''The Walking Dead''; bir çizgi roman serisi, bir televizyon dizisi, iki roman, video oyunu ve diğer çeşitli medya ürünlerini kapsayan bir medya imtiyazına sahiptir.

The Walking Dead (imtiyaz)

The Walking Dead; bir çizgi roman serisi, bir televizyon dizisi, iki roman, video oyunu ve diğer çeşitli medya ürünlerini kapsayan bir medya imtiyazına sahiptir.

Çizgi roman serisi

The Walking Dead, bir zombi kıyameti sonrası Rick Grimes ile ailesi ve arkadaşlarının yolculuğunu anlatan siyah-beyaz bir çizgi roman serisidir. İlk sayısı, 2003 yılında Image Comics tarafından yayımlandı. Çizgi roman, yazar Robert Kirkman ile ressam Tony Moore (7. sayıdan itibaren yerini Charlie Adlard'a bıraktı, ve Moore 24. sayıya kadar kapakları çizmeye devam etti) The Walking Dead, San Diego Comic-Con International'da Devam eden En iyi Seri dalında 2010 Eisner Ödülü'nü kazandı. ==Televizyon dizisi== The Walking Dead, Frank Darabont tarafından geliştirilen Amerikan televizyon dizisi. Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard 'ın aynı adlı çizgi romanına dayanmaktadır. Dizinin başrolünde, komadan uyandığında George A. Romero'nun korku filmlerindeki zombileri andıran et yiyen "aylaklar"ın dünyaya egemen olduğunu fark eden şerif yardımcısı Rick Grimes rolüyle Andrew Lincoln yer almaktadır. Ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca diğer birçok sağ kalan kişiyle karşılaşır. Dizi, oldukçe iyi eleştiriler aldı ve En İyi Televizyon Dizisi dalında bir Altın Küre ile bir Writers Guild of America ödülüne aday gösterildi. Dizi ayrıca bir kablo televizyon kanalı dizisi olarak çeşitli rekorlar kırarar güçlü bir Nielsen reytingi elde etti ve üçüncü sezonun prömiyeri 10.9 milyon kişi tarafından seyredilerek tarihteki en çok izlenen kablo drama dizi olmayı başardı. ==Romanlar== ===Rise of the Governor=== The Walking Dead: Rise of the Governor, Robert Kirkman ile Jay Bonansinga tarafından yazılan kıyamet sonrası korku romanıdır. Roman, serinin en kötü şöhretli karakteri olan Vali'yi ele almaktadır. Rise of the Governor, ilkin bir üçleme olarak tasarlandı. Roman, 11 Ekim 2011 tarihinde yayımlanmıştır. ===The Road to Woodbury=== The Walking Dead: The Road to Woodbury, Robert Kirkman ile Jay Bonansinga tarafından yazılan kıyamet sonrası korku romanıdır. Roman, serinin en kötü şöhretli karakterlerinden olan Lilly'nin ard öyküsünü ele almaktadır. ==Video Oyunları== ===The Walking Dead=== 18 Şubat 2011 tarihinde Telltale Games, çizgi romana dayanan bir bölümsel bir video oyunu oluşturmayı tasarladıklarını açıkladı ve 2011'in sonbaharında piyasaya çıkması planlanıyordu fakat 24 Nisan 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Kirkman, Left 4 Dead gibi klişe zombi video oyunlarının aksine bu video oyunun daha çok karakterizasyon ile duygulara odaklandığını belirtti. Oyundaki karakterler, dizi ya da çizgi romanda yer alan karakterlerin yanı sıra bu ürünlerde yer almayan karakterleri de içermektedir. ===Survival Instinct=== 6 Temmuz 2012'de Activision, televizyon dizisine dayalı bir birinci şahıs nişancı oyunu tasarladığını ve Terminal Reality tarafından geliştirildiğini duyurdu. 2013 yılında yayımlanması planlandı.

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar