The Sims

Kısaca: Infobox CVG ...devamı ☟

Infobox CVG |title=The Sims |image= |caption=The Sims oyun CD`sinin kapağı |developer = Maxis |publisher = Electronic Arts |distributor= |designer=Will Wright |version= |released=4-28 Şubat 2000 |genre =Hayat simülasyonu |modes =Tek oyuncu |ratings= |platforms= Microsoft Windows |media=1 CD |requirements= |input=Klavye, fare

The Sims, Will Wright tarafından tasarlanan, dağıtımı Electronic Arts`ın, yayımlanması Maxis`in önderliğinde piyasaya sürülmüş bir strateji-hayat simülasyonu bilgisayar oyunudur. "Sim" denen sanal insanların SimCity yakınlarında bir banliyöde geçen günlük aktivitelerinin birebir simülasyonudur.

Genel Özet

Çoğu Maxis oyunu gibi, The Sims de tamamen bir amaca bağlı bir oyun değildir. Bunun yerine, The Sims`te sanal insanlar Sim`lerin sanal hayatlarında onlara dünyalar, evler, aileler kurup, uyumak, yemek yemek, tuvalete gitmek, banyo yapmak gibi günlük aktivitelerini yönetmeye dayanır. Oyuncular, oyunda yönlendirecekleri karakterleri kendileri yaratabildikleri gibi, oyunda hazır olarak bulunan karakterlerle de The Sims`i oynamaya başlayabilirler.

Will Wright, bu oyununu "Digital Dollhouse" ``(Dijital bebek evi)`` olarak düşündüğünü de belirtmiştir.

Kaynakları ve Aşamaları

The Sims`i oluşturma fikri, 1991 Oakland Yangını sırasında evini ve tüm mal varlığının büyük çoğunluğunu kaybeden Will Wright`ın bu acı deneyiminden doğmuş. Bu korkunç olaydan sonra ailesiyle birlikte yeni bir yere taşınmaya ve hayatını yeniden inşa etmeye karar veren Wright, yaşadığı acının da onu hayatın bir tür simülasyonunu yaratmaya itmesiyle bu işe atılmış.

Kabaca, bu yeni oyun Wright`ın daha önceki oyunlarından , bir şehir ve bu şehirde yaşayan insanlar yaratma temeline dayalı SimCity`nin üzerine kurulmuştur denebilir.

"Sanal insanlar" fikri, Wright`ı bir bilgisayar ya da video oyununun sahip olabileceği en iyi yönünü yaratıp programlayabileceğine inandırmıştır.

Wright, 1993 yılında fikri daha gelişme aşamasındayken, Maxis`e bu sanal bebek evlerinden bahsetmiş, 1995 yılında Electronic Arts`ın da anlaşmaya razı olmasıyla oyunun piyasaya sürülmesi için gerekli her şeyi elde etmiştir. 1995`te projesi bu aşamadayken, adı Project X ``(X Projesi)`` olarak kararlaştırılmıştır.

Sonunda, aynı yıl oyunun yapımına başlanınca, Wright, PC Magazine`e oyuncuların kendi yarattıkları karakterlere hayatlar kurabilecekleri bir oyunun yapım aşamasında olduğundan bahsettiği bir demeç vermiştir.

1997 yılında, Wright`ın 90`lı yıllarda çok başarılı olan diğer oyunlarından da esinlenilerek Project X adı, The Sims ile değiştirilmiştir.

Oyun ve Tasarım

Oyunda yönetilen karakterler, yani Simlere herhangi bir aktivite yaptırabilmek için Simin, odağın üzerinde olması gerekir. Bu da, ekranın altındaki menüden istenilen Simin resminin üzerine tıklama yoluyla yapılır. Bir Simin seçili olup olmadığı da başının üzerinde bir elmas bulunup bulunmamasından anlaşılır. Bu elmas, Simin durumuna göre renk değiştirir. Örneğin, yemek yeme, uyuma, tuvalet, hijyen gibi temel ihtiyaçları giderilmemiş bir Simin elması kırmızı, bu ihtiyaçları karşılanmış bir Simin elması yeşil olacaktır.

