Tina FeyElizabeth Stamatina "Tina" Fey (d.18 Mayıs 1970 Pensilvanya, ABD) Amerikalı yazar, komedyen ve aktris. Fey şu an 30 Rock adlı dizinin yardımcı yapımcısı, yazarı ve başrol oyuncusudur. 30 Rock adlı dizi ülkemizde ComedyMax kanalında yayınlanmaktadır. 30 Rock adlı dizi, Fey`in Saturday Night Live adlı programdaki tecrübelerinden bahsetmektedir. Who`s on First: Shows about Shows, ``The New Yorker`` Nisan 2006 makalesi NBC Announces 2006-07 Primetime Schedule, ComingSoon.net sitesinin NBC`den 15 Mayıs 2005 tarihli aldığı basın açıklaması

Tina Fey, TIME dergisinin her yıl belirlediği dünyayı en çok etkileyen kişilerin listesi olan Time 100 listesinde 2007 yılında en ön sıralarda yer aldı. Tina Fey - TIME 100

Kariyerinden Önceki Yaşamı

Fey, Pennyslyvania, ABD`de doğdu. Annesi Yunan ve Amerikan, babası da Alman ve İskoç asıllıydı. Ağabeyi Peter, kız kardeşinin yedi yaşındayken bir resim yaptığını söylüyor. "Resimde bir İsveç peynirinin önünde el kaldıran insanlar vardı" diyor. Altında da "Bir peynirin ne kadar çok arkadaşı" var yazıyormuş.

Fey Cardington İlkokulu ve Beverly Hills Ortaokulu`na gitti. 8. sınıftayken komedi ile ilgilenmeye başladı ve komedi ile ilgili bağımsız projeler yaptı. Upper Darby Lisesi`nden 1988 yılında mezun oldu.

Kariyeri

Tina Fey, 1992 yılında Virginia Üniversitesi Drama Bölümü`nden mezun olduktan sonra, Chicago`ya taşındı. Orada gün boyunca erkeklerle ilgili bir dernekte görev aldı ve geceleri de bir komedi tiyatrosunda ders aldı. Fakat herkes tarafından komedi konusunda beceriksiz bulundu.

1994 yılında The Second City`nin kadrosunda yer aldı ve orada Paradigm Lost adlı çalışmada rol aldı ve Jeff Ödülünü kazandı. Ayrıca şu an ImprovOlympic adlı komedi tiyatrosunun deneyimli kadrosundadır.

Saturday Night Live

Baş yazar Adam McKay`in de yardımıyla, Tina Fey, 1997 yılında Amerika`da NBC kanalında yayınlanan Saturday Night Live adlı programda yazarlık yapmaya başladı. 1999 yılından beri Fey, SNL (Saturday Night Live)`nin tek kadın baş yazarıdır. Bu Fey için bir kilometre taşı olmuştur.

SNL`nin 25. yıldönümü programının yazarı olarak, Fey,2001 yılında Amerika`nın Yazarlar Derneği ödülünü kazandı. Ayrıca yine SNL`nin yazarı olarak 2002 yılında da Emmy Ödülü sahibi oldu.

Eylül 2005`te kızı Alice Zenobia Richmond`ı doğurdu ve doğum izni aldı. Fey`in rol aldığı Weekend Update adlı programda Fey`in doğum izni boyunca Fey`in rolünü Horatio Sanz oynadı. 22 Ekim 2005 günü Fey`in doğum izni bitti.

Tina Fey`de İz Bırakan ÜnlülerDiğer çalışmaları

1997 yılında Tina Fey, bir tilt makinesinde İngiliz ve Alman prenseslerin sesleri için seslendirme yaptı.

Tina Fey, ayrıca "South by Southwest" adıyla Sürekli olarak Teksas`da organize edilen film, müzik ve tiyatro festivalinde "Martin & Orloff" isimi sürreal komedi oyununda rol aldı.

2004`de Mean Girls adındaki filmin senaryosunu yazdı ve yardımcı rollerden birinde oynadı. Filmdeki karakterler ve davranılşları Fey`in okuduğu okuldan adapte edilmişti. http://www.blackfilm.com/20040423/features/tinafey.shtml Filmde "Saturday Night Live" kadrosundan Tim Meadows, Ana Gasteyer ve Amy Poehler gibi isimler de rol aldı.

Özel Hayatı

Tina Fey, 3 Haziran 2001 günü SNL`de besteci olan Jeff Richmond ile Yunan Ortodoks kilisesinde evlendi. http://www.cnn.com/2005/SHOWBIZ/04/28/showbuzz/index.html İkilinin 10 Eylül 2005 günü Alice Zenobia Richmond adında kızı oldu.AP. SNL Star Tina Fey Gives Birth to a Girl. 1 Ekim 2005. 6 Temmuz 2007`de erişildi.Darel Jevens. From the `SNL` Update desk: Fey a new mom. Chicago Sun-Times. 13 Ekim 2005. 6 Temmuz 2007`de erişildi.

KaynaklarLinklerDEFAULTSORT:Fey, Tina

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tina Fey ilgili konular

 • Fey

  Fey düşmanla muharebe bittikten sonra,İslamiyeti kabul etmeyenlerden sulh yoluyla veya zorla alınan mallar. Harpte zorla alınan mala ise “ganim
 • Kronolojik

  Kronolojik kelimesi zamana göre sıralı anlamına gelir. Aşağıdaki linkleri kullanarak çeşitli gün ve tarihlerdeki olaylara ait bilgilere ula
 • 30 Rock

  30 Rock, Tina Fey tarafından yaratılmış Amerikan televizyon dizisidir. Program, Broadway Video, Little Stranger, Inc.
 • Doğruya Doğru (TV programı)

  ''Doğruya Doğru'', 2006-2012 yılları arası Tuba Atav tarafından sunulan tartışma programı. Program Tuba Atav tarafından hazırlandı.
 • Şok (TV programı)

  ''Şok'', 1994-1999 yılları arası Korcan Karar tarafından sunulan magazin programı. Programı Korcan Karar tarafından hazırlandı.
 • Kötü Kızlar

  Roman: Rosalind Wiseman Senaryo: Tina Fey
 • Arena (TV programı)

  ''Arena'', 1992-2011 yılları arası Uğur Dündar tarafından sunulan haber programı. Program Uğur Dündar ve Nedim Şener tarafından hazırland
 • Megazeka

  Megamind
 • Melekler Adası

  Melekler Adası, 2004 yılında Türkiye'de yayınlanmaya başlanan dizi. Başrollerini Hande Ataizi ve Nurgül Yeşilçay'ın paylaştığı dizi 76