The Fame Monster

Kısaca: ''The Fame Monster'' (Asıl yazılışı: ''The Fame Mons†er''), Amerikan kayıt sanatçısı Lady Gaga'nın 18 Kasım 2009 tarihinde yayımlanan üçüncü EP'si. Başta albümün sekiz yeni şarkısının, sanatçının ilk albümü olan ''The Fame''in yeni sürümünde ek şarkı olarak yer alması düşünülmekteydi. Ancak Gaga, yeni bir sürüm yayımlamanın pahalı olması, albümün bir önceki albümün desteğine ihtiyaç duymadığını düşünmesi ve şarkıların birlikte yeni bir konsepti işlemesi gibi nedenlerden ötürü, yeni şarkıların b ...devamı ☟

The Fame Monster (Asıl yazılışı: The Fame Mons†er), Amerikan kayıt sanatçısı Lady Gaga'nın 18 Kasım 2009 tarihinde yayımlanan üçüncü EP'si. Başta albümün sekiz yeni şarkısının, sanatçının ilk albümü olan The Famein yeni sürümünde ek şarkı olarak yer alması düşünülmekteydi. Ancak Gaga, yeni bir sürüm yayımlamanın pahalı olması, albümün bir önceki albümün desteğine ihtiyaç duymadığını düşünmesi ve şarkıların birlikte yeni bir konsepti işlemesi gibi nedenlerden ötürü, yeni şarkıların başlı başına bir albüm olarak yayımlanacağını duyurdu. Albümün, sanatçının her iki albümünü içeren süper delüks sürümü 15 Aralık 2009'da yayımlandı. Albüm, konsept olarak, Gaga'nın 2008-09 arasındaki turne döneminde farkına vardığı şöhretin karanlık yanlarını işler. Bu karanlık yan, albümde canavar eğretilemesiyle işlenir. Gaga, ilk albümüyle bu albümünü, Yin ve yang konseptiyle karşılaştırdı. Hedi Slimane tarafından tasarlanan albüm kapağında Gaga, kayıt şirketinin objektiflerinde yer almaya çalışan gotik benzeri bir kişi olarak görünür. Gaga'ya göre bu kompozisyon, gotik müzikten ve moda defilelerinden esinlenilerek tasarlandı. Müzik eleştirmenlerince genel olarak olumlu eleştiriler toplayan albümün, özellikle "Bad Romance", "Telephone" ve "Dance in the Dark" şarkıları övüldü. Bazı ülkelerde önceki albüm The Fame ile beraber aynı albüm olarak listelere giren The Fame Monster, ABD, Kanada, Japonya gibi ülkelerin listelerinde ise farklı bir albüm olarak yer aldı. Avustralya, Almanya, İrlanda, Yeni Zelanda, Polonya ve Birleşik Krallık albüm listelerinin zirvesine yükselen albüm, diğer birçok büyük müzik listesinin ilk onunda yer almayı başardı. İlk tekli olarak yayımlanan "Bad Romance"; Kanada, Birleşik Krallık ve İrlanda listelerinde zirveye yükselirken; ABD, Avustralya ve İsveç'te iki numaraya kadar tırmandı. Bundan sonra yayımlanan diğer tekliler "Telephone" ve "Alejandro", Amerikan müzik listesinin ilk onunda yer almayı başardı. Gaga, albümün üzerine 27 Kasım 2009'da, Nisan 2011'e kadar sürecek olan The Monster Ball Tour adlı turnesine başladı. Genel Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık'ta albüm, sekiz şarkı halinde 23 Kasım 2009 tarihinde satışa sunuldu. Sanatçının resmi internet sitesi de, ilk albümün, bu albümle beraber satıldığı delüks bir sürümü onayladı. Tek başına bir delüks sürüm, çok önceden planlanmış olsa da Gaga, bunun pahalı olması nedeniyle kararsız kaldı. Gaga, Dr. Dre'nin işlettiği Monster Cable Products'ı işbirliği için ziyareti ve bu delüks sürüm üzerine şu yorumu yaptı:
"Bence yeniden yayımlanan albümler haksızlıktan ibarettir. [1] Bu, sanatçıların gizli şarkılarının, daha önceden bitmiş bir çalışmayla beraber satılarak, önceki çalışmayı dolaşımda tutmak amacı güdülmesi sonucunda ortaya çıkar. Aslen kayıt şirketim benden üç yeni şarkı koymamı istemişti. Ama şimdi daha iyi ve tamamen yeni bir albüm, yani materyale değdi."
The Fame Monster başlığına ilişkin olarak Gaga, Monster Cable Products ile albümün arasındaki isim benzerliğinin bir rastlantı olduğunu belirtti. Sanatçı "Monster" şarkısını Mart ayında, yani Dr. Dre ve bu şirketin başkanı olan Noel Lee ile işbirliği için görüşmesinden çok önce yazdığını belirtti. Ancak daha sonra sekiz yeni şarkıyla beraber, eski albümü de kapsayan bir stüdyo albümünün yayımlanacağı duyruldu. The Fame Monster, sanatçının 2008-09 döneminde tattığı şöhretin kötü yanlarını vurgular. Gaga bunu şöyle açıkladı:
"The Fame Monsterı yazarken, The Fame içinde belirtmediğim her şeye yer vermeye çalıştım. İki yıl boyunca dünyayı gezerken, birkaç canavarla karşılaştım. Bunları albümdeki her şarkıda farklı olarak belirtmek istedim. 'Seks canavarı korkum', 'alkol canavarı korkum', 'aşk canavarı korkum', 'ölüm canavarı korkum', 'yalnızlık canavarı korkum' vb." "Doğu Avrupa'da çok geceler geçirdim. Bu albüm de endüstriyel/gotik bir tarza sahip, 90'ların dans şarkılarından ve 80'lerin melankolik söz yazım dehasından izler taşıyan bir pop deneyimi. Bu şarkılardan bazılarını yumuşak moda defileleri izlerken yazdım. O yüzden şarkı sözlerinin onları hedef aldığını belirtebilirim." Kompozisyon |source=Lady Gaga, "Speechless" üzerine.}} The Independent, albümün tek renkli kapağı ve haçlı sembole sahip başlık yazısı ile gotik bir havaya sahip olduğunu ve ilk tekli olan "Bad Romance"in albümün geri kalanı için işaret verdiğini belirtti. Şarkıda geçen "I want your ugly; I want your disease..." sözleri, Boney M grubundan izler taşırken, müzik Depeche Mode'un 1986'da yayımladığı beşinci stüdyo albümü Black Celebrationa benzerlikler gösterir. "Monster" ("He ate my heart..." = "Kalbimi yedi"), "Teeth" ("Take a bite of my bad-girl meat..." = "Kötü-kız etimden bir ısırık al") ve "Dance in the Dark" ("Silicone, saline, poison, inject me..." = "Silikon, tuz, zehir, bana enjekte et") gibi şarkılar genel olarak zombi eğretilemeleri taşır. "Dance in the Dark" adlı şarkı ayrıca Madonna'nın 1990 yılı şarkısı "Vogue"dakine benzer bir şekilde, trajik biçimde ölen bazı ünlülerin isimlerine yer verir: Marilyn Monroe, Judy Garland, Sylvia Plath, Prenses Diana, Liberace ve JonBenét Ramsey. "Monster", kekeleyen elektronik yaylılar ve ağır vurmalılar barındırır. "Speechless", 1970'lerin rock müziklerindeki küfürlü ilişkilere değinen sözlere ve müzikal açıdan gitar bağlarına sahip bir eserdir. PopMatters'a göre bu nedenlerden dolayı şarkı, Freddie Mercury ve dolayısıyla Queen grubunun şarkılarını çağrıştıran bir eserdir. "So Happy I Could Die" adlı şarkı, yine cinsel istek ve hareketlere değinen bir eserdir. Gaga'nın auto-tune efekti barındıran bu şarkısındaki vokalleri sakindir. Geçiş bölümleri hızlıca söylenen şarkıda çift vuruşlar yer alır. Son şarkı olan "Teeth", gospel müzik izleri taşır ve sözleri S&M tarzında yazılmıştır. Gaga bu tercihi şu şekilde aktardı:
