Tiyatro Greyfurt

Kısaca: Tiyatro Greyfurt, 2002 yılında birkaç sanatçının önderliğinde kurulan Lili Entertainment’ın tiyatro alanındaki markasıdır. Grup, ilk oyunları “''Katakulli''”yi, ardından da yıllar içinde bir fenomene dönüşecek “Menan Cinleri”ni sergiledi. Bu oyunları 2005 yılında “''Çanakkale Mahşeri''”, 2006 yılında da “''Mevlana Güneşe Uçan Kanatlar''” oyunu takip etti. Sanat yönetmenliğini Mahmud Tahsin’in yaptığı Tiyatro Greyfurt, kendi içinde kurduğu Greyfurt Atölye ile yıllar içinde birçok yönetmen, oyuncu ...devamı ☟

Tiyatro Greyfurt, 2002 yılında birkaç sanatçının önderliğinde kurulan Lili Entertainment’ın tiyatro alanındaki markasıdır. Grup, ilk oyunları “Katakulli”yi, ardından da yıllar içinde bir fenomene dönüşecek “Menan Cinleri”ni sergiledi. Bu oyunları 2005 yılında “Çanakkale Mahşeri”, 2006 yılında da “Mevlana Güneşe Uçan Kanatlar” oyunu takip etti. Sanat yönetmenliğini Mahmud Tahsin’in yaptığı Tiyatro Greyfurt, kendi içinde kurduğu Greyfurt Atölye ile yıllar içinde birçok yönetmen, oyuncu ve yazar yetiştirdi. Ekip bugüne kadar toplamda 1500’e yakın sahne aldı, 700 bine yakın seyirciye ulaştı. 2008 yılında New York’a taşınan Tiyatro Greyfurt, çalışmalarına burada devam etmeye başladı. Sahne sanatları üzerine önemli çalışmalar yapan grup, 2010 yılında Türkiye’ye dönerek Lili Entertainment’i kurdu. Grup bir yandan var olan çalışmalarını sürdürürken, öte yandan Broadway müzikalleri kalitesinde büyük prodüksiyonlu işler yapmayı hedeflemektedir.

GRUBUN AMACI

Tiyatro Greyfurt’un temel uğraşı, 'iyi' olana ulaşmada tiyatro sanatını kullanmaktır.

GRUBUN SANAT ANLAYIŞI

Grubun tiyatro hayatına başladığı dönem, seyircinin tiyatroya çok uzak olduğu, özel tiyatroların kapandığı, halkın tiyatrodan koptuğu bir dönemdi. Mahmud Tahsin’in öncülüğünde grup çalışanları uzun yıllar önce halk tiyatrosunun metinlerini, zaman içinde değişen sahneleme anlayışını ve yurt dışında gelişen tiyatro anlayışlarını inceledi. Türkiye gibi %98’si Müslüman olan bir ülkede dini ögeler sanatın her alanında gereksiz bir önyargıyla karşılaşmaktaydı. Greyfurt, hakikat denen şeyin bir bütün olduğunu ve buna parçaları yok sayarak ulaşmanın mümkün olmayacağını düşünüyordu. Ama ortada ciddi bir sorun vardı: #Din-sanat ilişkisini sahnede kullanmaya çalışan grupların, oyunlarını muhafazakar seyirciye karşı bir rant aracı olarak kullandıkları açıkça görülüyordu. #Önemli bir kesim de eserlerinde dini figürleri karikatürize edilmiş bir biçimde ve rencide edici bir dille kullanmaktaydı. Kısacası, bir tarafta hiçbir estetiği olmayan, dindar seyirciyi ve mevcut tiyatro anlayışlarını geliştirmeyen işler yapan tiyatro toplulukları, diğer tarafta da dini kendi oluşturdukları “kaba saba din adamı profili” üzerinden kötülemeye çalışan topluluklar söz konusuydu. Tam bu noktada Greyfurt, dini eğilimlerin tiyatrodan bilinçli olarak uzak tutulmasına da, dini öğelerin salt seyirciyi memnun etmek ve rant adına sahnede bilinçsizce kullanılmasına da karşı çıkan bir tiyatro dili oluşturma çabasına girdi. Grubun resmi sitesi http://www.tiyatrogreyfurt.com‘dur.

Dış bağlantılar

*[1] * Kadınlara sahne tozu yutturdular * Sahne Başarılarını Sertifikalarıyla Taçlandırdılar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.