The Crowd

} 1928 yılında metro goldywn mayer şirketinin King Vidor'a çektirdiği meşhur film. Frank Borzage'in 7 the heaven isimli filmle oscarı aldığı ilk ödül töreninde King Vidor ilk "en iyi yönetmen" adaylarından biri oldu.1989 yılında ise 1929 yılında başaramadığını başardı. Vidor'un ölümünden yedi yıl sonra akademi tarafından National Film Registry ödülüne layık görüldü.

KONUSU

20. yüzyılın başında 1900 yılında 4 temmuz günü dünyaya gelen John Simes oniki yaşında babasını kaybeder gençliğinde bir şirkette işe başlar. Bert isimli arkadaşının tanıştırdığı Mary ile hayatını birleştirir. Beş yıl sonra İki çocuklu bir aile olurlar fakat küçük çocuğunu kaybeden aile devrin en büyük sorunlarından biri olan işsizlikle tanışır. Kalabalık anlamına gelen Crowd, John Simes'ın 1929 ekonomik krizinde geçirdiği büyük bunalım psikolojisini, Amerika'lı naif insanların yaşantısı açısından gözler önüne serer. İşini kaybeden John uzun süre iş bulamaz ve öğrenilmiş bir çaresizlik yaşar.Bu yüzden karısını kaybetmenin eşiğine de gelir.Ayrıca devrin Amerikasında en büyük problemin aslında nüfus yoğunluğu olduğuna işaret eder. Filmde çiftin yaşadığı sıkıntılar hep insanların yoğun bulunduğu yerlerde meydana gelir. Özellikle ilk çocuğunun ölmek üzere olduğu sekansta koca bir kalabalığa çaresizce derdini anlatmaya çalışan john'un durumu oldukça hüzünlüdür.

OYUNCU KADROSU

Sessiz siyah beyaz çekilen film devrine göre en iyi standartlarda kurgulanmıştır. Filme 1980 yılında Carl Davis'e ait bir soundtrack çalışması eklenmiştir. John Simes karakterini James Murrey, Mary Karakterini Eleanor Boardman canlandırır. Film 89 dakikalık uzunluğa sahiptir.

Kaynaklar

Vikipedi

the crowd

i. halk, çoğunluk

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.