Simlerin yemek yeme ihtiyaçları karşılanmaz ise, Sim ölür. Ölüm, The Sims oyununda hiç iyi bir şey değildir. Korkunç bir cenaze marşı çalar ve Aiminizin öldüğünün habercisi olan bir pop-up ekranı ile karşılaşırsınız. Livin`Large eklentiniz varsa Azrail gelir ve ölmüş simi, Azrail`e yalvararak kurtarma şansınız olur. Kurtarabilirseniz, cenaze marşını dinlemekten kurtulursunuz.

Eğer siminiz evin iç mekanında ``(oturma odası, banyo vs.)`` ölürse, gümüş bir küllük vazosuna, bahçede ölürse bir mezataşına dönüşür.Simler sadece açlıktan değil, bir kaza sonucu veye hastalık sonucu ölebilir.

Seçili Sime ait istatistikler de kontrol menüsünde gösterilir. Oyuncular Simin Elmasının rengine ve istatistiklerine bakarak durumu hakkında bilgi edinebilir, ihtiyaçlarının neler olduğunu anlayabilirler. Bu, oyuncular için en büyük yol göstericidir.

Eklenti Paketleri

Livin`Large Oyunun ilk eklenti pakedi. Herhangi bir tema sınırlaması yoktur. Oyuna birçok yeni obje ve kostümlerle beraber yeni etkileşim seçenekleri ve kariyerleri de beraberinde getirir.

House Party Oyuna parti ve eğlence temalı obje ve kosümler getirir. Dans pisti, kamp ateşi, servis masası, kostüm kutusu bunlardan sadece birkaçıdır.

Hot Date Bu eklenti ile Sim`ler ilk kez evlerinden dışarı çıkıp şehir merkezine gidebiliyorlar. Burada kitapçılar, kumsal, restorant, cafe, park vb.. birçok mekan bulunuyor, üstelik bunlar düzenlenebiliyor. Bunun dışında aşk temalı birtakım yenilikler, etkileşim seçenekleri ve yeni, kullanışlı Eşya Satın Alma Modu `da eklenmiş..

Vacation Bu eklenti ile Sim`ler tatile çıkabiliyor. Yaz, Kış, Kamp şeklinde üç bölümden oluşan yeni kasabaya ailecek veya tek başınıza gidebiliyorsunuz. Burada balık tutmak, kardan adam yapmak, kartopu oynamak, su kaydırağından kaymak gibi birçok aktivite mevcut. Üstelik ücret karşılığında dilediğiniz kadar tatil yapabiliyor, kendinizde düzenleyebileceğiniz otellerde kalıyorsunuz.

Unleashed Bu eklenti ise oyunda ilk kez hayvan besleme imkanı sağlıyor. Kedi, köpek, kuş, iguana, balık gibi hayvanların yanısıra bahçenize gizlice gelen kokarca gibi hayvanlar da var. Ayrıca Unleashed `de bahçıvanlık yapabiliyor, sebze-meyve yetiştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu eklenti ile kasaba genişliyor ve içerisinde taksi ile gidebileceğiniz mekanlar yeralıyor.

Superstar Superstar eklenti pakedi ile Sim`ler artık şöhret oluyor. Bir şarkıcı, manken veya oyuncu olabilirsiniz. Oldukça zevkli olan bu eklenti pakedi, içerisinde SPA `ların ve setlerin bulunduğu bir kasaba getiriyor. Bu kasabada çalışıyor ve şöhret basamaklarını tırmanıyorsunuz.

