Thomas "Thomen" Stauch

Düzenle|Haziran 2007

11 Mart 1970 doğumlu Alman davulcu. Alman-İsveç Power Metal grubu Savage Circus`un ve Alman Power Metal devi Blind Guardian`ın eski ve İsveçli death metal grubu Soilwork `un vokalisti Björn `Speed` Strid `le birlikte kurduğu Coldseed`in davulcusu. 1984 yılında henüz 14 yaşındayken Hansi Kürsch ve Andrí© Olbrich ile birlikte Blind Guardian `ın ilk elemanlarından birisidir. Ancak ailesinin baskısıyla kısa sürede gruptan ayrılmış, 1987 yılında tekrar gruba katılarak 2005 yılına kadar bagetleri bırakmadan 7 tane stüdyo albümü, 2 adet Live albüm, 1 adet DVD ve binlerce konserde Thomen`in davulları duyulmuştur.17 Ağustos 2007 tarihinde istikrarsız sağlık durumu yüzünden kurucusu olduğu Savage Circus `tan kovulan Thomen,bu grupla 2005 yılında Dreamland Manor isimli bir albüm de çıkarmıştır

Blind Guardian

Blind Guardian`ın ilk yıllarında farkedilen en önemli özellik,grubunspeed metal yönündeki müzikal eğilimlerinin olması ve Thomen`in aşırı hızlı çift cross vuruşlarının bir nevi Dave Lombardo taklidi imajı vermesine neden olmuştur. Ancak davul tekniği açısından bakıldığında Thomen`in tekniği dünyadaki diğer davulculardan tamamen farklıdır. Kendine has çift-cross tekniği, alto (floor tom) ve tom-tom kullanımı diğer gruplardan farklı olarak; sadece grubun ritmini ve hızını ayarlayan unsur olmaktan ziyade gruba tam manasıyla turboşarj sağlayan bir güç olmuştur. Özellikle 1996 yılına kadar grubun lideri olan Hansi Kürsch`ün bass gitarlarının biraz daha ön planda olmasıyla Thomen`in davullarını biraz daha geri planda duymaktayken, Hansi`nin bass gitarı bırakmasının ardından Thomen`in davullarındaki üstün performansı daha iyi ayırt edebilmekteyiz.

Şok Ayrılık

2005 yılının nisan ayında ani bir kararla 20 yıla yakın bir süredir çaldığı grubu Blind Guardian`ı bırakma kararı alan Thomen uzun süredir eski dostu Piet Sielck `le beraber çalıştığı yan projesi Savage Circus üzerine tamamen yoğunlaştı. Bu herkes için olduğu gibi Blind Guardian içinde şok edici bir olaydı. Thomen grup içinde fikirlerine yeterince önem verilmediğini düşündüğünden ve özelliklede Andre Olbrich ile olan anlaşmazlıkları yüzünden grubu bırakmıştı. Thomen grubun güçlü ve hızlı soundlara sahip olması gerektiğini düşünüyordu ancak 1998 yılında çıkan Nightfall In The Middle-Earth albümünden itibaren grubun esas bestecisi olan Andre Olbrich çok güçlü soundlara sahip ve hızlı riffleri olan şarkılar yazmak konusunda pek hevesli görünmüyordu. Özellikle solo gitar ağırlıklı melodik şarkılar yazmayı tercih etmekteydi ve Blind Guardian`ın artık bu yolda yurüyeceğini beyan ediyordu. Hem "Nightfall In The Middle Earth" albümünün kayıtları sırasında hemde "A Night At The Opera" albümünün kayıtları sırasında yaşanan gerilimler en üst seviyeye çıkmıştı.

Bu noktada grubun lideri Hansi Kürsch devreye girerek yaşanan gerilimi düşürmek için birkaç şarkıda Thomen`in fikirlerini dinlemenin daha sağlıklı olacağını düşündü. Nightfall albümü konsept albüm olduğu için üzerinde çok fazla oynanamazdı ve en azından Thomen`in ısrarcı tutumu geçici olarakta savuşturulabilirdi. Sadece The Curse Of Feanor şarkısını Thomen ritm guitarist Marcus Siepen ile birlikte yeniden düzenledi ve ortaya Blind Guardian`ın yazdığı en teknik, en komplike ve en hızlı şarkılardan birisi çıktı.