"The Fame Monster'ı bestelediğim yaratıcı yolculuğun tam ortasında aklıma birden bunun ikinci albümüm olduğu geldi [2] Bu EP'ye ekleme ya da çıkartma yapamazdım. Bu tamamen bir konseptin parçaları ve müzikal olarak iki ayak üzerinde durabilirler. Bunun The Fame'e ihtiyacı yoktu. İlk albümümü edinmemiş olanlar için, koleksiyon yapmak üzere çift-disklik bir sürümün ve Haus of Gaga'nın sanatsal işlerinin bulunduğu bir paket satışa sunacağım." Albümün her iki kapağı da tasarımcı ve fotoğrafçı Hedi Slimane tarafından çekildi. Bu kapaklardan birinde Gaga, sarı saçlı ve siyah ceketli görünürken; öbüründe siyah saçlı ve gözünden göz kalemi dökülürken görünmektedir. Bu kapakların tasarımı hakkında Gaga, albümün konsepti gereği görünümün, yaptığı her şeyden daha karanlık olması için çalıştığını belirtti.
Eleştiriler Slant Magazine'den Sal Cinquemani, albümün Gaga için büyük bir sıçrayış olmadığını; fakat küçük, geçici bir ilgi uyandırdığını belirtti. Bunun yanında şöyle bir yorum yaptı: "Gaga'nın başkalarına karşı mahremliği reddetmesinin ardında yatan öğretici şeyler var." Eleştirmenler genel olarak "Bad Romance" ve "Dance in the Dark" adlı şarkıları albümün parlak eserleri olarak gösterdi. Ancak Empire, "Speechless" adlı şarkıyı "Gaga'nın en güçsüz noktası" olarak gösterdi. BBC'den Paul Lester, albümün sekiz yeni şarkısını da överek şöyle bir yorum yaptı: "Albüm hiç özgün değil ve yoğun olarak 'kendin yap' temalı feminist akımın ürünü [3] Ancak Gaga, ortama ve kitlelere yeni ilginç bir şeyler getiriyor ve bu tamamen eğlenceli." About.com'dan Bill Lamb, albüme beş üzerinden beş yıldız vererek şöyle bir yorum yaptı: "Albüm, son yılların en dişli pop temalı ürünü. Burada kesinlikle Madonna, Annie Lennox ve Debbie Harry gibi geçmiş kadın divalardan izler var. Ancak Gaga bunu emin adımlarla kendi başına yapıyor. Çağdaş popun gidişatı buysa, gerçekten emin ellerdeyiz." Los Angeles Times gazetesinden Mikael Woods, albümün "Gaga'nın yaratıcı hırsını ve biçimsel görünümünü kanıtlmaya devam ettiğini" belirtti. Rolling Stone dergisinden Jon Dolan şu yorumu yaptı: "Diskin yarısı Madonna artıklarından ibaret, ama konsept sahibi şöhret canavarlarının özgünlük diye bir derdi yok." USA Today gazetesinden Edna Gundersen şöyle bir yoruma gitti: "Albümde Gaga'nın soğuk ve mesafeli tarzı ile görünürdeki gerçek insan ilişkilerinden kaçan tavırları sinir bozucu bir boşluk yaratıyor. Yenilik yaratan bir zeka, pop-elektro tuhaflıkları ve ilgi bekleyen kaçık tiyatral hareketler ile, kalpte bize bir yer yok." MusicOMH'ten Michael Hubbard albümdeki sekiz şarkıyı birden överken, The Daily Telegraph gazetesinden Neil McCormick şu yorumu yaptı: "Albüm bastırılamaz kalitede ve dolu dizgin. [4] Her ne kadar The Fame kadar tema açısından bütünleşmemiş