Tim Burton

Washington Irving'in " The Legend of Sleepy Hollow " adlı klasik korku romanından esinlenilerek sinemaya uyarlanan ve başrollerinde Johnny Depp , Christina Ricci ve Miranda Richardson'un yer aldığı " Sleepy Hollow " ( Hayalet Süvari ) ile karşımıza gelen Tim Burton, fantastik-korku türünün klasiklerine girmeye aday bir film yapmışa benziyor.

Washington Irving'in " The Legend of Sleepy Hollow " adlı klasik korku romanından esinlenilerek sinemaya uyarlanan ve başrollerinde Johnny Depp , Christina Ricci ve Miranda Richardson'un yer aldığı " Sleepy Hollow " ( Hayalet Süvari ) ile karşımıza gelen Tim Burton, fantastik-korku türünün klasiklerine girmeye aday bir film yapmışa benziyor.

50'li ve 60'lı yılların korku filmlerinin çok büyük hayranı olduğunu söyleyen Tim Burton, kendisini " Sleepy Hollow " projesini çekmeye iten nedenleri de bu tutkusuna bağlıyor : " Bu filmin senaryosunda korkuya dayalı çok sayıda imaj var. Senaryonun en çok beğendiğim yanı ise, bir yandan orijinal öyküye saygı gösterirken bir yandan da yepyeni anlayışlara geçit vermesiydi. Burada öyküsü anlatılan ' Kesikbaşlı Atlı 'yı Disney yapımı çizgi filmlerden zaten biliyordum. Az sayıda olan Amerikan korku öykülerinden biriydi. Gücünü nereden aldığını tam olarak bilmiyorum ama insanlar eğer ' Kesikbaşlı Atlı ' yı yıllardır anımsıyorlarsa bunun bir nedeni olmalı. Kısacası o artık bir sembol oldu diyebiliriz."

Yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı ve aynı zamanda oyuncu da olan Tim Burton, anlaşılacağı üzere sinemanın her alanına el atmış görünüyor. Daha ziyade yönetmen kişiliğiyle tanıdığımız Burton, " Batman ", " Batman Returns " ve " Batman Forever " gibi yüksek hasılat toplayan aksiyon filmlerinin yönetmenliğini yaparak geniş kitlelere kendini tanıttı. 1994 yılında çektiği " Ed Wood " ve 1996 tarihli " Mars Attacks " filmleriyle gündemden hiç düşmeyen yönetmen, " Sleepy Hollow "un ardından 2001 yılında gösterime girmesi planlanan " Planet of the Apes " filmiyle karşımıza gelecek.

Küçük yaşlardan itibaren resimle uğraşan ve daha sonra Kaliforniya Sanat Enstitüsü'ne giren Burton, uzun bir süre Disney'de çalıştı. Gerçekte kendi bireysel duyarlılığına hiç de yakın olmayan Disney'de çalışmasının tek nedeni, Disney'in kendi bireysel projelerini gerçekleştirme imkanı vermesiydi. 6 dakikalık siyah-beyaz canlandırması " Vincent " ( 1982 ) ve ardından çocuklar için sakıncalı bulunan 27 dakikalık " Frankenweenie " i gerçekleştiren Burton, 1985 yılında çektiği " Pee-wee's Big Adventure " filminin sürpriz bir şekilde başarılı olmasından cesaret alarak 1988 yılında yüksek dozajlı bir komedi filmi olan " Beetlejuice ( Beterböcek ) "i çekti ve tam anlamıyla sinema dünyasına girmiş oldu. Bunun yanı sıra " Tim Burton's the Nightmare Before Christmas " adlı çizgi filmin yaratıcısı olarak da ün yaptı.

1989 yılında çektiği " Batman " ile ilk yüksek bütçeli filmine imzasını atan yönetmen, filmin bütün zamanların en iyi filmi olarak gösterilmesinin verdiği güvenle Hollywood'un sayılı bütçe anlamında özgür olan yönetmenleri arasına girdi. 1990 yılında çevirdiği " Edward Scissorhands " ile eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Yapımcılığını da üstlendiği bu filmle yaratıcılılığının doruklarına çıkan Burton, aynı zamanda filmin oyuncularından Johnny Depp ile, ileride daha da gelişecek olan, bir iş arkadaşlığının zeminini hazırladı.

1992 yılında " Batman Returns " ile serinin ikinci filmini de çeken Burton, Warner Bros'un sunduğu mali olanaklar sayesinde yaratıcılığını özgürce sergileme olanağına sahip oldu. Fakat filmin aynı başarıyı gişede de tekrarlayamaması Warner Bros'u aynı derecede memnun etmedi. Bütün Zamanları En Kötü Yönetmeni olarak gösterilen efsanevi yönetmen Ed Wood'un hayatını konu alan " Ed Wood " ( 1994 ) filmi ile gişede yeniden hezimete uğradı.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tim Burton ilgili konular

Tim Burton
Tim Burton