Tijuana

Kısaca: Tijuana, Meksika'nın kuzeybatısınıda Baja California eyâletinde bir şehir. 2003 yılı itibarıyla tahmini 2.270.600 kişilik nüfusa sahiptir. ...devamı ☟

Tijuana
Tijuana

Tijuana Haritası

Tijuana, Meksika `nın kuzeybatısınıda Baja California eyaletinde bir şehir. 2003 yılı itibarıyla tahmini 1.270.600 kişilik nüfusa sahiptir. Şehir özellikle ABD`deli turistler için önemli bir turizm merkezidir.

Tijuana direkt ABD sınırında olup, sınır kontrol noktası San Ysidro`dan yıllık 40 milyon insan ve 14 milyon araç geçiş yapar. Sınır ötesi çalışanlar dolayısıyla özellikle ABD istikametindeki sınır geçişlerinde yoğunluk yaşanır. Meksika yönünde ise neredeyse hiç kontrol bulunmaz.

Bu sınır şehri, ABD`nin San Diego şehrinin sadece birkaç km güneyinde yer alır ve çoğu zaman Meksika`nın iyi ve kötü yüzünün bir karışımı olarak tanımlanır. Bir yandan Meksika`nın tarihsel şehirlerinden biri ve efsanevi boğa güreşleri ile güzel plajlara sahipken diğer yandan ise illegal uyuşturucu ve fuhuş merkezidir. Şehir özellikle, on yıllardır San Diego`da büyük bir üsleri olan ABD`li denizciler arasında çok popüleridir. Bugün ABD donanması, denizcilerinin davranışlarını daha iyi kontrol edebilmek için çaba sarfetmektedir. Belirle bar ve klubler denizcilere yasaktır.

Tí­júana

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Tijuana Resimleri