olsa da, Gaga'nın şen şakrak enerjisi, kalın ezgiler ve neredeyse komik kaçan acımasız sansasyonellik ilginç geliyor." MSN Music'teki tüketici rehberinde eleştirmen Robert Christgau, albüme A- verirken, Metacritic albüme 100 üzerinden 76 vererek, genel olarak olumlu eleştiriler yayınladı. Gaga 2010'daki 21. GLAAD Medya Ödülleri kapsamında bu albümü için "En Göze Çarpan Sanatçı" ödülünü elde etti. Liste başarıları Satışa sunulduğu ilk hafta içinde, sadece The Fame Monster diskini bulunduran albüm 174.000'lik satışla Amerika Birleşik Devletleri'nde beş numaraya kadar yükselirken, içinde önceki albümü de barındıran çift disklik albüm 151.000'lik satışla altıncı sıraya yükseldi. Albüm ayrıca 65.000'lik satışla, bu ülkenin dijital albüm listesinin zirvesine yükseldi. Albümdeki sekiz şarkıdan yedisi de "Hot Digital Songs" adlı listede yerlerini aldı. Albüm bunun yanında Amerikan Dans/Elektronik albüm listesinde bir numaraya yükselerek, sanatçının bir önceki albümü The Famein yerine oturdu. Ocak 2010'da albüm ABD'de bir milyonun üzerindeki satış rakamları sayesinde platin plak ile ödüllendirildi. Nielsen Soundscan'a göre The Fame Monster, ABD'de günümüze kadar 1.029.000 kopya sattı. Avustralya ve Yeni Zelanda'da başta bir önceki albümle beraber listeye giren The Fame Monster, daha sonra ayrı bir albüm olarak değerlendirildi. Avustralya'da listeye girişinden on sekiz hafta sonra bir numaraya yükselen albüm, 140.000'i aşan satış rakamıyla iki kez platin plakla ödüllendirildi. The Fame Monster albümündeki yayımlanmamış tüm yeni şarkılar Birleşik Krallık müzik listesinde yer almayı başardı. Albüm 28 Şubat 2010'da Birleşik Krallık'ta bir numaraya yükselerek, önceleri dört hafta bir numaraya yükselmiş olan The Fame albümünün üzerine bir beşinci hafta daha bir numarada kaldı. Gaga aralıklarla bu listenin zirvesine hepsi birer haftalık olmak üzere iki kez daha yükseldi. Avrupa çapında bir milyonun üzerinde satarak IFPI tarafından platin plakla ödüllendirildi. Tekliler * "Bad Romance", albümün ilk teklisi olarak yayımlandı. "Bad Romance", tam haliyle ilk defa moda tasarımcısı Alexander McQueen'in İlkbahar/Yaz 2010 Paris Moda Haftası'ndaki defilesinin 6 Ekim 2009'daki finalinde seslendirildi. 27 Ekim 2009'da dijital formatta yayımlanan şarkı, Kanada, Birleşik Krallık, Avrupa, Almanya, Avustruya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Macaristan, İrlanda, İtalya, Norveç, Romanya, Slovakya, İspanya, İsveç müzik listelerinin bir numarasına yükselirken; ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Belçika ve İsviçre listelerinde de iki numaraya çıkmayı başardı. * "Telephone", albümün ikinci teklisi olarak seçildi. Şarkıdaki vokallerde ABD'li R&B sanatçısı Beyoncé Knowles da yer almaktadır. Gaga şarkıyı ilk defa 2010 BRIT Ödülleri kapsamında Alexander McQueen'in anısına "Dance in the Dark" adlı şarkıyla beraber seslendirdi. Şarkı için çekilen müzik videosu 11 Mart 2010'da E! News'te gösterime girdi. Gaga bir demecinde, bu kısa film formatındaki klibin, sanatçının