Theodora (Teodora ya da Teo), İmparator Justinian'nın eşidir. Soylu olmadığı halde İmparatoriçe olan, aşk ve cinselliğin sembolü olmuş birisidir.

Theodora (I. Justinianos'un karısı)

Theodora (Teodora ya da Teo), İmparator Justinian'nın eşidir. Soylu olmadığı halde İmparatoriçe olan, aşk ve cinselliğin sembolü olmuş birisidir. Theodora annesi pagan rahibesi babası donanmada subaydır. Theodora 13 yaşında babasını kaybetmiştir. Babasını kaybettikten sonra annesi hipodromda çalışan birisiyle zorunlu olarak evlenmiştir. == Dini yönü == Annesinin inançlarına göre kendisi erkekleri tanrıçanın huzuruna çıkartmak için erkeklere orgazm yaptıran bir görevlidir. Görevi karşılığında tanrıçanın huzuruna çıkan erkekler annesinin ayaklarını öpmekle iyiliğin karşılığını öderler. Theodora annesinin inançlarına baglı birisiydi. Bizansta olan geleneklere göre gelen ziyaretçiler İmparator ve İmparatoriçenin ayaklarını öperler. Theodora da kendini Tanrıça olarak görmektedir. Teodora monofizitleri koruyucu yasalar çıkartmış,onlara ait kiliseler oluşturmuş ve monofizit inanca sahip bir rahibi patrik olarak atanması için İmparator Justinian'a baskı yapmış ve başarmıştır. Ancak Papa'nın enterdi tehditleri üzerine patrik görevinden alınmıştır.

Yönetimdeki rolü

Theodora, eşi ve Bizans imparatorluğu'nun imparatoru olan Iustinianos'a devlet işlerinde destek çıkmış, bazan da onu kendi yönüne çekerek etkilemeyi başarmıştır. Theodora'nın bu özelliğine en iyi örnek Nika İsyanı'dır. Bu isyan sonucunda Iustinianos sarayının arkasından kaçmaya çalışırken Theodora onu durdurmuş kendilerine yakışan en güzel kefenin mor renkte olduğunu yani imparatorluğun renginde olduğunu söyleyerek Iustinianos'u yaptığı hatadan geri döndürmüştür. Daha sonra Iustinianos asileri Hippodrom'a kapatıp katlettirmiştir. Ancak dönemin yazarları Theodora'nın bu yönetimdeki etkisini olumsuz yönde açıklamıştır. Prokopios Theodora'nın onun huzuruna çıkacakları saatlerce beklettiğini ve zindanları kendisine muhalif insanlarla dolu olduğunu belirtir.

Kaynakça ve notlar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar