Tim Allen

Tim Allen (''Timothy Allen Dick''; d. 13 Haziran 1953) ABD'li komedyen, aktör ve seslendirme sanatçısı.

Tim Allen

Tim Allen (Timothy Allen Dick; d. 13 Haziran 1953) ABD'li komedyen, aktör ve seslendirme sanatçısı. === İlk yılları === Allen, işci Martha Katherine ve emlak acentesi Gerald M. Dick 'in oğulları olarak Denver, Colorado'da doğdu. Babası bir trafik kazasında öldüğünde Allen 11 yaşındaydı. İki yıl sonra annesi yeniden evlenince Allen, Birmingham'da Ernest W. Seaholm Lisesi'ne kaydoldu. Burada tiyatro ve müzik sınıflarına devam etti ve çok sevdiği klasik piyanoyu öğrendi. Daha sonra Kalamazoo kentindeki Western Michigan Üniversitesi'ne devam etti. === Kariyeri === Allen, kariyerine komedyen olarak başladı. Arkadaşlarının da desteğiyle Detroit'te komedi klüplerine devam etti ve Gary Thison'ın Some Semblance of Sanity adlı şovu gibi yerel televizyonlarda ve kablolu yayınlarda gözükmeye başladı. Daha sonra Los Angeles'a gitti ve ünlü Komedi Dükkanı (The Comedy Store) üyesi oldu. Stand-up'larda, talk-şovlarda ve filmlerde görünmeye başladı. ABC kanalında gösterilen Home Improvement (1991-1999) adlı dizide Tim "The Tool-Man" Taylor olarak oynamasıyla ünlenmeye başladı. 1994 yılında The Santa Clause filmi ve çok satan kitabı Don't Stand Too Close to a Naked Man ile kariyerini sağlamlaştırdı. Devam eden yılda Toy Story adlı filmde Buzz Lightyear adlı karakterin seslendirmesini üstlendi. Allen daha sonra birçok filmde rol almaya başladı. Oyuncunun Hollywood Şöhret Yolu'nda yıldızı bulunmakta ve Disney Efsaneleri arasında sayılmaktadır. === Özel hayatı === Allen, 1978 yılında aktör Gary Busey ile birlikte kokain ve marihuana satışı ile ilgili olarak tutuklandı. 1979 yılında ikinci kez tutuklandı. Bu kez Kalamazoo-Battle Creek Uluslararası Havaalanında yine kokainle yakalandı. Sandstone, Minnesota'da 28 ay hapiste kaldıktan sonra 1981'de serbest kaldı. Üçüncü kez tutuklanması ise 1997 yılında alkollü otomobil kullanması nedeniyle oldu. Allen, Episcopal kilisesi üyesidir. |-Father Knows Best Jim Anderson |2010 || Toy Story 3 || Buzz Lightyear || voice only |} === TV çalışmaları === * Comedy's Dirtiest Dozen (1988) * Tim Allen: Men Are Pigs (1991) * Home Improvement (1991-1999) * Tim Allen Rewires America (1992) * These Guys (2003) (anlatıcı) * Jimmy Neutron: Win, Lose, and Kaboom (2004) (ses) === Kitaplar === * Don't Stand Too Close to a Naked Man (1994) - ISBN 0-7868-6134-7 * I'm Not Really Here (1996) - ISBN 0-7868-6257-2 == Dış bağlantılar == * * * Official site * Tim Allen's Mugshot at The Smoking Gun

Kaynaklar

Vikipedi

Tim Allen

Fransızca Tim Allen kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Tim Allen (born 1953), American actor and writer, star of the television sitcom "Home Improvement" and the film "The Santa Clause"

Tim Allen

İngilizce Tim Allen kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Tim Allen (nacido en 1953), actor y escritor americano

Tim Allen

İngilizce Tim Allen kelimelerinin Almanca karşılığı.
Tim Allen, (geboren 1953) amerikanischer Schauspieler und Autor, Star der Fernsehserie "Hör mal wer da hämmert" und des Kinofilms "Santa Claus-Eine schöne Bescherung..."

Tim Allen

İngilizce Tim Allen kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Tim Allen (1953), attore e scrittore americano

Tim Allen

İngilizce Tim Allen kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Tim Allen (nascido em 1953) ator e escritor norte-americano, estrela de televisão

Yanıtlar