önceki şarkılarından "Paparazzi"nin klibinin devamı olduğunu belirtti. "Telephone", eleştirmenlerce albümdeki başlıca eserlerden biri olduğu gerekçesiyle övüldü. Yayımlanmasından önce bazı listelere giren şarkı, 22 Mart 2010'da Birleşik Krallık müzik listesinin bir numarasına yükseldi. Bunun yanında Amerikan müzik listesinde de üç numaraya kadar tırmanarak, sanatçının bu listedeki altıncı ardışık ilk ona giren şarkısı oldu. Şarkı ayrıca "Pop Songs" listesinde de bir numaraya yükselerek, sanatçının altıncı ardışık bir numara şarkısı oldu, ve böylece Gaga, 1992'den beri tutulan bu listede Beyoncé ve Mariah Carey ile beraber en çok bir numaraya sahip olan sanatçı rekorunu elde etti. * "Alejandro", albümün üçüncü teklisi olarak belirlendi. Aslen üçüncü tekli olarak "Dance in the Dark" önerilmiş olsa da, bu şarkının daha sonraları dördüncü tekli olması planlandı. Bu seçimi sırasında kayıt şirketiyle tartışmalar yaşayan Gaga, sonunda "Alejandro"ya klip çekti. Şarkı 20 Nisan 2010'da resmi olarak ABD'deki radyolara yollandı. Tanıtım The Fame Monster albümünün tanıtımları ilk defa Saturday Night Live gösterisinde Gaga'nın "Bad Romance" şarkısının piyano sürümünü seslendirmesiyle başladı. Bunun yanında Gaga birçok televizyon programına katıldı. Bu programlar arasında It's On with Alexa Chung ve Almanya'da yayınlanan Wetten, dass..? gibi programlar yer almaktadır. 16 Kasım 2009'da "Speechless" adlı şarkıyı Los Angeles Çağdaş Güzel Sanatlar Müzesi'nin otuzuncu yıldönümü kutlamalarında seslendiren Gaga, sanatçı Francesco Vezzolli ve Rusya'daki Bolşoy Bale Akademisi ile işbirliği yaptı. Daha önceleri Gaga, Kanye West ile beraber bir tura katılacağını belirtti. Bu tur Fame Kills Starring: Lady Gaga and Kanye West adıyla tanıtılacaktı. Ancak West'in Taylor Swift ile 2009 MTV Video Müzik Ödülleri'nde yaşadığı olaydan sonra West, müziğe bir süre ara vereceğini açıkladı. Bu bildirinin ardından tüm tur tarihleri iptal edildi. Daha sonraları Gaga, kendi başına ayrı bir tur düzenleyeceğini belirtti. The Monster Ball Tour adı verilen turne Kasım 2009 ve Nisan 2011 arasında devam etti. Turne kapsamında Kid Cudi ve Jason Derülo gibi sanatçılar yan oluşum olarak konser verdi. Gaga bu turnenin "gelmiş geçmiş ilk pop-elektro operası" olacağını duyurdu. Turne, albümün yayımlanmasından dört gün sonra başladı. Şarkı ayrıca 2009 Amerikan Müzik Ödülleri, The Jay Leno Show ve The Ellen DeGeneres Show gibi gösterilerde de seslendirildi. 15 Ocak 2010'da The Oprah Winfrey Showa katılan sanatçı, "Monster", "Bad Romance" ve "Speechless" şarkılarından oluşan bir potpori söyledi. 52. Grammy Ödülleri töreninde Gaga, Elton John ile beraber "Poker Face", "Speechless" ve "Your Song" adlı şarkıları seslendirerek gösteriyi açtı. 16 Şubat 2010'da 2010 BRIT Ödülleri'ne katılan sanatçı, Alexander McQueen anısına önce "Telephone"un yavaşlatılmış sürümünü, daha sonra da "Dance in the Dark"ı seslendirdi. Albüm içeriği The Fame Monster 'ın resmi parça listesi 14 Ekim 2009'da Universal Music Japonya tarafından duyruluştur.