Makin` Magic Bu son eklenti pakedi ile artık Sim`ler büyü yapabiliyor. Her ne kadar tatmin edici büyü seçenekleri olmasa da, karşınızdakini kurbağaya çevirebilir, kendinize aşık edebilir veya rezil edebilirsiniz. Bunun yanısıra ışınlanma, kılık değiştirme gibi sihirler de mevcut. Oyuna yeni eklenen Magic Town isimli kasaba da ise özgürce büyü yapabilir, gerekli malzemeleri temin edebilir, düello yapabilir veya kendi korku treninizi kurabilirsiniz.

Resimler

``Livin`Large`` http://thesims.ea.com/us/about/expansionpack/screenshots/index.html
``House Party`` http://thesims.ea.com/us/about/hpscreenshots/index.html
``Hot Date`` http://thesims.ea.com/us/about/hdscreenshots/index.html
``Vacation`` http://thesims.ea.com/us/about/vacationscreenshots/index.html
``Unleashed`` http://thesims.ea.com/us/about/unleashedscreenshots/index.html
``Superstar`` http://thesims.ea.com/us/about/superstarscreenshots/index.html
``Makin`Magic`` http://thesims.ea.com/us/about/makinmagicscreenshots/index.html

Get Cool Stuff

Orjinal The Sims sahibi iseniz http://thesims.ea.com/us/index.html?menu=getcool&content=getcool/ adresinden resmi The Sims download`larından yararlanabilirsiniz. Fakat öncelikle http://thesims.ea.com/us/index.html?content=../registration/start.php adresinden kayıt olmalısınız.

Dış bağlantılarMaxis The Sims bilgisayar oyunu-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

The Sims (Seri)
6 yıl önce

The Sims, Maxis tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan yaşam simülasyonu video oyunudur. Franchise dünya çapında 200 milyon kopyaya...

The Sims: Superstar
6 yıl önce

oyununun altıncı paketidir. Ünlülük teması The Sims 2 oyunu için The Sims 2: Nightlife ve The Sims 3 oyunu için The Sims 3: Showtime adıyla devam etti. Oyuncu...

The Sims: Superstar, The Sims, 15 Mayıs, 2003, CD-ROM, ESRB, Electronic Arts, Mac OS X, Maxis, Microsoft Windows, The Sims
The Sims 2
3 yıl önce

The Sims 2, Maxis tarafından Redwood City, Kaliforniya'da geliştirilen ve Electronic Arts tarafından 2004 yılında yayınlanan yaşam simülasyonu oyunudur...

The Sims 2, The Sims, 17 Eylül, 2005, Bilgisayar oyunları, Bilgisayar ve video oyunları, Maxis, PC, SimCity, SimCity 4, Spore
The Sims 3
6 yıl önce

The Sims 3, Maxis tarafından Redwood Shore stüdyolarında geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan yaşam simülasyonu video oyunudur. The Sims...

The Sims: Unleashed
6 yıl önce

ise evcil hayvanlardır. Unleashed, sonradan The Sims 2 için The Sims 2: Pets ve The Sims 3 için The Sims 3: Pets olarak aynı tema üzerinde genişleme paketi...

The Sims: Unleashed, The Sims, The Sims, The Sims: Hot Date, The Sims: House Party, The Sims: Livin` Large, The Sims: Makin` Magic, The Sims: Superstar, The Sims: Vacation, The Sims 2, The Sims 2: Bon Voyage
The Sims 4
6 yıl önce

The Sims 4, Maxis ve The Sims Studio tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan 2014 tarihli yaşam simülasyonu oyunudur. The Sims...

The Sims 3: Ambitions
6 yıl önce

The Sims 3: Ambitious, Maxis tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından 1 Haziran 2010'da yayınlanan yaşam simülasyonu oyunu The Sims 3'ün ikinci...

The Sims: Vacation
6 yıl önce

The Sims: Vacation, Maxis tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanan The Sims yaşam simülasyonu oyununun dördüncü genişleme paketidir...

The Sims: Vacation, The Sims, 2002, 25 Mart, CD-ROM, ESRB, Electronic Arts, Mac OS X, Maxis, Microsoft Windows, The Sims