spooky Stone gibi) Bunun üzerine olayları hikaye üzerine oturtarak hikayeyi tamamlamıştır.Peki The Crow nasıl beyazperdeye taşınmış?

Çizgi romanın başarısından sonra 80li yılların sonunda film yapımcısı Jeff Most film için 1500$ gibi komik ücret önermiş.Filmin kült ve efsanevi olmasının ise iki ana nedeni var.Bunlardan birincisi filmin yönetmenliğini Alex Proyas`ın üstlenmesi ve ikincisi ise başrollerinde efsane karate ustası Bruce Lee`nin oğlu Brandon Lee`nin yer almasıydı.İlk başlarda birbirlerini tanımayan James O`Barr ve Brandon Lee film çekimlerinde çok iyi anlaşmaya başlamış ve çeşitli röportajlarda James O`Barr,Brandon Lee için küçük kardeşim diye bahsetmeye başlamış. Filmin çekimlerinin bitmesine 8 gün kala Brandon Lee`nin yanlış doldurulmuş bir silah tarafından çekim sırasına vurularak öldürülmesi bu yüzden James O`Barr` ı hayatı boyunca sarsan ikinci büyük olay olur.

Romanın üzerinden 22 yıl, filmin üzerinden ise 12 yıl geçmesine rağmen The Crow çizgi roman severler için hala bir kült olmaya devam etmektedir.

The Crow Hakkında Bazı Bilgiler

  • The Crow tüm zamanların en çok satan bağımsız siyah beyaz çizgi romanıdır.
  • The Crow birçok dile çevrilmiş ve dünya üzerinde çeyrek milyondan fazla kopya satmıştır.
  • James O`Barr, Fransa`da düzenlenen Uluslararası Çizgi Roman Festivalinde ödül alan ikinci Amerikalı olarak tarihe geçmiştir.
  • The Crow filmi çoğu listede gelmiş geçmiş en iyi çizgi romandan filme uyarlaması olarak gösterilmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.