Standart sürüm

| music_credits = yes | title9 = Bad Romance | note9 = Starsmith Remix | music9 = Lady Gaga, RedOne, Starsmith | length9 = 4:55 }}

Delüks/sınırlı sürüm

| music_credits = yes | title1 = Just Dance | note1 = Colby O'Donis ile | length1 = 4:01 | music1 = Lady Gaga, RedOne, Akon | title2 = LoveGame | length2 = 3:36 | music2 = Lady Gaga, RedOne | title3 = Paparazzi | length3 = 3:28 | music3 = Lady Gaga, Rob Fusari | title4 = Poker Face | length4 = 3:57 | music4 = Lady Gaga, RedOne | title5 = Eh, Eh | length5 = 2:55 | music5 = Lady Gaga, Martin Kierszenbaum | title6 = Beautiful, Dirty, Rich | length6 = 2:52 | music6 = Lady Gaga, Fusari | title7 = The Fame | length7 = 3:42 | music7 = Lady Gaga, Kierszenbaum | title8 = Money Honey | length8 = 2:50 | music8 = Lady Gaga, RedOne, Bilal Hajji | title9 = Starstruck | note9 = Space Cowboy ve Flo Rida ile | length9 = 3:37 | music9 = Lady Gaga, Kierszenbaum, Space Cowboy, Flo Rida | title10 = Boys Boys Boys | length10 = 3:22 | music10 = Lady Gaga, RedOne | title11 = Paper Gangsta | length11 = 4:23 | music11 = Lady Gaga, RedOne | title12 = Brown Eyes | length12 = 4:03 | music12 = Lady Gaga, Fusari | title13 = I Like It Rough | length13 = 3:22 | music13 = Lady Gaga, Kierszenbaum | title14 = Summerboy | length14 = 4:13 }} | length15 = 3:42 | music15 = Lady Gaga, Fusari, Tom Kafafian | music_credits = yes | title16 = Again Again | note16 = Birleşik Krallık, Japonya Almanya, Japonya Not: Bazı sürümlerde "I Like It Rough" adlı şarkı dördüncü sıraya konularak satıldı. Yayımlanma tarihleri * A Bu bölgelerde, The Fame Monster, önceki albüm The Fame ile beraber listeye girdi. Bu tepe noktaları, ikisinin toplam satışının sonucudur.

Liste birincilikleri

|- Dış bağlantılar * * The Fame Monster at Ladygaga.com

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

The Monster Ball Tour
6 yıl önce

The Monster Ball Tour, Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın ikinci stüdyo albümü The Fame Monster için düzenlediği konser turnesidir. Turne, şarkıcının rapçi...

Monster (Lady Gaga şarkısı)
3 yıl önce

"Monster", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın üçüncü EP'si The Fame Monster'dan bir şarkı. Gaga'nın "Bağlılık Canavarı Korkusu"ndan etkilenen şarkı; Gaga...

Fame Kills: Starring Kanye West and Lady Gaga
6 yıl önce

planladıkları turnedir. West'in 808s & Heartbreak (2008) albümü ile Gaga'nın The Fame Monster (2009) EP'sini destekler nitelikte olacak olan turne ikilinin değişik...

The Fame
6 yıl önce

programlarına katıldı ve ilk turnesi olan The Fame Ball Tour'u düzenledi. The Fame, 2009 yılında yayımlanan The Fame Monster'ın deluxe sürümünde bonus disk olarak...

So Happy I Could Die
6 yıl önce

Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın ikinci büyük çalışması ve üçüncü EP'si The Fame Monster'dan bir şarkı. Gaga, RedOne ve Space Cowboy tarafından yazılan şarkının...

Dance in the Dark
6 yıl önce

"Dance in the Dark", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın üçüncü EP'si The Fame Monster'dan bir şarkı. Gaga'nın "Kendi Canavar Korkusu"ndan etkilenmekte ve...

Speechless (Lady Gaga şarkısı)
6 yıl önce

"Speechless", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın üçüncü EP'si The Fame Monster'dan bir şarkı. Gaga şarkıyı babası Joseph Germanotta'yı aort kapağının tedavisi...

The Fame Ball Tour
6 yıl önce

The Fame Ball Tour, Amerikalı pop şarkıcısı ve söz yazarı Lady Gaga'nın ilk konser turnesi. Sanatçı, turnede ilk stüdyo albümü The Fame'deki şarkıları...