Şarkıdaki hızlı davul ritmlerinden başka üst üste yazılmış gitar riffleri sebebiyle şarkının canlı performanslarda çalınması hemen hemen imkansıza yakın bir ihtimaldi.

İkinci büyük kriz A Night At The Opera albümünün kayıtları esnasaında açığa çıktı. Stüdyoda Andre Olbrich`in albüm için yazdığı materyalleri dinleyen Thomen ,bunların Blind Guardian için uygun olmadığını düşünerek gruptan ayrılma fikrini kafasında yeniden canlandırmaya başladı. Kritik bir aşamaya gelindiğini farkeden grup lideri Hansi dağılma sürecini engellemek için Battlefield ve Soulforged şarkılarını Thomen ile birlikte yeniden düzenledi ve diğer tüm şarkılardaki güç eksikliğini ortadan kaldırmak için Thomen`in kendine has çift-kross ritmli davullarını şarkılarda daha ön plana çıkartacak düzenlemeler yaparak bir kez daha Thomen`i grupta tutmayı başardı.

Son ve ayrılığı getiren kriz ise A Twist In The Myth albümünün hazırlık aşamasında ortaya çıktı. Yan projesi Savage Circus için Piet Sielck ile çalışmalar yaparken Blind Guardian ile kaydettikleri Tales From The Twilight World, Somewhere Far Beyond ve Imaginations From The Other Side albümlerindeki materyalleri dinlerken bir anda tam 8 adet eski Blind Guardian stili yeni parça bestelemişti.Blind Guardian`ın artık bu tarz şarkıları yazmayacağını bildiği için yan projesi olan Savage Circus`u esas projesi haline getirmeye karar verdi ve Blind Guardian`dan ayrıldı.

Savage Circus

Bu aşamadan itibaren İsveçli metal grubu Persuader`in vokalisti Jens Carlsson ve gitaristi Emil Nolberg `i kadrosuna katan Thomen Stauch ve Piet Sielck ikilisi 2005 yılının sonlarına doğru yayınladıkları ilk Savage Circus albümü Dreamland Manor ile büyük başarı kazandılar. Özellikle eski tarz Blind Guardian müziğinden hoşlanan eski fanlar büyük ilgi gösterdiler bu albüme. En önemli etkenlerden biriside vokalist Jens Carlsson`un albümde Hansi Kürsch gibi söylemesi ve onun gırtlak oyunlarını kullanmasıydı.

Hastalık Dönemi

2006 yılının ikinci yarısı ise Thomen için tam bir kara sayfaydı. Geçirdiği boğaz enfeksiyonunu çok fazla sigara içtiği için bir türlü atlatamayan Thomen, uzun süreli kullandığı antibiyotikli ilaçların yan etkilerine bağlı olarak davul çalamayacak hale geldi. Ayarlanmış ve konfirme edilmiş bir çok konsere onun yerine başka bir davulcuyla çıkan Piet ve ekibi, grubu olası tazminat yüklerinden kurtardılar. Thomen`in olmadığı konserler bir çok fan için hayal kırıklığı olsada esas önemli olan Thomen`in sağlığıydı. Grup hiç bir açıklama yapmıyor, sadece `iyilesştiği zaman aramıza dönecek` şeklinde beyanat veriyorlardı. Bir ara kanser olduğuna dair söylentiler çıkan Thomen zaman zaman `iyileşme sürecim devam ediyor, yakında dönüyorum` şeklinde beyanatlar verdi ancak kanser olduğuyla ilgili olarak ne onaylayıcı ne de reddedici herhangi bir beyanda bulunmadı.

2007 yılında Savage Circus`la birlikte birkaç tane konsere çıkabilen Thomen`in istikrarsız sağlık durumu diğer grup üyelerinide bıktırdı ve Thomen ,17 Ağustos 2007 tarihinde Savage Circus`tan kovuldu....

Özel Yaşam

Grup ve müzik dışında kalan zamanlarında İspanyol asıllı eşi ve çocuğuyla zaman geçiren Thomen`ın 20 yıla yakın süreyle fantastik şarkı sözleri yazan Blind Guardian`la birlikte olmasına rağmen fantastik hikayelerden ve bu tip kitaplardan hoşlanmaması ve hiç ilgilenmemesi ise en enteresan özelliği..

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.