--}}

Tioman Adasi

Tioman Adası (Malayca Pulau Tioman) 39 km uzunluğunda 12 km genişliğinde Malezya'nın doğu kıyısında yer alan küçük bir adadır. Yoğun bitki örtüsü , az tahrip edilmiş ormanlari , mercan kayalıkları ile ünlü ada özellikle dalış yapanlar için mükemmel bir seçimdir.

düzenle|Şubat 2008

Tioman Adası (``Malayca Pulau Tioman``) 39 km uzunluğunda 12 km genişliğinde Malezya`nın doğu kıyısında yer alan küçük bir adadır. Yoğun bitki örtüsü , az tahrip edilmiş ormanlari , mercan kayalıkları ile ünlü ada özellikle dalış yapanlar için mükemmel bir seçimdir.

Tarihi ve Kültürü

Malaylar ve birçok değişik ülkeden göç eden ( Çin, Endonezya,Hindistan vs.) insanlar ülkenin nüfusunu oluşturmaktadırlar. İngiliz, Hollanda ve Portekizlilerin uzun süre sömürüsü altında kalan ülke bunun sonucunda çeşitli kültürlerle etkileşim içinde bulunarak birçok farklı dinin, kültürün, geleneklerin, çeşitli ırk ve ulustan insanların kaynaştığı bir yer haline gelmiştir.

Resmi dil ``Malayca`` olmasına rağmen ``İngilizce`` sıklıkla konuşulan bir dildir.

Türk vatandaşlarına vize uygulaması yoktur. Ancak pasaportlarin bitiş süresininin 6 ay ve daha az olması ülkeye girişi engeller.

Para birimi olarak RM Malezya ringiti ve SEN sent kullanılmaktadır.

Tioman adasını ziyaret etmek için en iyi zaman Mart-Ekim ayları arasındadır. Bu zamanların dışında muson yağmurları başladığı için deniz dalgalanır ,kabarır.

Ulaşım

Tioman Adasina havayolu, denizyolu ve karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.Neler Yapilabilir?

Bircok aktivitenin yapildigi Tioman Adasinda özellikle şnorkel ile dalarak rengarenk balıklari izleyebilir onlari besleyebilirsiniz. Bunun yanısıra tüplü dalış yaparak deniz altının görülmeyen güzelliklerini görebilirsiniz. Orman yürüyüşlerine katılarak zorlu yolculuğa çıkabilirsiniz. Botlarla açık denizlerde balık tutabilirsiniz. Ayrica Tioman Adasi çevresinde bulunan Monkey Bay, Salang,Coral Island ve birçok küçük adayı da bot kiralayarak ziyaret edebilir ve buralarda da şnorkel ile dalarak denizin ve balıkların keyfini çıkartabilirsiniz.

Fotoğraflar için dış bağlantı:

[1]

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.