The Don Killuminati: The 7 Day Theory

Kısaca: ''The Don Killuminati: The 7 Day Theory'' rap müzik sanatçısı Tupac Shakur'un ölmeden önce tamamlayıp yeni sahne adı Makaveli olarak çıkardığı final albümüdür. Albüm isminden, kapağına kadar tamamen 2Pac'ın yaratıcılığının ürünüdür. 2Pac özellikle kapağı, medyanın ona ne kadar işkence ettiğini ifade etmek için hazırlamıştır. ...devamı ☟

The Don Killuminati: The 7 Day Theory rap müzik sanatçısı Tupac Shakur'un ölmeden önce tamamlayıp yeni sahne adı Makaveli olarak çıkardığı final albümüdür. Albüm isminden, kapağına kadar tamamen 2Pac'ın yaratıcılığının ürünüdür. 2Pac özellikle kapağı, medyanın ona ne kadar işkence ettiğini ifade etmek için hazırlamıştır. Albüm 1996'nın Ağustos ayından, toplam yedi gün içerisinde tamamlandı.. Sözlerin yazılması ve kaydedilmesi üç gün; mix işlemleri ve diğer düzenlemeler de dört günde bitti. Bu şarkılar, 2Pac'ın 7 Eylül 1996'da vurulmasından önce kaydettiği son şarkılardır. Albüm öldükten sonra çıkmış olsa da, albümü ölmeden önce yaptığı için The Don Killuminati: The 7 Day Theory gerçek bir ölüm sonrası albüm olarak nitelendirilmez. Albüm birçok eleştirmen ve dinleyici tarafından bir klasik olaral kabul edilmiştir. Albümde sergilenen duygular ve öfkeye neredeyse tüm hiphop kitlesi, hatta diğer rapçiler bile hayran kalmıştır.. Albüm Billboard 200 listelerine 1 numaradan giriş yapmış ve ilk haftasında 663,000 kopya satmıştır. Ayrıca toplamda dünya çapında 28 milyon satarak, tarihin en çok satan rap albümü olmuştur.

Konsept

2Pac bu albümü İtalyan politika yazarı Niccolò Machiavelli'den türettiği "Makaveli" adını kullanarak çıkarmayı tercih etti. Machiavelli'nin çalışmalarından, özellikler hapisteyken okuduğu The Prince'ten ilham almıştı. Bu yeni takma adını, “ham duygu”ları ifade etmek için seçti. All Eyez on Me albümü 2Pac tarafından “hayatın kutlanması” olarak değerlendirilirken, The Don Killuminati: The 7 Day Theory daha karanlık bir albüm olmuştur. Albüm hiphop'ın sosyal ve kültürel görünüşünde yaptığı derin etkiyle, sadece 2Pac'ın değil tüm rap tarihinin ebedi klasikleri arasında görülmektedir. Makaveli'nin tarzı hala duygusaldır, ancak bu albümde daha sertleşmiştir. Doğulu rapçi Nas'ı "Intro/Bomb First (My Second Reply)" ve "Against All Odds" şarkılarında aşağılamasına rağmen, 2Pac Nas'a, o cevap vermediği sürece bu kavganın bittiğini söylemiş ve Nas da kabul etmiştir. Ancak 2Pac ne yazık ki birkaç gün sonra Las Vegas'ta öldürüldü.

Şarkı Listesi

Liste geçmişi

Albüm

Tekliler

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.