tilki

Tilki Familyası: Köpekgiller (Canidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da. Amerika kıtasında yaşayan türleri de vardır. Özellikleri: Kulakları sivri ve büyük, kuyruğu uzun, zeka ve hilesiyle Ünlü etçil bir hayvan. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Birçok türü vardır. Kızıl tilki (V. vulpes), yarasa kulaklı tilki (Otocyon megalotis), kutup tilkisi (V. lagopus) Ünlülarıdır. Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan, Köpekgiller familyasından bazı türlere verilen genel ad. Etçil m...

TILKI (türkçe) anlamı
TILKI (türkçe) anlamı
1. 1 . Köpekgillerden
2. uzunluğu 90 cm
3. kuyruğu 30 cm kadar
4. ırklarına göre çeşitli renklerde olan
5. ağız ve burnu uzun
6. sivri
7. kümes hayvanlarına zarar veren
8. kürkü beğenilen bir memeli türü (Vulpes).
9. 2 . sıfatBu hayvanın postundan yapılan (manto vb.):
10. İki hanım yaşları geçkince olmasına bakmayarak sürmüşler
11. boyanmışlar
12. omuzlarına tilkilerini almış
13. kurulmuşlar.- M. Ş. Esendal.
14. 3 . sıfat
15. mecazÇok kurnaz:
16. Ne tilkidir o
17. bilmezsiniz.-
18. Atasözü
19. deyim ve birleşik fiiller
20. tilki gibi
21. tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkânıdır
tilki tilkiliğini anlatıncaya kadar post elden gider
22. köpekgillerden
23. uzunluğu 90 santimetre
24. kuyruğu 30 santimetre kadar
25. ırklarına göre çeşitli renklerde olan
26. ağız ve burnu uzun
27. sivri
28. kümes hayvanlarına zarar veren
29. kürkü beğenilen bir memeli türü (vulpes).
30. ve a. bu hayvanın postundan yapılan (manto vb.).
31. çok kurnaz.
TILKI (türkçe) ingilizcesi
1. n. fox
2. cunning fellow
3. sly fellow
4. tod
5. crafty fellow
6. Reynard
TILKI (türkçe) fransızcası
1. renard [le]
TILKI (türkçe) almancası
1. n. Fuchs

Tilki hakkında bilgiler

Tilki Familyası: Köpekgiller (Canidae). Yaşadığı yerler: Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da. Amerika kıtasında yaşayan türleri de vardır. Özellikleri: Kulakları sivri ve büyük, kuyruğu uzun, zeka ve hilesiyle ünlü etçil bir hayvan. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Birçok türü vardır. Kızıl tilki (V. vulpes), yarasa kulaklı tilki (Otocyon megalotis), kutup tilkisi (V. lagopus) Ünlülarıdır.

Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan, Köpekgiller familyasından bazı türlere verilen genel ad. Etçil memelilerdir. Büyük kulakları ve uzun kuyrukları vardır. Burnu sivridir. Koku alma ve işitme duygusu çok güçlüdür. Boyu 90 cm, kuyruğu 50 cm, ağırlığı 5-6 kg kadardır. Daha küçük boyda olanları da vardır. Toprak altındaki kemiricilerin ıslık gibi çıkan seslerini işitir, toprağı kazarak onları inlerinde yer. Yiyeceklerinin çoğunu tavşanlar ve fareler meydana getirdiği için faydalı sayılır. Postu kıymetlidir. İnsanlardan başka düşmanı yok gibidir. Postları için tilki yetiştiren özel çiftlikler de vardır. Çok hızlı koşar. En iyi av köpeği bile bir tilkiyi yakalamakta zorluk çeker. Birkaç girişi olan 15-20 metre uzunluktaki inlerde yaşar. Gece avlanır. Esas besin kaynağı fare olmakla beraber kuş, küçük memeli, sürüngen, leş ve meyve de yer. Bala da düşkündür. Yalnız yaşamayı seven bir hayvandır.

Üreme mevsimlerinde farklı cinsler biraraya gelirler. Erkek ve dişilerin kuyruk dibinde menekşe gibi kokan salgı bezleri vardır. Post tüyleri yaşadığı yere göre değişir. Çoğunun postu kızıl renklidir. Köpekler gibi çiftleşir. İki ay kadar bir gebelikten sonra 4-6 yavru doğurur. Yavruların gözleri 12 gün kadar sonra açılır. Erkek ve dişi, yavrularına beraber bakar, onlara avlanma dersleri verirler. aile sonbaharda dağılır. İlkbaharda gençler yeni eşler arar. Eski eşlerse tekrar biraraya gelirler.

Çok zeki ve kurnaz hayvanlardır. Kolay kolay hayatını tehlikeye atmaz. Kuşlara arkadan sessizce yaklaşıp üzerlerine atlayarak avlarlar. Açık bulduğu kümeslere girerek kümes hayvanlarını boğarak yer. Yemediklerini toprağa gömer. Çok iyi yüzen, balık ve yengeç avlayanları da vardır. Bazan aslan ve kurt gibi yırtıcıların arkasına takılarak onların av artıklarını yer. Çöl ve ova tilkileri inlerini diğerlerinden daha derine kazarak sıcaktan korunurlar. Kuzey Kutbunda yaşayan kutup tilkisi yazın mavimsi, kışınsa beyaz bir posta bürünür. Postu, kürkçülükte çok kıymetlidir. Birçok çeşitleri olan tilkiler 15-20 yıl kadar yaşarlar. Kurnazlığı masallara konu olmuştur.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kızıl Tilki

Kızıl tilki (Vulpes vulpes), bayağı tilki olarak da bilinir, köpekgiller (Canidae) familyasının en yaygın tilkisidir. Avrupa'nın büyük bir farkla en sık rastlanılan köpekgildir.

Tilki Andrei

Tilki Andrei, Kurtlar Vadisi dizisinden hayali bir karakterdir.

Boz Tilki

Boz tilki (Urocyon cinereoargenteus), köpekgiller familyasından Urocyon cinsinin bir türüdür. Kızıl tilki (Vulpes vulpes) ve ova tilkisinin (Vulpes velox) yanında Kuzey Amerika'nın üçüncü önemli tilki türüdür.

Cüce Tilki

Cüce tilki ya da Kit tilkisi (Vulpes macrotis), köpekgiller (Canidae) familyasından Kuzey Amerika'da sık görülen bir tilki türü.

Gri Tilki

Boz tilki (Urocyon cinereoargenteus), köpekgiller familyasından Urocyon cinsinin bir türüdür. Kızıl tilki (Vulpes vulpes) ve ova tilkisinin (Vulpes velox) yanında Kuzey Amerika'nın üçüncü önemli tilki türüdür.

Kısa Kulaklı Tilki

Kısa kulaklı tilki (Atelocyon microtis), köpekgiller (Canidae) familyasının canini oymağına ait, Güney Amerika'da yaşayan bir tilki türü.

Soluk Tilki

Soluk tilki (Vulpes pallida), köpekgiller (Canidae) familyasından bir tilki türü.

Yarasa Kulaklı Tilki

İri kulaklı tilki (Otocyon megalotis), Yarasa kulaklı tilki olarak da bilinir, köpekgiller (Canidae) familyasına dahil Otocyon cinsinin tek türü olup, Afrika savanlarına özgü bir tilkidir. Adını büyük kulaklarından alan bu canlının, diğer köpekgillerle ...